jaki nabiał jest najzdrowszy?

Kawałek sera owczego w dłoni


Nabiał to kategoria produktów pozyskanych z mleka zwierząt udomowionych. Mleko, sery, jogurty stanowią dużą część codziennej diety Polaków. Z tego artykułu dowiesz się, jakie produkty nabiałowe najlepiej wybierać.JAKI NABIAŁ WYBIERAĆ?

 • kefir / jogurt naturalny, bez dodatków,
 • sery: parmezan (oryginalny), owczy (np. oryginalna feta, halloumi), mozzarella z mleka bawolego, camembert.

Najlepiej sięgać po produkty:

 • pochodzące z mleka od krów starych odmian (guernsey, jersey),
 • najlepiej z mleka ze zbiorów w okresie od wiosny do wczesnej jesieni;
 • na uwagę zasługują też produkty z mleka koziego, owczego, bawolego, a nawet wielbłądziego i oślego;
 • jeśli chodzi o sery, polecamy przede wszystkim sery długo dojrzewające (60 lub więcej dni).


DLACZEGO POLECANY JEST TAKI WŁAŚNIE NABIAŁ?

Tego typu produkty oferują więcej korzyści pod względem ilości i proporcji kwasów tłuszczowych oraz witamin. Są też lepiej trawione. Wszystko to dzięki:

 • bliższej naturze hodowli zwierząt,
 • ich paszy (trawa)
 • oraz tradycyjnych metod przetwarzania: fermentacji i długiego procesu dojrzewania.


Nabiał należy do produktów, których uwzględnianie w jadłospisie powinno podlegać indywidualizacji. Jest jak miecz obosieczny: jednym służy, innym nie, przy czym ta druga grupa staje się coraz liczniejsza.


Niektórzy pomyślą, że chodzi o LAKTOZĘ, ale jest to nieco bardziej skomplikowane. Po części chodzi o gatunek zwierząt, w przypadku krów - rasę, od których mleko jest pozyskiwane.

 

Mleko zawiera białko zwane KAZEINĄ, dokładniej 2 rodzaje: A1 i A2 beta-kazeinę, na pierwszy rzut oka do siebie podobne. Różnica między nimi polega na drobnej zmianie w konfiguracji aminokwasów (A2 ma prolinę tam, gdzie A1 – histydynę), przez co są przez nasz organizm inaczej trawione.


A1, w przeciwieństwie do A2, przetwarzane jest do beta kazomorfinę 7(BCM-7), przyczepiające się do receptorów opioidowych. Wstrzymuje to perystaltykę i rozpoczyna kaskadę problemów gastrycznych.

Lepiej tolerowane i nie powodujące przykrych dolegliwości mleko bogate w proteiny A2, pozyskiwane jest głównie od krów starszych ras (Guernsey 96% A2, Jersey 33% A2), a także od innych zwierząt:

 • bawoła,
 • kozy,
 • wielbłąda,
 • osła,
 • konia,
 • lamy,
 • renifera,
 • owcy,
 • yaka (100% A2).


Niestety 99% dostępnych na rynku produktów, także tych ekologicznych, wytwarza się z mleka, w którym dominuje A1 beta-kazeina. Nabiał od popularnych w Polsce, Niemczech i USA krów rasy Holstein (biała w czarne łaty) dostarcza 75% protein A1. To już nie tylko powrót do tradycji czy hipsterska moda. a potwierdzone naukowo informacje, które warto świadomie przetestować.

 

Brązowe krowy pasące się na łące

 

ALERGIA, NIETOLERANCJA, NADWRAŻLIWOŚĆ

Jeśli masz jakiekolwiek negatywne objawy wynikające z nadwrażliwości pokarmowej (reakcje układu odpornościowego), alergii czy nietolerancji, to eliminacja nabiału może pomóc w rozwiązaniu twoich problemów. W przeciwnym razie, śmiało uwzględniaj w swoim jadłospisie również nabiał.

 

Pamiętaj, że w przypadku potwierdzonej alergii lub nadwrażliwości na białka mleka, możesz mieć reakcję układu immunologicznego również na nabiał z mleka od zwierząt A2.

 

Dość spora grupa osób, z którymi współpracowałem ma mniejszą lub większą nadwrażliwość na nabiał. Ale są też wyjątki, które nabiał dobrze tolerują.

 


Pamiętajmy: „To co działa na ciebie, nie musi działać na drugą osobę.” Właśnie tak jest w przypadku nabiału - sam go unikam, natomiast w wybranych przypadkach rekomenduję dobre jakościowo produkty..

 

 

ZERKNIJ RÓWNIEŻ TUTAJ:

 

WAPŃ w ciąży - inne źródła niż nabiał? szybkie pytanie. szybka odpowiedź

 

 

czy muszę pić mleko, żeby mieć zdrowe kości?

 


Ten post stworzyłem specjalnie dla społeczności SZTUKI ŻYWIENIA, której i Ty jesteś częścią. Będzie mi miło, jeśli pozostaniemy w kontakcie. Jest kilka opcji:

 

·         Zostaw proszę komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka.

·         Polub fanpage SŻ na Facebooku, dzięki temu będziesz na bieżąco.

·         Podziel się tekstem ze znajomym.

·         Możesz śledzić SŻ na Instagramie.

·         Nowości przypinamy też na Pinterest.

·         Dołącz do Newslettera SZTUKI ŻYWIENIA.

----------------------------------------------------------------


Marcin Bończa-Tomaszewski – założyciel SZTUKI ŻYWIENIA, trener żywienia i sportu. Autor książki „Esencja Sztuki Żywienia”.

 

Jego specjalność to pomaganie ludziom w pełnym wykorzystaniu potencjału ciała i umysłu, osiągnięciu sylwetki i sprawności, z których wreszcie są zadowoleni. Jest trenerem, który dzięki łączeniu wiedzy z różnych dziedzin, pomaga wielu kobietom, mężczyznom i topowym sportowcom zdobyć to, co wydawało się im wcześniej niemożliwe. /więcej/


Komentarze