pakiet na odporność. surówka z kiszonej kapusty


fot. Michalina Bończa-Tomaszewska
Oto prawdziwa prozdrowotna bomba! Jej podstawą jest królowa wśród polskiej super żywności, czyli kapusta kiszona. Niepoddana obróbce termicznej stanowi źródło m.in. dobroczynnych bakterii wspomagających naszą florę bakteryjną. Wraz z natką dostarcza trochę witaminy C, a niepozorna zielenina z pietruszki pomaga regulować poziom cukru we krwi i należy do zacnego grona żywności silnie antynowotworowej. Znajdziemy w niej też chroniące oczy luteinę i zeaksantynę. Według starożytnych Rzymian przegryzanie natki pozwala pić więcej wina bez upijania się, za to współczesna nauka potwierdza detoksykacyjne właściwości pietruszki.





Kwercetyna, z której zawartości słynie zarówno jabłko jak i cebula działa antyzapalnie, wzmacnia układ immunologiczny i chroni przed rozwojem komórek rakowych, nie wspominając o regeneracji po ćwiczeniach. Czosnek działa przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybicznie. Do tego orzechy włoskie słynące z dużej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3, argininy, minerałów i wysokiej mocy antyoksydacyjnej. Ciekawe, że zawierają β-sitosterol, który oprócz tego, że pomaga wyregulować poziom cholesterolu we krwi, jest prekursorem anabolicznego sterydu Boldenone, niegdyś powszechnie wykorzystywanego w sporcie. Część ekspertów spekulowała nawet, że pozytywne wyniki testów antydopingowych to w wybranych przypadkach rezultat spożywania produktów bogatych w β-sitosterol, a nie zażywania zakazanego hormonu.  Na tym skończymy wyliczankę, bo natura oferuje tysiące prozdrowotnych składników, ale najważniejsze jest ich praktyczne zastosowanie.
 
fot. Michalina Bończa-Tomaszewska

SKŁADNIKI (1 duża lub 2 małe porcje)
  • 2 garści (150 g) kapusty kiszonej białej lub czerwonej
  • ½ cebuli (~50 g)
  • 1 średnie (~150 g) jabłko, najlepiej twarde i słodko-kwaśne
  • 1 pęczek pietruszki
  • 1-2 łyżki oliwy
  • 2 ząbki czosnku
  • kilka (~10 g) orzechów włoskich


PRZYGOTOWANIE
Natkę myjemy, osuszamy i kroimy lub tniemy nożyczkami kuchennymi. Kapustę lekko szatkujemy. Jabłko myjemy i ścieramy na tarce o dużych oczkach lub kroimy w drobną kostkę. Cebulę obieramy i drobno siekamy. Wszystko razem mieszamy. Oddzielnie rozcieramy oliwę z rozdrobnionym czosnkiem, polewamy surówkę i dodajemy posiekane orzechy.

fot. Michalina Bończa-Tomaszewska

WSKAZÓWKI I OPCJE
  • Zamiast oliwy z oliwek sprawdzi się też olej lniany albo z orzechów włoskich. Pamiętajmy, żeby kupować je w małych, ciemnych i szklanych butelkach, a po otwarciu dość szybko zużyć.
  • Surówkę można doprawić poprawiającym trawienie kminkiem albo w miejsce natki pietruszki dodać posiekany koperek.
  • Do fermentacji kapusty nie potrzeba żadnych dodatków oprócz soli. Jeśli więc kupujemy gotową kiszoną kapustę, to tylko z pewnego źródła. Warto też pokusić się o przygotowanie tak prostej kiszonki w domu.

 
fot. Michalina Bończa-Tomaszewska

ŚREDNIA WARTOŚĆ ODŻYWCZA
367 kcal, 7 g B, 25 g W (błonnik 9,7 g), 26 g T

Więcej artykułów i przepisów w bibliotece SZTUKI ŻYWIENIA (link do zakładki ‘wiedza’).

immuno-nieśmiertelność. część I (link)
immuno-nieśmiertelność. część II (link)
czy ćwiczyć i jak jeść w trakcie choroby? (link)


przepis i zdjęcia: Michalina Bończa-Tomaszewska

----------------------------------------------------------------
Ten post stworzyliśmy specjalnie dla społeczności SZTUKI ŻYWIENIA, której i Ty jesteś częścią. Będzie nam miło, jeśli pozostaniemy w kontakcie. Jest kilka opcji:

·         Zostaw prosimy komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla nas istotna wskazówka.
·         Polub fanpage SŻ na Facebooku, dzięki temu będziesz na bieżąco.
·         Podziel się tekstem ze znajomym.
·         Możesz śledzić SŻ na Instagramie.
·         Nowości przypinamy też na Pinterest.
·         Dołącz do Newslettera SZTUKI ŻYWIENIA.

----------------------------------------------------------------

ZAJRZYJ DO ŚRODKA
"ESENCJI SZTUKI ŻYWIENIA"
 

Aby pobrać fragment książki "Esencja Sztuki Żywienia" w formie pliku pdf, zapisz się na listę


Komentarze