ruch jest esencjonalny dla życia. wybierz najlepszą formę dla siebie


fot. Sławek Skrzeczyński

Często słyszy się stwierdzenie, że za zmianę kompozycji ciała (mniej tłuszczu, więcej mięśni) w 80% odpowiada dieta, a w 20% ćwiczenia. Spójrzmy na to inaczej. Stan zdrowia, sylwetka i poziom sprawności są rezultatem interakcji pomiędzy różnymi sferami życia. Optymalne odżywianie, tak jak i trening, jest więc równie ważne i niezbędne, a tylko scalenie obu tych elementów pozwala osiągnąć najlepszą formę.


Pozytywy ćwiczeń dostrzegają prawie wszyscy, również lekarze, naukowcy i psycholodzy. Nic dziwnego, bo oprócz efektów widocznych gołym okiem (jak zgrabna sylwetka), zauważyć można pozytywne działanie na poziomie komórek i genów. Aktywność fizyczna wydłuża życie, zwiększa wytrzymałość mięśni, stawów i kości, poprzez zmiany hormonalne poprawia nastrój i samoocenę. Natomiast nie każda forma ruchu, dyscyplina sportowa czy program ćwiczeń pozwalają uzyskać wszystkie wymienione korzyści na raz.

JAK MOGĘ ROZPOZNAĆ NAJLEPSZĄ AKTYWNOŚĆ?
·        Dzięki najlepszej dla siebie aktywności możemy poczuć się lepiej z własnym ciałem. Mamy więcej siły, mięśni, a mniej tłuszczu. Jesteśmy w stanie wykonać ruchy i czynności, które wcześniej sprawiały trudność, od takich jak wnoszenie siatek z zakupami, drobne prace w domu, zabawa z dziećmi, aktywny czas na urlopie do szybkiego biegania, podnoszenia ciężkich rzeczy, podciąganie na drążku. Dobra forma ruchu pozwala realizować cele sportowe, jeśli masz takie ambicje.
·        Wzmacnia organizm, dając większą odporność na choroby, urazy i osłabienie.
·        Trzeba poświęcić jej tylko potrzebną ilość czasu, na tyle, aby móc się realizować również w innych sferach życia.
·        Dopóki nie przygotowujesz się do olimpiady, program ćwiczeń powinien być jak najprostszy, dający satysfakcję i możliwy do realizacji w przyszłości. 

Wiele praktycznych informacji na temat żywienia, aktywności, suplementacji i zdrowego stylu życia znajdziesz też w książce "Esencja Sztuki Żywienia".