29.03.2012

słaba płeć? a jednak najsilniejszaZ tego artykułu dowiesz się, co różni kobiety od mężczyzn, co czyni je wyjątkowymi i jaki powinny obrać kierunek, by osiągnąć optymalne zdrowie, ciało i sprawność.


Jeśli chodzi o przełamywanie stereotypów i obalanie ‘urban legends’ bardzo lubię obserwować, kiedy to człowiek w swym pierwotnym odruchu zaczyna się bronić i buntować. „Przecież to niemożliwe. Uczyłem się, że jest inaczej. A poza tym widziałem na własne oczy!”. Na szczęście ego czasem odpuszcza, porzucamy schemat racjonalizacji i nadchodzi moment olśnienia. O co chodzi?

„KOBIETY MOGĄ OSIĄGNĄĆ
LEPSZE WYNIKI
NIŻ MĘŻCZYŹNI”

To zdanie padło z moich ust w trakcie luźnej rozmowy z moim dobrym kumplem. „Chyba żartujesz?! Kobiety są humorzaste, łatwo je wytrącić z równowagi, cały czas się chce im słodkiego. Poza tym one mają włókna wolnokurczliwe! Przecież nadają się tylko do spokojnej pracy, lekkiego biegania, jedzenia sałat i jogurtów. No….chyba że Bjoergen czy siostry Williams… Ale wiesz, to nie są takie typowe kobiety.” I o mały włos wpadłbym w rytm tej tyrady, gdyby nie rozum, który mówił co innego.

Uwielbiam pomagać facetom w osiągnięciu w najkrótszym możliwym czasie silnego, szczupłego ciała i sprawności sportowej. Współpracowałem z kobietami i potwierdzam, że wymagają innego podejścia, mają unikatowe cechy. Wyróżnia je system hormonalny, układ mięśniowy, psychika. Ale jestem pewien, że:
  • GDY KOBIETA DOSTAJE SZANSĘ UCZESTNICZENIA W DOBREJ WSPÓŁPRACY TRENERSKIEJ, OSIĄGA LEPSZE REZULTATY NIŻ PRZECIĘTNY MĘŻCZYZNA
  • KOBIETA JEST LEPSZYM SŁUCHACZEM, W WIĘKSZYM STOPNIU TRZYMA SIĘ PLANU,
  • PRZYKŁADA NALEŻYTĄ WAGĘ DO TECHNIKI WYKONYWANIA ĆWICZEŃ,
  • I (CO NIEKTÓRYCH MOŻE ZASKAKIWAĆ) POTRAFI TRENOWAĆ MOCNO I SYSTEMATYCZNIE.

TRENING, ŻYWIENIE I RÓŻNICE PSYCHOSPOŁECZNE
Przyjrzyjmy się różnicom między kobietami i mężczyznami w różnych sferach. Kobiety z reguły nie ogranicza mentalna blokada: nie muszą być lepsze niż wszyscy dookoła, nie muszą osiągać najlepszych możliwych rezultatów. Ale żeby uzyskać zadowalające efekty, kobieta potrzebuje uwierzyć i przekonać się, że intensywny trening siłowy plus odpowiednia ilość białka i zdrowych tłuszczów jest O.K., a nie uczyni z nich Hulka.  Gdy przełamią już swoje obawy, zrozumieją jak dobrze działa „duża dawka dobrego odżywiania i odpowiedni trening siłowy”, pracują wyjątkowo ciężko i systematycznie.

Różnice między kobietami a mężczyznami określa nie tylko fizjologia i psychika. Z powodów kulturowych przypisuje się kobietom różne cechy, zajęcia czy pokarmy (płatki, chudy jogurt) oraz zachowania (jogging = tak, ciężary = o nie!). Wiele kobiet jest typem dawcy - poświęcając się wszystkim wokół nie znajdują czasu dla siebie. Lekceważą więc wszelkie metody i aktywności poprawiające ich zdrowie, ciało oraz sprawność. Często marzą o zgrabnej sylwetce, ale obawiają się zmiany wyglądu (widoczne mięśnie)

RÓŻNICE FIZJOLOGICZNE A ĆWICZENIA
Mężczyźni marzą o większej klatce piersiowej, ramionach i rękach. Kobiety chcą mieć smuklejsze nogi, płaski brzuch i zwalczyć cellulit. Aby to osiągnąć, obie grupy potrzebują równie skutecznego programu ćwiczeń opartego na systemie ‘SIR’ - siła, intensywność, relaks.

Ciekawostką jest, że kobiety szybciej się regenerują, wytrzymują większą objętość treningową. Do momentu menopauzy w większym stopniu chronione są przed problemami kardiologicznymi. I to między innymi dlatego łatwiej jest im rozpocząć trening wytrzymałościowy – szybciej się po nim regenerują i mogą trenować częściej. Nie oznacza to jednak, że tego rodzaju trening (np. dużo biegania / spinningu) powinien dominować w ich programie.

Przeciętna kobieta posiada mniej mięśni, więcej włókien wolnokurczliwych, a jej organizm wytwarza mniej hormonów androgennych. Ale nie zmienia to faktu, że kobiety (tak jak mężczyźni) odnoszą ogromne korzyści z treningu:

‘S’ (siła) – głównie wielostawowe, oporowe (inaczej siłowe) ćwiczenia z własnym ciałem i/lub ciężarami. Poziom trudności wysiłku sprawia, że w zależności od stopnia zaawansowania możesz go wykonywać nie dłużej niż 5-30 lub 30-60 sekund i potrzebujesz 2-5 minutowych przerw, by powtórzyć serię z podobną intensywnością.

‘I’ – ćwiczenia kondycyjno-interwałowe np. naprzemienne biegi (szybko-wolno), jazda na rowerze, ćwiczenia z własnym ciałem i ciężarami oraz wszelkie ćwiczenia, które wykonujesz intensywnie (lecz nie maksymalnie) w danej jednostce czasu (15-20 sekund lub 1-2 minuty), po czym przechodzisz do mniejszej intensywności lub odpoczynku i powtarzasz kilkakrotnie.

  • Kobietom trudniej jest stracić tkankę tłuszczową z dolnych partii ciała. Dlatego właśnie polecane są specjalne ćwiczenia interwałowe.
  • Niektóre kobiety mają naturalną nierównowagę w mięśniu czworogłowym, co zwiększa ryzyko kontuzji kolan. Potrzebują więc ćwiczeń wielostawowych np. „wykrocznych”
  • Do zaskakujących zalet należy to, że płeć piękna  ćwicząc z dużą objętością traci mniej mięśni niż przeciętny mężczyzna, a jest w stanie tolerować większą ilość ćwiczeń podkreślających fazę ekscentryczną (kiedy opuszczamy ciężar/ciało). Prawdopodobnie wszystko za sprawą estrogenu, który ogranicza mikrourazy mięśni spowodowane tego typu treningiem.

‘R’ (relaks) - ćwiczenia aktywizująco - regenerujące np. spacery, jazda na rowerze, gry zespołowe, zabawa z dziećmi. Trening relaksacyjny musi być stałym elementem. Współczesna kobieta obarczona jest licznymi obowiązkami i wyzwaniami, co naraża ją na kumulowanie się stresu. Nabiera to szczególnego znaczenia w procesie transformacji, kiedy ucząc się nowych nawyków zmienia się nasze ciało i umysł. Kolejną sprawą jest cykliczność hormonów, która może powodować spadek wytrzymałości i siły, zmianę preferencji smakowych, obniżoną odporność na stres, zmiany w wyglądzie ciała, wadze i in. Ćwiczenia kategorii ‘R’ pomagają kobiecie odzyskać równowagę.

Wymienione różnice nie wyczerpują tematu. Podsumuję je jednak humorystycznym stwierdzeniem:

„JEŚLI LUDZI DAŁOBY SIĘ STEROWAĆ PILOTEM,
TO MĘSKI PILOT BYŁBY WIELKOŚCI… PUDEŁKA ZAPAŁEK
(I MIAŁ 2 PRZYCISKI: ON I OFF),
A WYPOSAŻONY W CAŁY ZESTAW STERUJĄCY
PILOT KOBIECY BYŁBY WIELKOŚCI… LAPTOPA”.

Bo choć z mężczyznami prościej, to z kobietami inspirująco.

Więcej artykułów w bibliotece SZTUKI ŻYWIENIA (link do zakładki ‘wiedza’).

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do społeczności SZTUKI ŻYWIENIA.


„Potrzebujesz pomocy trenera przy wprowadzaniu skutecznych zmian?
Zapisz się na listę VIP do programów na 2016 rok
>>> KLIK <<<
Niezależnie, jaką drogę wybierzesz, zastosowanie wskazówek
SZTUKI ŻYWIENIA I TRENINGU pomoże Ci rozwiązać problem.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...