sztuka treningu. czym różni się siła od mocy? szybkie pytanie - szybka odpowiedźpytanie
Czym różni się siła od mocy?
Zuzia
odpowiedź
Szybka odpowiedź w jednym zdaniu brzmi: „siła = napięcie, moc = prędkość”. Dłuższa odpowiedź poniżej.


SIŁA
W kontekście treningu, ćwiczeń, siła to miara oddziaływań miedzy ciałami, gdzie prędkość ma znacznie drugorzędne. Liczy się sama miara. O sile maksymalnej 100% miary mówimy, kiedy wykonujemy jakieś trudne ćwiczenie z jednym powtórzeniem. Samo ćwiczenie nie ma znaczenia. Może to być pompka, podciąganie , wyciskanie na ławce. W przypadku ćwiczeń z wykorzystanie ciężaru własnego ciała miarą będzie nasza waga, a przy treningu ze sztangą - waga ciężaru.

MOC
Moc – skalarna wielkość fizyczna określająca pracę wykonaną w jednostce czasu przez układ fizyczny.  Z definicji, moc określa wzór:


gdzie: P – moc, W – praca, t – czas.”

W praktyce ćwiczeń chodzi o szybkość, z jaką wykonujemy ćwiczenie. Najwyższą moc da się osiągnąć ćwicząc z 50-65% siły maksymalnej. W przypadku wyciskania zmniejszamy obciążenie o 50-60%.  Tak więc jeśli wyciskasz 100 kg, to tym razem zaczynasz od  40-50%. W przypadku pompek i podciągnięć potrzebowalibyśmy się odciążyć o 50-60%. W praktyce większość osób nabiera tyle siły, by masa własnego ciała reprezentowała właśnie taką intensywność. Na przykład, gdy rożnego rodzaju pompki (ręce wąsko, nogi wysoko itp.) zostaną opanowane, to żeby trenować moc, cofasz się do wersji klasycznej, ale wykonujesz je z przyklaskiem. Wersja trudniejsza to też pompka "królewska" czyli jednorącz, ze złączonymi nogami.Dla większości (60-70%) trenujących amatorsko osób (zarówno na poziomie początkującym jak i średnio zaawansowanym), rozróżnienie to ma drugorzędne znaczenie, ponieważ pierwszym celem jest nauka techniki, praca nad mobilnością i silą, a sam progres w tych elementach przyczyniać się będzie do wzrostu mocy. Na późniejszych etapach u niektórych osób można dodać pojedyncze ćwiczenie na moc.

Jeszcze co do praktyki. W opisie ćwiczeń możesz się spotkać z zaleceniem: wykonuj ćwiczenie szybko / powoli lub normalnie. „Szybkie” ćwiczenie najlepiej wykonać jako pierwsze po rozgrzewce.

RÓŻNICE W DYSCYPLINACH
Przyglądając się rożnym dyscyplinom, możemy zaobserwować różnice pomiędzy silą i mocą, jak i w wyglądzie sylwetki. Z powodów natury mechanicznej i neurologicznej mięśnie nie mogą dać z siebie wszystkiego, gdy kurczą się bardzo szybko. Właśnie dlatego zawodnicy dyscyplin, w których dominuje szybkość, muszą zadowolić się zaledwie ułamkiem siły, do której są potencjalnie zdolni, co także odbija się na ich sylwetce. Gdy kopiesz piłkę lub odbijasz ją, czas ruchu i obciążenie nie pozwala wyzwolić napięcia pozwalającego zbudować siłę, tonus mięśni. W przeciwieństwie do podnoszenia dużych ciężarów lub utrzymania trudnych pozycji gimnastycznych.

Oto podstawowe rozróżnienie rodzajów wysiłków. SIŁA: podnoszenie ciężarów, gimnastyka na kółkach / niektóre ćwiczenia kalisteniczne, siłowanie na rękę. MOC: sprint, skok,rzuty.

Dobrego treningu, niezależnie czy robisz go szybko czy wolno!


Więcej o SZTUCE TRENINGU również w poniższych artykułach:
sztuka treningu. po co w ogóle trenujesz? (link)
SIR. system treningowy o najwyższej skuteczności (link)
skuteczny trening. wszystko, co warto wiedzieć (link)
odżywianie czy ćwiczenia? czyli kilka słów o parze idealnej (link)
co zrobić, by kiepski dzień treningowy uczynić udanym? (link)
co zrobić, żeby mieć ‘sześciopak’? (link)
sztuka treningu.  ile robić powtórzeń w serii, żeby budować SIŁĘ? (link)
trening na czczo czy po posiłku? ostateczne rozwiązanie (link)
ile węglowodanów w trakcie treningu wytrzymałościowego? (link)
słaba płeć? a jednak najsilniejsza (link)
kardio cz.I - dobre czy złe? (link)
kardio cz II - treningowy minimalizm (link)
ile biegać, żeby schudnąć? (link)
sportambrozja (link)


JEDZ ŚWIADOMIE, TRENUJ SYSTEMATYCZNIE I CIESZ SIĘ Z REZULTATÓW
----------------------------------------------------------------
Ten post stworzyłem specjalnie dla społeczności SZTUKI ŻYWIENIA, której i Ty jesteś częścią. Będzie mi miło, jeśli pozostaniemy w kontakcie. Jest kilka opcji:

·         Zostaw proszę komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka.
·         Polub fanpage SŻ na Facebooku, dzięki temu będziesz na bieżąco.
·         Podziel się tekstem ze znajomym.
·         Możesz śledzić SŻ na Instagramie.
·         Nowości przypinamy też na Pinterest.
·         Dołącz do Newslettera SZTUKI ŻYWIENIA.
----------------------------------------------------------------Marcin Bończa-Tomaszewski – założyciel SZTUKI ŻYWIENIA, trener żywienia i sportu. Autor książki „Esencja Sztuki Żywienia”.

Jego specjalność to pomaganie ludziom w pełnym wykorzystaniu potencjału ciała i umysłu, osiągnięciu sylwetki i sprawności, z których wreszcie są zadowoleni. Jest trenerem, który dzięki łączeniu wiedzy z różnych dziedzin, pomaga wielu kobietom, mężczyznom i topowym sportowcom zdobyć to, co wydawało się im wcześniej niemożliwe. /więcej/

Komentarze