co lepiej spala tłuszcz: trening na czczo czy po posiłku?SZYBKIE PYTANIE, SZYBKA ODPOWIEDŹSZYBKIE PYTANIE
„Dzień dobry. Przeczytałem wasz artykuł trening na czczo czy po posiłku? ostateczne rozwiązanie (link). Jedni są za, inni mówią że to głupota. Prawda leży po środku, bo tak jak napisaliście, wszystko zależy od tego do czego się dąży. Mam mało czasu w ciągu dnia i ustaliłem sobie taki plan dnia, że wstaję wcześnie rano, wypijam shake białkowy i 15 min później robię A6W i co drugi dzień 5 minutową tabatę na skakance, lub 10 min trening tabato-podobny. W ciągu dnia następują inne ćwiczenia ale nie o tym.

Nie jestem osobą otyłą, lecz na brzuchu pojawiła mi się jakiś czas temu "fałdka". Chciałem się jej pozbyć, a zarazem pomyślałem że wyrzeźbię nieco ciało. W pewnym momencie zacząłem się jednak zastanawiać, czy wstawanie rano i wykonywanie tych ćwiczeń nie powoduje u mnie spalania mięśni. Wiem, że ciężko uzyskać spalanie tłuszczu zarazem budując mięśnie. Zacząłem szukać i trafiłem na wasz artykuł. W nim podajecie, że rano można wykonywać ćwiczenia na czczo, jeśli są krótkie i intensywne. Jednak trochę mięśni też się spala.  I tu moje pytanie: Czy ta wypita porcja białka, którą przyjmuję na ok 15 min przed ćwiczeniami ochrania moje mięśnie. Czy może poprzez wypicie tego białka robię jeszcze więcej szkód i organizm myśli, że jest najedzony i nie dochodzi do spalania tłuszczu, a nawet do budowy mięśni?  Jak to jest? Lepiej zupełnie na czczo, czy może coś drobnego i szybko wchłanianego przed treningiem. Nie mam zupełnie pojęcia co wtedy robią hormony jak coś się jednak wypije. Za odpowiedź z góry dziękuję.” - Jan


SZYBKA ODPOWIEDŹ
W imieniu załogi SZTUKI ŻYWIENIA dziękuję za wiadomość i zaufanie. Gratuluję, że pomimo napiętego grafiku dbasz o swoją sylwetkę i masz motywację do wprowadzania zmian. Cieszę się, że artykuł był pomocny. W przyszłości będziemy mieć jeszcze więcej do zaoferowania, pracujemy nad zmianami w obrębie strony i nowymi projektami.

Przejdźmy do Twojego pytania. Proponowałbym skupić się na głównym celu, czyli spalaniu zbędnej tkanki tłuszczowej. Nie mam wystarczającej liczby danych, aby móc sporządzić dokładny plan, ale z mojego doświadczenia i wiedzy wynika, że elementy takie jak dodatkowy krótki trening jak i to, co dokładnie  zjesz przedtem, nie będą miały tak wielkiego wpływu na pozbycie się tkanki tłuszczowej z brzucha. Bardziej skupiłbym się na poniższych kwestiach.

JADŁOSPIS
Zadbaj o jadłospis w ciągu dni i tygodni tak by dostarczyć wszystkich niezbędnych składników, a jednocześnie móc wytworzyć deficyt kaloryczny niezbędny do spalania tkanki tłuszczowej.

SEN I REGENERACJA
Optymalizacja snu i regeneracji pozytywnie wpłynie na hormony ułatwiając spalanie tłuszczu z brzucha. Polecam poniższe artykuły:

  • żyj, śpij i odpoczywaj świadomie. sen - cz.I (link)
  • żyj, śpij i odpoczywaj świadomie. sen cz.II (link)
  • jak odpoczywać i szybciej się regenerować? sztuka kontroli stresu (link)

ODPOWIEDNIE ĆWICZENIA
W planie treningowym uwzględniłbym trudne niskopowtórzeniowe ćwiczenia na brzuch  (tutaj kilka pomocnych wskazówek - link)ODŻYWIANIE OKOŁOTRENINGOWE

  • Jeśli chodzi o trening, który opisujesz prawdopodobieństwo, że stracisz mięśnie jest bardzo małe, o ile jesz później posiłek i Twój jadłospis ma dostateczną ilość kalorii i białka.
  • Myślę, że drobną, ale korzystną zmianą mogą być aminokwasy BCAA / EAA przed treningiem rano na czczo, a następnie kompletny posiłek. Wkrótce na stronie obszerny materiał o odżywianiu okołotreningowym, już dziś zapraszam do lektury.Jeśli przez dłuższy czas zastosujesz powyższe kroki i wprowadzisz odpowiednie strategie, warto sprawdzić czy przyniosły efekt w postaci mniejszej ilości tkanki tłuszczowej na brzuchu. Jeśli tak, to świetnie, tak trzymaj, bo wiesz, co działa w Twoim przypadku. Jeśli efektów nie będzie, to dobrze by było rozważyć dalsze zmiany i dodatki, np. specjalne programy „na brzuch”.


Mam nadzieję, że ta odpowiedź będzie pomocna. Trzymam kciuki za budowanie formy i motywację!

Z pozdrowieniami
Trener MarcinMarcin Bończa-Tomaszewski – założyciel SZTUKI ŻYWIENIA, trener żywienia i sportu.


Jego specjalność to pomaganie ludziom w pełnym wykorzystaniu potencjału ciała i umysłu, osiągnięciu sylwetki i sprawności, z których wreszcie są zadowoleni. Jest trenerem, który dzięki łączeniu wiedzy z różnych dziedzin, pomaga wielu kobietom, mężczyznom i topowym sportowcom zdobyć to, co wydawało się im wcześniej niemożliwe. 


„Potrzebujesz pomocy trenera przy wprowadzaniu skutecznych zmian?
Zapraszamy  do programów 
>>> KLIK <<<
Niezależnie, jaką drogę wybierzesz, zastosowanie wskazówek
SZTUKI ŻYWIENIA I TRENINGU pomoże Ci rozwiązać problem.


Więcej artykułów w bibliotece SZTUKI ŻYWIENIA (link do zakładki ‘wiedza’).

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do społeczności SZTUKI ŻYWIENIA.Komentarze