jak zaplanować 2018 rok? 3 kluczowe pytania, na które trzeba sobie odpowiedzieć

fot. Michalina Bończa-Tomaszewska
Ilu z nas osiąga to, czego pragnie? Kto stosuje się do tego, co uważa za najlepsze dla siebie samego…? Niewiele. Nic dziwnego, skoro brak odpowiedniej instrukcji, wiedzy i umiejętności oraz wsparcia otoczenia.


Planowanie nowych 365 dni, tego, czego pragniemy na wiosnę, lato albo na koniec roku, to powtarzający się i ważny moment. Chociaż gruntowne planowanie nie powinno być uzależnione od mody na noworoczne postanowienia, to gros osób mobilizuje się przy okazji ostatnich grudniowych albo pierwszych styczniowych dni. A planowanie to tak naprawdę zatrzymanie się, usłyszenie swoich pragnień i obranie odpowiednich środków do osiągnięcia celu.

W tekstach na ten temat efektywnego planowania najczęściej mówi się o tym, że cel powinien być:
·         konkretny
·         specyficzny
·         mierzalny
·         określony w czasie

Choć wszystko to jest ważne, to nie pozwala na realizację planu, ponieważ pomija fundamentalne elementy, które pozwalają zamienić spisany plan w codzienne, strategiczne działania. Oto 3 kluczowe pytania, na których odpowiedzenie pozwoli skutecznie rozpocząć Nowy 2018 Rok.


1. CZY MAM ODPOWIEDNIĄ ILOŚĆ POTRZEBNYCH INFORMACJI?
Żeby osiągnąć coś w temacie, który jest dla nowy, trudny lub nie w pełni poznany, niezbędna jest wiedza (co? dlaczego? jak?). Nie potrzeba mieć doktoratu na politechnice, żeby prowadzić samochód. Choć elementy teorii są ważne, aby móc powiedzieć, że jako kierowca potrafię bezpiecznie dojechać do celu. 

Zadaj sobie pytanie, czy masz już na tyle wiedzy, aby móc ją zamienić w praktykę? Jeśli nie, to świetna wiadomość! Twoim pierwszym celem będzie poświęcenie czasu na jej zdobycie (mam nadzieję, że SZTUKA ŻYWIENIA będzie Ci w tym pomocna) i od tego możesz rozpocząć nowy rok. Oto przykłady (z tysiąca możliwych) elementów teorii:
·         Jak, kiedy i ile jeść?
·         Skąd czerpać białko, tłuszcze i węglowodany? Dlaczego organizm potrzebuje tych składników?
·         Kiedy i jak długo ćwiczyć, aby wspierać swój cel?
·         Czy mogę mieć deficyty składników odżywczych? Jeśli tak, to jak mogę je uzupełniać?


2. CZEGO POTRZEBUJĘ SIĘ NAUCZYĆ? JAKIE UMIEJĘTNOŚCI POSIĄŚĆ?
Ten punkt jest nawet ważniejszy niż pierwszy. Dlaczego? Ponieważ najczęściej go pomijamy… Widzisz, myślenie (lub nawet zapisanie w najlepszy możliwy sposób) tego, że chce się schudnąć X kilogramów albo mieć więcej energii lub wykonać 15 podciągnięć na drążku, może i jest motywujące, ale nieefektywne. W ten sposób skupiamy uwagę na tym, nad czym nie mamy teraz kontroli. Nie możemy sprawić, że nagle obudzimy się z osiągniętym celem, tylko dlatego, że bardzo go pragniemy.

Nad czym mamy kontrolę? Nad naszymi codziennymi zachowaniami. To one prowadzą (lub nie) nas do celu. Czasem ich nie zmieniamy, bo brakuje wiedzy (wykraczającej poza „piramidę żywienia”). Jednak najczęściej potrzebne są umiejętności.
·         Umiejętność robienia dobrych zakupów, przygotowania posiłków lub wyborze dania w restauracji.
·         Umiejętność rozpoznawania sygnałów sytości i głodu.
·         Umiejętność zachowania się, kiedy brak sprzyjających warunków.
·         Nauka wykonywania ćwiczeń.
·         Nauczenie się, kiedy trzeba ciężko trenować, a kiedy byłaby to po prostu głupota.

Każdy nawyk składa się z wielu umiejętności, których trzeba się nauczyć. Pytanie, jakie Ty potrzebujesz nabyć umiejętności w 2018 roku? To one będą kamieniem milowym do celu.


3. Z KIM WYRUSZAM W PODRÓŻ?
Czy na pewno chcę samotnie iść do celu? Lubimy być samowystarczalni, a samodzielności „uczy się” nas do dzieciństwa. Natomiast skrajna postawa Zosi Samosi najczęściej kończy się stagnacją.

Czy nam się to podoba, czy nie, praktyka i nauka wciąż dowodzą, że większość (97%) osób, która osiągnęła swoje cele, miała pomoc innych: wsparcie otoczenia (rodziny, przyjaciół, znajomych), trenera / coacha / mentora, klubu / stowarzyszenia. Chodzi o stały kontakt z tymi, z którymi możesz się dzielić swoim doświadczeniem, zadawać pytania, poprosić  o wskazówki, o naprowadzenie na właściwy tor. Chodzi o drugiego człowieka, którego darzysz zaufaniem, dzięki któremu nie idziesz na oślep, a „noc staje się dniem”. Wyobraź sobie, jak by wyglądała Twoja samodzielna nauka języka obcego, gdybyś po jednej lekcji z nauczycielem, próbował potem uczyć się tylko z książek? Mało kto skończyłby tę próbę z sukcesem.

Czy wiesz już, kto będzie Ci towarzyszyć w drodze do noworocznych celów?


To naprawdę wszystko. Poznaj odpowiedzi na te 3 kluczowe pytania, a Twój plan noworoczny na pewno się powiedzie! Czego Ci z całego serca życzę. Owocnego 2018 roku!

- Marcin Bończa-Tomaszewski wraz z załogą SZTUKI ZYWIENIAMasz plany związane są ze zmianą tego, jak wyglądasz, poruszasz się, jesz i żyjesz? Jeśli w Twojej głowie pojawia się chęć utraty zbędnych kilogramów  i/lub polepszenie sprawności, to wiedz, że programy SZTUKI ŻYWIENIA odpowiadają 3 wymienionym punktom (i nie tylko im).


Potrzebujesz pomocy trenera przy wprowadzaniu skutecznych zmian?
Zapisz się do programów na 2018 rok
>>> KLIK <<<
Niezależnie, jaką drogę wybierzesz, zastosowanie wskazówek
SZTUKI ŻYWIENIA I TRENINGU pomoże Ci rozwiązać problem.


>>> KLIK <<<

>>> KLIK <<<
>>> KLIK <<<


Komentarze