banan, oshee, rodzynki i jajka (co jest lepsze w trakcie treningu lub po ćwiczeniach?)
Planujesz całodzienne wycieczki po górach lub na Mazurach. A może chcesz sprawnie pokonać na rowerze 80 kilometrową trasę? Z serii artykułów o napoju okołotreningowym (>>> KLIK <<<)  wiesz już na pewno, że nawodnienie to priorytet, szczególnie w latem. Choć dla większości osób w trakcie wysiłku dobrze sprawdza się sama woda albo napój np. z aminokwasami, węglowodanami, to żywność także może być rozwiązaniem.


jakie składniki powinien zawierać napój okołotreningowy? (link)
dlaczego warto pić napój okołotreningowy? (link)
napój okołotreningowy z praktycznego punktu widzenia (link)
sportambrozja 1.0 (link)
sportambrozja 2.0 (link)

Suplementacja opisana w artykułach o napoju okołotreningowym nie jest jedyną możliwą opcją, a stanowi praktyczną odpowiedź na potrzeby naszych czasów. Wiem, że pomimo zalet takiego rozwiązania, niektóre osoby, na przykład z powodu uprzedzeń do suplementów, nie będą chciały z niej korzystać. Jednak bywają i tacy, którzy nie mają problemów z jedzeniem całego pożywienia i wolą coś zjeść niż wypić napój z węglowodanami. W takim przypadku można skorzystać z żywności wspomagającej wysiłek fizyczny.  

Badania naukowe pokazują, że produkty, takie jak banany czy rodzynki, spożywane przed i w trakcie treningu, wspomagają sprawność, w stopniu nie mniejszym niż sportowe żele czy napoje izotoniczne oparte na węglowodanach, jak np. popularne Oshee, Gatorade, Isostar. Zwróćmy uwagę, że porównanie to dotyczy produktów opartych na cukrach, które nie mają takiego potencjału wspomagania regeneracji jak te uzupełnione o proteiny.

Więc gdy w pośpiechu wpadasz do Żabki, chwytasz banana, paczkę rodzynek (i wodę – o niej zawsze pamiętaj!), to dokonujesz nie gorszego wyboru niż kolega popijający napój z butelki z wizerunkiem trenera Nawałki. W obu przypadkach trzeba pamiętać o tym, żeby w ciągu doby dostarczyć także proteiny – wtedy można odnieść więcej korzyści.


JAK SIĘ UPEWNIĆ, KTÓRA OPCJA JEST DLA MNIE WŁAŚCIWA?

·        Na początku zaobserwuj swoje samopoczucie. Upewnij się, czy nie masz poczucia ciężkości, przepełnienia ani spadku koncentracji. Takie reakcje mogą się pojawiać wskutek procesu trawienia, lekkiego odwodnienia, jak i nadwrażliwości pokarmowej.

·        Jeśli jest w porządku, to sięgnij po produkty zawierające proteiny, które działają wspomagająco na odnowę tkanki mięśniowej i regenerację po ćwiczeniach. (Są i tacy, którzy w trakcie górskich biegów posilają się jajkami i kurczakiem, ale dla mnie osobiście byłoby to niemożliwe).

·        Może być to żywność zawierająca tłuszcz. Mitem jest przymus wyeliminowania z posiłku potreningowego tłuszczów – niektóre z nich mogą nieść korzyści. W trakcie badań naukowych zaobserwowano nawet większą syntezę protein w okresie regeneracji po ćwiczeniach, wskutek spożycia pełnotłustego mleka (3.25%) i całych jajek, niż po chudym mleku (0,5% tłuszczu) i białkach jaj. Jak to możliwe? Otóż, wraz z „tłuszczową częścią” całego pożywienia dostarczamy kompleks składników potrzebnych do odbudowy. Nie chodzi tu tylko o witaminy. Wyobraź sobie, że tłuszcze nasycone (kwas palmitynowy) działa proanaboliczne poprzez aktywację mTORC1, której funkcją jest regulacja wzrostu (co jest korzystne dla sportowców, dzieci w okresie wzrostu, a niekorzystne dla osób otyłych, cukrzyków, czy zmagających się z insulinoopornością).

·        Jeśli dobrze tolerujesz te produkty, to je jedz , bez potrzeby ich „odchudzania”. Dotyczy to także jedzenia chudej piersi kurczaka z ryżem – 1 lub 3 łyżeczki oliwy z oliwek nie spowolnią regeneracji, a wręcz mogą ją wspomóc. Jeden z wyjątków stanowi sytuacja, w której dana osoba potrzebuje ściśle kontrolować kalorie, aby móc osiągnąć pożądaną wagę.

Najważniejsze to zachować otwarty umysł i robić to, co lubisz (i jest dla Ciebie dobre), a nie to, co inni uważają, że powinieneś robić. A ostatecznie stosować rozwiązania najlepsze dla siebie na ten czas. Jestem ciekaw, jaka opcja się u Ciebie sprawdza?
  
BADANIA
Nieman DC, Gillitt ND, Henson DA, Sha W, Shanely RA, Knab AM, Cialdella-Kam L, Jin F. Bananas as an Energy Source during Exercise: A Metabolomics Approach. PLoS One. 2012;7(5):e37479. doi: 10.1371/journal.pone.0037479. Epub 2012 May 17

Mitchell JB, Braun WA, Pizza FX, Forrest M (2000) Pre-exercise carbohydrate and fluid ingestion: influence of glycemic response on 10-km treadmill running performance in the heat. J Sports Med Phys Fitness 40: 41–50.

Rietschier HL, Henagan TM, Earnest CP, Baker BL, Cortez CC, et al. (2011) Sun-dried raisins are a cost-effective alternative to sports jelly beans in prolonged cycling. J Strength Cond Res 25: 3150–3156.

Yasuda M., Tanaka Y., Kume S., Morita Y., Chin-Kanasaki M., Araki H., Isshiki K., Araki S., Koya D., Haneda M., et al. Fatty acids are novel nutrient factors to regulate mTORC1 lysosomal localization and apoptosis in podocytes. Biochim. Biophys. Acta. 2014;1842:1097–1108.


Marcin Bończa-Tomaszewski – założyciel SZTUKI ŻYWIENIA, trener żywienia i sportu. 


Jego specjalność to pomaganie ludziom w pełnym wykorzystaniu potencjału ciała i umysłu, osiągnięciu sylwetki i sprawności, z których wreszcie są zadowoleni. Jest trenerem, który dzięki łączeniu wiedzy z różnych dziedzin, pomaga wielu kobietom, mężczyznom i topowym sportowcom zdobyć to, co wydawało się im wcześniej niemożliwe. 

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O MOŻLIWOŚCIACH WSPÓŁPRACY:


Chcesz być na bieżąco? Dołącz do społeczności SZTUKI ŻYWIENIA.
·         Zapraszamy na profil SŻ na Facebook’u
·         Nasz Instagram
·         Zapisz się do Newslettera SZTUKI ŻYWIENIA
·         Nowości przypinamy też na Pinterest

Komentarze