żywieniowe kontinuum

 


W poprzednich artykułach powiedzieliśmy sobie o niesamowitych składnikach w produktach roślinnych. Omówiliśmy też mniej znane korzyści wynikające ze spożywania warzyw. A czy wiesz, że jeśli swój indywidualny plan żywienia zbudujesz na tych 10 nawykach, to będzie go można nazwać dietą opartą na produktach roślinnych?

 

Taki styl żywienia często skorelowany jest z mniejszym ryzykiem chorób serca, nowotworów, cukrzycy, chorobami nerek czy pęcherzyka żółciowego. Jednak osoby odżywiające się w ten sposób mogą być zdrowsze nie ze względu na ograniczenie mięsa, ale raczej z wielu innych powodów, takich jak jedzenie naturalnych, mało przetworzonych produktów, dbanie o aktywność, sen czy inne nawyki. Do tego dochodzi odejście od tzw. “normalnej” zachodniej diety, która nie służy większości osób, w tym zmagającym się z nadwyżką kilogramów czy przewlekłymi chorobami.

 

A teraz mała zagadka.

 

 

 

Która z poniższych diet jest dietą opartą na produktach roślinnych?

 

  • śródziemnomorska
  • paleo
  • wegetariańska
  • wegańska
  • fleksitariańska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odpowiedź: Wszystkie z powyższych :-)

 

Czy zaskoczyła Cię ta informacja? W takim razie jesteś w większości :-)

 

Jeśli chodzi o diety oparte na produktach roślinnych, panuje duże zamieszanie. Medialne opowieści to jedno, a codzienna dieta ludzi takich jak Ty czy ja – to drugie.

 

ELASTYCZNY REALIZM

W SZTUCE ŻYWIENIA stawiamy na elastyczność, indywidualne potrzeby i realistyczne podejście. Osoby odżywiające się w oparciu o nawyki SZTUKI ZYWIENIA określają swoją dietę na różne sposoby. Dotyczy to nawet osób identyfikujących się jako wegetarianie czy weganie. Część z nich pragnie kierować się dietą opartą na produktach roślinnych. Inni sięgają również po mięso i ryby.

 

Wyobraźmy sobie żywieniowe kontinuum. Na jednym końcu znajduje się 100% mięsożerca, a na drugim 100% weganin (nie jada żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego).

 

Na takim kontinuum osoby odżywiające się roślinnie są bliższe weganom niż mięsożercom, ponieważ spożywają więcej produktów pochodzenia roślinnego niż zwierzęcego. Ale, jak wynika z mojego doświadczenia w pracy z różnymi osobami, sukces (jakkolwiek by go nie nazwać) może być osiągnięty przy wielu wariantach, od opcji "więcej roślin niż mięsa"  po “więcej ryb i mięsa a mniej roślin”.

 

A co Ty o tym myślisz? Jakie jest Twoje doświadczenie. Śmiało podziel się w komentarzu pod tym artykułem.

 

 

A w następnej wiadomości powiemy sobie o tym, jakie pułapki na nas czyhają, jeśli skupiamy się głównie na jedzeniu produktów roślinnych… Do przeczytania!

 


                                           -------------------------------------- --------------------------

Ten post stworzyliśmy specjalnie dla społeczności SZTUKI ŻYWIENIA, której i Ty jesteś częścią. Będzie nam miło, jeśli pozostaniemy w kontakcie. Jest kilka opcji:

 

·         Zostaw prosimy komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla nas istotna wskazówka.

·         Polub fanpage SŻ na Facebooku, dzięki temu będziesz na bieżąco.

·         Podziel się tekstem ze znajomym.

·         Możesz śledzić SŻ na Instagramie.

·         Nowości przypinamy też na Pinterest.

·         Dołącz do Newslettera SZTUKI ŻYWIENIA.