świąteczne przybieranie na wadze - fakt czy mit?

Rozpoczyna się świąteczny czas, który  prawdopodobnie miał początek już po Wszystkich Świętych, zahaczył o Andrzejki, Mikołajki i obfitował w towarzyskie ‘śledziki’. Być może wszystkie te okazje poprawiają humor w krótkie i ciemne zimowe dni. Ale wracając do tematu. To dość trudny okres dla osób, które mają przed sobą cele związane z poprawą zdrowia, sylwetki czy sportowej formy.


Nie zawsze chodzi o samą wagę, przybieranie na kilogramach. Jak pokazują badania, nasze analizy i obserwacje, waga nie musi  ulegać większym zmianom. Zazwyczaj przybywa nam 0,5 do 2 kg (im smuklejsza osoba, tym mniej), aby po paru tygodniach lub miesiącach powrócić do stanu wyjściowego, ewentualnie pozostawiając niewielką nadwyżkę.

Przykład. Przez 4 tygodnie osoby o prawidłowej masie ciała, spożywały wysokokaloryczną przetworzoną żywność. W efekcie badani przytyli średnio po 6,4 kg, a następnie powrócili do normalnego trybu. Po 6 miesiącach nastąpił spadek o 4,7 kg. W sumie po roku zanotowano 1,5-2 kg na plus, w porównaniu do wagi początkowej.

Sama waga nie musi ulegać drastycznym zmianom. To, czego nie widać na pierwszy rzut oka, to procentowa zawartość i masa tkanki tłuszczowej oraz zwiększenie ilości wody w organizmie. U przeciętnie  aktywnej osoby następuje znaczący przyrost tkanki tłuszczowej, około 1-2% tkanki i 0,8-1 kg tłuszczu. Przybywa go w okolicach brzucha, pod łopatkami i na dole pleców. Skoro nie jest to najbardziej pożądany świąteczny prezent, co roku dzielimy się świątecznymi strategiami.

ŚWIĄTECZNE STRATEGIE
jak być szczęśliwym w święta? i po świętach też (link)
świąteczne strategie. sprawdzone i praktyczne (link)
najlepsza dieta na święta. 4 skuteczne strategie (link)
świąteczne strategie. dla zaawansowanych zawodników (link)


Choć opisane strategie są skuteczne, zaobserwowaliśmy, że część z nas potrzebuje jeszcze prostszego rozwiązania. Z pomocą przychodzi zasada 10%, czyli planowanie swojego sukcesu i odstępstw od planu.

PLANOWANIE ŁAMANIA ZASAD:
kluczowy nawyk. czyli tajemnica sukcesu (link)
zasada 90%. jak wygląda w praktyce? (link)
zasada 10% w czasie świąt. PLUS ĆWICZENIA (link)
W kolejnym artykule (link) dzielimy się z Wami ĆWICZENIEM, które wielu osobom pomogło bezstresowo spędzić ten świąteczny czas, rozpoczynając budowanie formy życia na następny rok - czego w  życzę Wam wraz z całą załogą SZTUKI ŻYWIENIA.

JEDZ ŚWIADOMIE, TRENUJ SYSTEMATYCZNIE I CIESZ SIĘ Z REZULTATÓW.
„Potrzebujesz pomocy trenera przy wprowadzaniu skutecznych zmian?
Zapisz się na listę VIP do programów na 2017 rok
>>> KLIK <<<
Niezależnie, jaką drogę wybierzesz, zastosowanie wskazówek
SZTUKI ŻYWIENIA I TRENINGU pomoże Ci rozwiązać problem.Dołącz do społeczności SZTUKI ŻYWIENIA.Åsa ErnerssonFredrik H Nystrom and Torbjörn Lindström, Long-term increase of fat mass after a four week intervention with fast food based hyper-alimentation and limitation of physical activity. Nutrition & Metabolism 2010, 7:68 (2010).

Holly R Hull, Casey N Hester and David A Fields,The effect of the holiday season on body weight and composition in college student. Nutrition & Metabolism 2006, 3:44 (2006).

Komentarze