jak osiągnąć cel w 2020 roku? poznaj super narzędzie!


fot. Michalina Bończa-Tomaszewska

Każdy ma marzenia. Większość z nas została nauczona, że potrzeba sobie stawiać ambitne cele i ciężko pracować, aby móc je spełnić. Choć stawianie poprzeczki i wysiłek są ważne, to zazwyczaj niewystarczające. Często prowadzą do frustracji, wypalenia i wycofania. Co zatem zrobić, żeby wreszcie osiągnąć cel?


Spójrzmy na ludzi, którzy spełnili swoje marzenia i umieją utrzymać to, czego tak pragnęli.

Załóżmy, że chcesz mieć piękny ogród. Wiadomo, samo myślenie o ogrodzie nic nie da. Nie znam się na ogrodnictwie, ale zakładam, że potrzeba przemyśleć wiele szczegółów i zaplanować kolejne kroki, takich jak nasłonecznienie, rodzaj gleby, nawożenie, sadzenie, przycinanie, podlewanie itd. Wtedy marzenie o pięknym ogrodzie stanie się rzeczywistością.

Być może na początku wiele z tych rzeczy do zrobienia nie będzie przyjemna. Dlatego potrzeba je zaakceptować na tyle, by stały się przynajmniej neutralne. Kluczem do sukcesu jest realizowanie kolejnych kroków, zaplanowanych zadań, nawet jeśli dopadnie nas zmęczenie czy „się nie chce”. 

Po pewnym czasie mogą się one stać przyjemne do tego stopnia, że będziemy odczuwać ich brak, zwłaszcza po dłuższej przerwie.

Na tym polega skupienie się na procesie. Dlatego….

NAJPIERW ZAAKCEPTUJ DROGĘ,
KTÓRĄ MASZ PRZED SOBĄ.


NASTĘPNIE SKUP SIĘ NA CZERPANIU
PRZYJEMNOŚCI Z PROCESU,

NA SAMYM PODĄŻANIU
W KIERUNKU CELU.


Podobnie jest z lepszym zdrowiem, sprawnością i sylwetką. Nikt nie osiąga celów na tym polu wciąż oglądając filmiki na YouTube albo przeglądając Instagram.

Tym, co naprawdę prowadzi do celów, jest skupienie się na nawykach, które jesteśmy w stanie samodzielnie wykonywać „tu i teraz”. Wtedy po prostu pewnego dnia budzimy się z tym, czego pragnęliśmy.

A teraz czas na ważne pytanie: co chcesz osiągnąć w 2020 roku?

Może już to wiesz. A może dopiero klaruje się Twoja wizja i planujesz wystartować wraz z pierwszym dniem wiosny?

Jedno jest pewne: większość (a może wszystkie) rzeczy, których pragniesz, wymaga wprowadzenia zmian. Jedne z nich są proste, inne skomplikowane. Niektóre będą się składać z 1-2 elementów, niektóre wymagają kompleksowego podejścia.

Ktoś pomyśli: „Po co komplikować? Chcę X / Y / Z, więc po prostu trzeba zacząć działać.”

Rzeczywistość pokazuje, że wiele osób czuje zakłopotanie, zmaga się z trudnymi do przejścia blokadami. Ci, którzy zaczęli działać „z marszu”, bez zastanowienia nad tym, jak dokładnie chce dojść do celu, po dłuższym czasie budzi się… w punkcie wyjścia.

W takiej sytuacji z pomocą przychodzą „ukryte elementy” osiągania celów. Są to etapy, które najczęściej pomijajmy.


Jednym ze skutecznych narzędzi jest MIERNIK GOTOWOŚCI DO ZMIANY. Przekonaj się, jak bardzo ułatwia on wyznaczenie hierarchii celów!

·        W kolumnie po lewej stronie wpisz kwestie, w których Ty chcesz wprowadzić zmiany (w poniższej tabeli wpisane są tylko przykłady).
·        Następnie określ gotowość do zmiany dla każdego nawyku / celu / zadania.


CZEGO PRAGNĘ:
POZIOM „GOTOWOŚCI”
NIEGOTOWY
NIE WIEM
ZASTANAWIAM SIĘ
GOTOWY
BARDZO GOTOWY
+
+
Poprosić bliskich o pomoc
+
Ćwiczyć 4 razy w tygodniu
+
Rzucić palenie
+
Jeść więcej warzyw
+
+
Zacząć biegać
+
Wstawać 30 minut wcześniej
+
Codziennie jeść produkty białkowe
+
Zrobić badania
+
… i 100 innych…. ;-)


Dzięki wykonaniu tego (stosunkowo) prostego ćwiczenia określisz to, czego pragniesz oraz dokonasz selekcji tego, co NAPRAWDĘ jest możliwe do realizacji (ponieważ jest to dla Ciebie zrozumiałe, posiadasz potrzebne umiejętności, masz na to czas i zasoby).
SPRAWY 1. KATEGORII GOTOWOŚCI
Prawdopodobnie będą to wszystkie rzeczy z kategorii „bardzo gotowy i być może te określone jako „gotowy”.

SPRAWY 2. KATEGORII GOTOWOŚCI
Pozostałe, z kategorii od „zastanawiam się” po „niegotowy” także mogą być realizowane. Jednak radzę zająć się nimi, gdy przyjdzie odpowiedni czas. Najpewniej będzie to już po realizacji punktów pierwszej kategorii gotowości.


Pamiętaj, że podane przykłady „Czego pragnę” są określone bardzo ogólnikowo. Podpowiem przy okazji, że w „Esencji Sztuki Żywienia” w rozdziale „Jak osiągać niemożliwe?” (str. 126), znajdziesz wiele przydatnych informacji na temat określania celów opartych na pozytywnym podejściu do zmiany, gdzie wiedzę i umiejętności zamieniamy w codzienne zachowania i nawyki.


fot. Michalina Bończa-Tomaszewska


Teraz Twoja kolej. Jestem ciekaw, jak to ćwiczenie pomoże Tobie w osiągnięciu celów w 2020?

·         Zostaw proszę komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka.
·         Polub fanpage SŻ na Facebooku, dzięki temu będziesz na bieżąco.
·         Podziel się tekstem ze znajomym.
·         Możesz śledzić SŻ na Instagramie.
·         Nowości przypinamy też na Pinterest.
·         Dołącz do Newslettera SZTUKI ŻYWIENIA.
----------------------------------------------------------------


Marcin Bończa-Tomaszewski – założyciel SZTUKI ŻYWIENIA, trener żywienia i sportu. Autor książki „Esencja Sztuki Żywienia”.

Jego specjalność to pomaganie ludziom w pełnym wykorzystaniu potencjału ciała i umysłu, osiągnięciu sylwetki i sprawności, z których wreszcie są zadowoleni. Jest trenerem, który dzięki łączeniu wiedzy z różnych dziedzin, pomaga wielu kobietom, mężczyznom i topowym sportowcom zdobyć to, co wydawało się im wcześniej niemożliwe. /więcej/
ZAJRZYJ DO ŚRODKA
"ESENCJI SZTUKI ŻYWIENIA"
 
Aby pobrać fragment książki "Esencja Sztuki Żywienia" w formie pliku pdf, zapisz się na listę.
>>> KLIK <<<
Komentarze