napój okołotreningowy z praktycznego punktu widzenia

PRZEWODNIK PO SUPLEMENTACJI OKOŁOTRENINGOWEJ

W poprzednich artykułach na temat suplementacji okołotreningowej wyjaśniłem, dlaczego trenowanie „na sucho”, bez suplementacji przed, w trakcie, po treningu nie zawsze jest optymalnym rozwiązaniem. Pora spojrzeć na to, co podpowiada praktyka.


Dlaczego warto pić napój okołotreningowy? >>> KLIK <<<
Jakie składniki powinien zawierać napój okołotreningowy? >>> KLIK <<<
Sportambrozja 1.0 >>> KLIK <<<
Sportambrozja 2.0 >>> KLIK <<<

Jakieś 15 lat temu świat suplementacji okołotreningowej wyglądał zgoła inaczej. Przed treningiem stosowało się (w zależności od lokalnej mody) fat-burnery, stacki czy wyrafinowane estry aminokwasów, w trakcie ćwiczeń miksturę wielu składników zwiększających wydolność, a po wysiłku – mieszankę białek, węglowodanów i anabolicznych dodatków.

A jak jest obecnie? Jeśli o mnie chodzi, to ostatnimi czasu moją ulubioną okołotreningową substancją była… woda! Jeden z moich podopiecznych zrezygnował z picia popularnego izotonika, a ktoś inny (tym razem kobieta) wypróbowuje mieszankę kilku aminokwasów. Jaki z tego wniosek? Najważniejsze są rezultaty i możliwość praktycznego zastosowania.   

Teoretycznie, z naukowego punktu widzenia, spożywanie białka / aminokwasów i innych składników w okresie okołotreningowym może dawać świetne efekty. Jednak podobne korzyści odniesiemy, jeśli będziemy regularnie spożywać białko (i inne składniki) z całego pożywienia (przeczytaj więcej o Zasadzie Pierścienia >>> KLIK <<<). Naprawdę wiele osób zbudowało ponadprzeciętną sprawność dzięki dobremu odżywianiu.

NAJWAŻNIEJSZE, ABY ODPOWIEDNI
NAPÓJ OKOŁOTRENINGOWY
BYŁ WKOMPONOWANY W TWÓJ STYL ŻYCIA,
ALE NIE ZASTĘPOWAŁ CAŁKOWICIE
DOBREGO POŻYWIENIA NA CO DZIEŃ.

Spójrz na to z praktycznego punktu widzenia poprzez zadanie sobie ważnych pytań. Czy jestem w stanie przez większość czasu i regularnie jeść dobrej jakości posiłki? Czy stale mogę poświęcać pieniądze na suplementy? Jeśli jesteś aktywna/y, to może przyjść taki czas, kiedy uznasz, że warto spróbować suplementacji okołotreningowej i wyciągnąć wnioski.

·        Jeśli, oprócz wykonania treningu, masz wiele innych obowiązków, to na pewno taki napój będzie pozytywnym elementem „okołotreningowej gry”.
·        Napój spożywany przed, w trakcie, po ćwiczeniach może wspomóc wysiłek i uzupełnić naturalną dietę, jednak priorytetem powinna być praca nad nawykami (poznaj 10 nawyków SZTUKI ŻYWIENIA >>> KLIK <<<), adekwatnymi do celów i stylu życia.
·        Składniki przyjmowane w płynie mogą okazać się kluczowe dla kogoś, kto przed lub po angażującej pracy pędzi na trening, a później do obowiązków rodzinnych / społecznych / związanych z pracą.
·        Dla osoby, która ma czas na regularne posiłki, a po ćwiczeniach wkłada kapcie, aby rozpocząć regenerację, taka strategia będzie odgrywać już mniejszą rolę. Jeśli trenujesz dla zdrowia i jesteś na etapie pielęgnacji (utrzymania) rezultatów, to pewnie lepiej na spokojnie wrócić do domu i upichcić pyszny posiłek.


JAK TO MOŻE WYGLĄDAĆ W PRAKTYCE?
Jeśli zdecydujesz się na suplementację okołotreningową, to warto wiedzieć, jakie składniki będą prawdopodobnie najlepsze w Twoim przypadku. Możesz kupić gotowe produkty albo postawić na prostotę, np. wodę z miodem lub białkiem / aminokwasami. Tutaj inspiracje i dodatkowe informacje:
·         SPORTAMBROZJA 1.0 >>> KLIK <<<
·         SPORTAMBROZJA 2.0 >>> KLIK <<<

CO JESZCZE MOŻNA DODAĆ DO NAPOJU OKOŁOTRENINGOWEGO?
Od ponad trzech dekad w różnych dyscyplinach sportu wykorzystuje się legalne (i nielegalne) składniki, nie tylko w celu poprawy regeneracji, ale również zwiększenia koncentracji, skrócenia czasu reakcji, poprawy tolerancji wysiłkowej i bólu, aktywizacji i regeneracji układu nerwowego. Tak więc jeśli przechodzisz przez okres treningowy lub życiowy, kiedy to znacząco obciążasz jeden z systemów w swoim ciele, to w jego regeneracji mogą pomóc także dodatkowe składniki, np.:
·         kolagen,
·         cytrulina,
·         karnityna,
·         glutamina,
·         tyrozyna,
·         tauryna,
·         i inne.

Ich zastosowanie należy rozważać indywidualnie, pamiętając, że najważniejsze są podstawy, które warto najpierw wypróbować, zweryfikować i kontynuować proces budowania wymarzonych: ciała, zdrowia i sprawności.

Dlaczego warto pić napój okołotreningowy? >>> KLIK <<<
Jakie składniki powinien zawierać napój okołotreningowy? >>> KLIK <<<
Sportambrozja 1.0 >>> KLIK <<<
Sportambrozja 2.0 >>> KLIK <<<


Chcesz być na bieżąco? Dołącz do społeczności SZTUKI ŻYWIENIA.
·         Zapraszamy na profil SŻ na Facebook’u
·          Nasz Instagram
·         Zapisz się do Newslettera SZTUKI ŻYWIENIA
·         Nowości przypinamy też na PinterestKomentarze