słaba płeć? a jednak najsilniejsza

Z tego artykułu dowiesz się, co różni kobiety od mężczyzn, co czyni je wyjątkowymi i jaki powinny obrać kierunek, by osiągnąć optymalne zdrowie, ciało i sprawność.


Jeśli chodzi o przełamywanie stereotypów i obalanie ‘urban legends’ bardzo lubię obserwować, kiedy to człowiek w swym pierwotnym odruchu zaczyna się bronić i buntować. „Przecież to niemożliwe. Uczyłem się, że jest inaczej. A poza tym widziałem na własne oczy!”. Na szczęście ego czasem odpuszcza, porzucamy schemat racjonalizacji i nadchodzi moment olśnienia. O co chodzi?

„KOBIETY MOGĄ OSIĄGNĄĆ
LEPSZE WYNIKI
NIŻ MĘŻCZYŹNI”

To zdanie padło z moich ust w trakcie luźnej rozmowy z moim dobrym kumplem. „Chyba żartujesz?! Kobiety są humorzaste, łatwo je wytrącić z równowagi, cały czas się chce im słodkiego. Poza tym one mają włókna wolnokurczliwe! Przecież nadają się tylko do spokojnej pracy, lekkiego biegania, jedzenia sałat i jogurtów. No….chyba że Bjoergen czy siostry Williams… Ale wiesz, to nie są takie typowe kobiety.” I o mały włos wpadłbym w rytm tej tyrady, gdyby nie rozum, który mówił co innego.

Uwielbiam pomagać facetom w osiągnięciu w najkrótszym możliwym czasie silnego, szczupłego ciała i sprawności sportowej. Współpracowałem z kobietami i potwierdzam, że wymagają innego podejścia, mają unikatowe cechy. Wyróżnia je system hormonalny, układ mięśniowy, psychika. Ale jestem pewien, że:
  • GDY KOBIETA DOSTAJE SZANSĘ UCZESTNICZENIA W DOBREJ WSPÓŁPRACY TRENERSKIEJ, OSIĄGA LEPSZE REZULTATY NIŻ PRZECIĘTNY MĘŻCZYZNA
  • KOBIETA JEST LEPSZYM SŁUCHACZEM, W WIĘKSZYM STOPNIU TRZYMA SIĘ PLANU,
  • PRZYKŁADA NALEŻYTĄ WAGĘ DO TECHNIKI WYKONYWANIA ĆWICZEŃ,
  • I (CO NIEKTÓRYCH MOŻE ZASKAKIWAĆ) POTRAFI TRENOWAĆ MOCNO I SYSTEMATYCZNIE.

TRENING, ŻYWIENIE I RÓŻNICE PSYCHOSPOŁECZNE
Przyjrzyjmy się różnicom między kobietami i mężczyznami w różnych sferach. Kobiety z reguły nie ogranicza mentalna blokada: nie muszą być lepsze niż wszyscy dookoła, nie muszą osiągać najlepszych możliwych rezultatów. Ale żeby uzyskać zadowalające efekty, kobieta potrzebuje uwierzyć i przekonać się, że intensywny trening siłowy plus odpowiednia ilość białka i zdrowych tłuszczów jest O.K., a nie uczyni z nich Hulka.  Gdy przełamią już swoje obawy, zrozumieją jak dobrze działa „duża dawka dobrego odżywiania i odpowiedni trening siłowy”, pracują wyjątkowo ciężko i systematycznie.

Różnice między kobietami a mężczyznami określa nie tylko fizjologia i psychika. Z powodów kulturowych przypisuje się kobietom różne cechy, zajęcia czy pokarmy (płatki, chudy jogurt) oraz zachowania (jogging = tak, ciężary = o nie!). Wiele kobiet jest typem dawcy - poświęcając się wszystkim wokół nie znajdują czasu dla siebie. Lekceważą więc wszelkie metody i aktywności poprawiające ich zdrowie, ciało oraz sprawność. Często marzą o zgrabnej sylwetce, ale obawiają się zmiany wyglądu (widoczne mięśnie)

RÓŻNICE FIZJOLOGICZNE A ĆWICZENIA
Mężczyźni marzą o większej klatce piersiowej, ramionach i rękach. Kobiety chcą mieć smuklejsze nogi, płaski brzuch i zwalczyć cellulit. Aby to osiągnąć, obie grupy potrzebują równie skutecznego programu ćwiczeń opartego na systemie ‘SIR’ - siła, intensywność, relaks.

Ciekawostką jest, że kobiety szybciej się regenerują, wytrzymują większą objętość treningową. Do momentu menopauzy w większym stopniu chronione są przed problemami kardiologicznymi. I to między innymi dlatego łatwiej jest im rozpocząć trening wytrzymałościowy – szybciej się po nim regenerują i mogą trenować częściej. Nie oznacza to jednak, że tego rodzaju trening (np. dużo biegania / spinningu) powinien dominować w ich programie.

Przeciętna kobieta posiada mniej mięśni, więcej włókien wolnokurczliwych, a jej organizm wytwarza mniej hormonów androgennych. Ale nie zmienia to faktu, że kobiety (tak jak mężczyźni) odnoszą ogromne korzyści z treningu:

‘S’ (siła) – głównie wielostawowe, oporowe (inaczej siłowe) ćwiczenia z własnym ciałem i/lub ciężarami. Poziom trudności wysiłku sprawia, że w zależności od stopnia zaawansowania możesz go wykonywać nie dłużej niż 5-30 lub 30-60 sekund i potrzebujesz 2-5 minutowych przerw, by powtórzyć serię z podobną intensywnością.

‘I’ – ćwiczenia kondycyjno-interwałowe np. naprzemienne biegi (szybko-wolno), jazda na rowerze, ćwiczenia z własnym ciałem i ciężarami oraz wszelkie ćwiczenia, które wykonujesz intensywnie (lecz nie maksymalnie) w danej jednostce czasu (15-20 sekund lub 1-2 minuty), po czym przechodzisz do mniejszej intensywności lub odpoczynku i powtarzasz kilkakrotnie.

  • Kobietom trudniej jest stracić tkankę tłuszczową z dolnych partii ciała. Dlatego właśnie polecane są specjalne ćwiczenia interwałowe.
  • Niektóre kobiety mają naturalną nierównowagę w mięśniu czworogłowym, co zwiększa ryzyko kontuzji kolan. Potrzebują więc ćwiczeń wielostawowych np. „wykrocznych”
  • Do zaskakujących zalet należy to, że płeć piękna  ćwicząc z dużą objętością traci mniej mięśni niż przeciętny mężczyzna, a jest w stanie tolerować większą ilość ćwiczeń podkreślających fazę ekscentryczną (kiedy opuszczamy ciężar/ciało). Prawdopodobnie wszystko za sprawą estrogenu, który ogranicza mikrourazy mięśni spowodowane tego typu treningiem.

‘R’ (relaks) - ćwiczenia aktywizująco - regenerujące np. spacery, jazda na rowerze, gry zespołowe, zabawa z dziećmi. Trening relaksacyjny musi być stałym elementem. Współczesna kobieta obarczona jest licznymi obowiązkami i wyzwaniami, co naraża ją na kumulowanie się stresu. Nabiera to szczególnego znaczenia w procesie transformacji, kiedy ucząc się nowych nawyków zmienia się nasze ciało i umysł. Kolejną sprawą jest cykliczność hormonów, która może powodować spadek wytrzymałości i siły, zmianę preferencji smakowych, obniżoną odporność na stres, zmiany w wyglądzie ciała, wadze i in. Ćwiczenia kategorii ‘R’ pomagają kobiecie odzyskać równowagę.

Wymienione różnice nie wyczerpują tematu. Podsumuję je jednak humorystycznym stwierdzeniem:

„JEŚLI LUDZI DAŁOBY SIĘ STEROWAĆ PILOTEM,
TO MĘSKI PILOT BYŁBY WIELKOŚCI… PUDEŁKA ZAPAŁEK
(I MIAŁ 2 PRZYCISKI: ON I OFF),
A WYPOSAŻONY W CAŁY ZESTAW STERUJĄCY
PILOT KOBIECY BYŁBY WIELKOŚCI… LAPTOPA”.

Bo choć z mężczyznami prościej, to z kobietami inspirująco!

----------------------------------------------------------------
Ten post stworzyłem specjalnie dla społeczności SZTUKI ŻYWIENIA, której i Ty jesteś częścią. Będzie mi miło, jeśli pozostaniemy w kontakcie. Jest kilka opcji:

·         Zostaw proszę komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka.
·         Polub fanpage SŻ na Facebooku, dzięki temu będziesz na bieżąco.
·         Podziel się tekstem ze znajomym.
·         Możesz śledzić SŻ na Instagramie.
·         Nowości przypinamy też na Pinterest.
·         Dołącz do Newslettera SZTUKI ŻYWIENIA.
----------------------------------------------------------------

Marcin Bończa-Tomaszewski – założyciel SZTUKI ŻYWIENIA, trener żywienia i sportu.

Jego specjalność to pomaganie ludziom w pełnym wykorzystaniu potencjału ciała i umysłu, osiągnięciu sylwetki i sprawności, z których wreszcie są zadowoleni. Jest trenerem, który dzięki łączeniu wiedzy z różnych dziedzin, pomaga wielu kobietom, mężczyznom i topowym sportowcom zdobyć to, co wydawało się im wcześniej niemożliwe. /więcej/

Komentarze