jak być szczęśliwym w święta? i po świętach też.graf. Michalina Bończa-Tomaszewska


Za chwilę Święta. Po siedmiu dniach Sylwester. Później karnawał. Najpierw „MUSIMY” się przygotować i postresować, a potem „MUSIMY” się najeść, odpocząć i poddać zbiorowemu świątecznemu hedonizmowi. W zasadzie nie ma w tym nic nadzwyczajnego, bo w cykl życia zawsze były wpisane okresy ucztowania, wypoczynku oraz przeciwstawne: pracy i postu. Problem pojawia się wtedy, gdy tak skrajne okresy zaczynają się przenikać powodując huśtawkę nastrojów i niejasność celów.


Świąteczne dni (i noce) naprawdę mogą być wypełnione dobrymi chwilami. Bez nerwów, bez moralnego kaca nieprzestrzegania żywieniowych i treningowych reguł. Zresztą, zasada 10% jest jedną z naszych ulubionych (wszystkie zasady poznasz tutaj). Odstępstwa dają pewną czasową przyjemność i może to być zdrowe, normalne. Gorzej, gdy stają się głównym motywem postępowania mającym koić ból istnienia, nieść ulgę w doczesności, dawać ułudę, zapomnienie, odrywać od niezałatwionych spraw i bolesnych relacji.

TO NIE CZŁOWIEK MA SIĘ PODDAĆ ROKOSZY, ALE ROZKOSZ CZŁOWIEKOWI.  NIECH RÓWNIEŻ CHWILOWE SZCZĘŚCIE PROWADZI NAS DO CELÓW.


Nie zawsze i wszędzie możemy „mieć ciastko i jeść ciastko”. Nie jest możliwym posiadanie najlepszego zdrowia, zgrabnej sylwetki i super sprawności, jeśli więcej dni spędzamy na ‘wakacjach’ niż w ‘pracy’. Czasami chwilowe szczęście ‘tu i teraz’ lepiej odłożyć na później, bo poprowadzi do jeszcze większej radości w przyszłości.

Wszystko jest kwestią odpowiedniej miary, samoświadomości i pozytywnego podejścia - czego Wam i sobie życzymy zanim wgryziemy się w makowiec idealny i posmakujemy najlepszego trunku.


Dla tych, którzy zastanawiają się, jak znaleźć radość w świętowaniu albo nadal szukają odpowiednich dla siebie świątecznych strategii polecamy poniższe artykuły:

świąteczne strategie. sprawdzone i praktyczne link
najlepsza dieta na święta. 4 skuteczne strategie link
świąteczne strategie. dla zaawansowanych zawodników link
świąteczne przybieranie na wadze - fakt czy mit? link
zasada 10%… w czasie świąt. PLUS ćwiczenie link
5 elementów udanych świąt link
25 inspirujących pomysłów na świąteczne dania. plus garść wskazówek link

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
I POBIERZ PLIK Z ĆWICZENIEM

ze świątecznymi pozdrowieniami
załoga SZTUKI ŻYWIENIA
A jakie są Wasze ulubione „świąteczne strategie”?


Komentarze