świąteczne przybieranie na wadze - fakt czy mit?Rozpoczyna się świąteczny czas, który  prawdopodobnie miał początek już po Wszystkich Świętych, zahaczył o Andrzejki, Mikołajki i obfitował w towarzyskie ‘śledziki’. Być może wszystkie te okazje poprawiają humor w krótkie i ciemne zimowe dni. Ale wracając do tematu. To dość trudny okres dla osób, które mają przed sobą cele związane z poprawą zdrowia, sylwetki czy sportowej formy.


Nie zawsze chodzi o samą wagę, przybieranie na kilogramach. Jak pokazują badania, nasze analizy i obserwacje, waga nie musi  ulegać większym zmianom. Zazwyczaj przybywa nam 0,5 do 2 kg (im smuklejsza osoba, tym mniej), aby po paru tygodniach lub miesiącach powrócić do stanu wyjściowego, ewentualnie pozostawiając niewielką nadwyżkę.

Przykład. Przez 4 tygodnie osoby o prawidłowej masie ciała, spożywały wysokokaloryczną przetworzoną żywność. W efekcie badani przytyli średnio po 6,4 kg, a następnie powrócili do normalnego trybu. Po 6 miesiącach nastąpił spadek o 4,7 kg. W sumie po roku zanotowano 1,5-2 kg na plus, w porównaniu do wagi początkowej.

Sama waga nie musi ulegać drastycznym zmianom. To, czego nie widać na pierwszy rzut oka, to procentowa zawartość i masa tkanki tłuszczowej oraz zwiększenie ilości wody w organizmie. U przeciętnie aktywnej osoby następuje znaczący przyrost tkanki tłuszczowej, około 1-2% tkanki i 0,8-1 kg tłuszczu. Przybywa go w okolicach brzucha, pod łopatkami i na dole pleców. Skoro nie jest to najbardziej pożądany świąteczny prezent ;-) , co roku dzielimy się świątecznymi strategiami.


ŚWIĄTECZNE STRATEGIE
jak być szczęśliwym w święta? i po świętach też (link)
świąteczne strategie. sprawdzone i praktyczne (link)
najlepsza dieta na święta. 4 skuteczne strategie (link)
świąteczne strategie. dla zaawansowanych zawodników (link)

Choć opisane strategie są skuteczne, zaobserwowałem że część osób potrzebuje jeszcze prostszego rozwiązania. Z pomocą przychodzi zasada 10%, czyli planowanie swojego sukcesu i odstępstw od planu.

PLANOWANIE ŁAMANIA ZASAD:
kluczowy nawyk. czyli tajemnica sukcesu (link)
zasada 90%. jak wygląda w praktyce? (link)
zasada 10% w czasie świąt. PLUS ĆWICZENIA (link)
W kolejnym artykule (link) dzielimy się z Wami ĆWICZENIEM, które wielu osobom pomogło bezstresowo spędzić ten świąteczny czas, rozpoczynając budowanie formy życia na następny rok - czego Wam  życzę!

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
I POBIERZ PLIK Z ĆWICZENIEM

Åsa ErnerssonFredrik H Nystrom and Torbjörn LindströmLong-term increase of fat mass after a four week intervention with fast food based hyper-alimentation and limitation of physical activity. Nutrition & Metabolism 2010, 7:68 (2010).


Holly R Hull, Casey N Hester and David A Fields,The effect of the holiday season on body weight and composition in college student. Nutrition & Metabolism 2006, 3:44 (2006).

----------------------------------------------------------------
Ten post stworzyłem specjalnie dla społeczności SZTUKI ŻYWIENIA, której i Ty jesteś częścią. Będzie mi miło, jeśli pozostaniemy w kontakcie. Jest kilka opcji:

·         Zostaw proszę komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka.
·         Polub fanpage SŻ na Facebooku, dzięki temu będziesz na bieżąco.
·         Podziel się tekstem ze znajomym.
·         Możesz śledzić SŻ na Instagramie.
·         Nowości przypinamy też na Pinterest.
·         Dołącz do Newslettera SZTUKI ŻYWIENIA.

----------------------------------------------------------------

Marcin Bończa-Tomaszewski – założyciel SZTUKI ŻYWIENIA, trener żywienia i sportu.

Jego specjalność to pomaganie ludziom w pełnym wykorzystaniu potencjału ciała i umysłu, osiągnięciu sylwetki i sprawności, z których wreszcie są zadowoleni. Jest trenerem, który dzięki łączeniu wiedzy z różnych dziedzin, pomaga wielu kobietom, mężczyznom i topowym sportowcom zdobyć to, co wydawało się im wcześniej niemożliwe. /więcej/


Komentarze