kiedy, dlaczego i jakie suplementy warto brać? – PODCAST 002W jadłospisach współczesnych populacji brakuje wielu cennych witamin i minerałów. Bez pokrycia pozostaje 50-95% minimalnej rekomendowanej ich ilości. Niedobory to bolączka nawet zawodowych sportowców…


Gdy przeanalizowano dietę 70 wyczynowców, okazało się, że żaden z nich nie zapewniał optymalnej ilości składników odżywczych, a większości brakowało od 3 do 17 witamin i minerałów. W dodatku, jeśli ktoś ma na celu utratę tkanki tłuszczowej / wagi i jest na deficycie kalorycznym, trudno, aby dostarczył wszystkich potrzebnych składników jedynie z pożywienia. Nawet jeśli mamy tzw. dobrą dietę, to spożywane rośliny i produkty zwierzęce zawierają mniej składników, niż 50 czy 100 lat temu. Do tego współczesny styl życia, ogrom pracy, wiele wyzwań, stres czy sport zwiększają zapotrzebowanie na niezbędne składniki, na co wpływ ma również osobista historia, przebyte czy utajone choroby, geny itd. Deficyty i suboptymalna ilość witamin, minerałów i fitochemikaliów mogą zwolnić metabolizm, przez co utrudniają utratę tłuszczu. Pogarszają regenerację, funkcjonowanie układu odpornościowego, jakość snu, zwiększają ryzyko chorób.

Dowiedz się, co na temat suplementacji sądzi Marcin Bończa-Tomaszewski.Podcastu posłuchasz też tutaj – KLIKNIJ ikonkę, aby odsłuchać.Szereg informacji na temat suplementacji znajdziesz również w tych artykułach:

jakie składniki powinien zawierać napój okołotreningowy? link
dlaczego warto pić napój okołotreningowy? link
napój okołotreningowy z praktycznego punktu widzenia link

najważniejszy suplement ***** link
6 kategorii suplementów link
suplementy. najkrótszy przewodnik link
suplementacyjny TOP 5 link

BCAA kontra EAA, a może proteiny? link
BCAA****- opinie, działanie, dawkowanie link
BCAA up-date link
jak dawkować EAA? link

wszystko o kreatynie link
kreatyna. kluczowe pytania i odpowiedzi oraz dodatkowe informacje link
kreatyna a alergia. przykład bioindywidualizacji link


A przy okazji, dla zainteresowanych tematem polecamy jeszcze tę rozmowę:KIM JEST PROWADZĄCY?
Marcin Bończa-Tomaszewski, trener żywienia i sportu. Autor książki „Esencja Sztuki Żywienia”. Od dekady prowadzi SZTUKĘ ŻYWIENIA, której działalność opiera się na integrowaniu tego, co najlepsze ze świata psychologii, medycyny funkcjonalnej, dietetyki i sportu.


                                          JEDZ ŚWIADOMIE, TRENUJ MĄDRZE, ŻYJ LEPIEJ!


ZAJRZYJ DO ŚRODKA

"ESENCJI SZTUKI ŻYWIENIA"

Aby pobrać fragment książki w formie pliku pdf, 

Komentarze