jak post wpływa na zachowanie?

krople na szklance wody

W poprzednim artykule na temat postu przyjrzeliśmy się zmianom zachodzącym na poszczególnych etapach postu. Dziś czas na poznanie „ukrytego” działania postów, czyli wpływu na neurotransmitery, a w związku z tym i na zachowanie.


Każda zmiana nawyków, także wstrzymywanie się od jedzenia, u części osób będzie wywoływała przez pewien czas negatywne odczucia: poirytowanie, spadek motywacji i koncentracji. Na szczęście wraz z przyzwyczajaniem się do zmiany, negatywne odczucia mijają, a w ich miejsce pojawiają się pozytywne. Jakie?


Osoby praktykujące posty opisują, że w trakcie ich trwania (głównie po 18 godzinach) odczuwają spokój, opanowanie, większą gotowość do działania i kontrolę. A z kolei już po poście mają większą satysfakcję z jedzenia i codziennych czynności, takich jak praca zawodowa, obowiązki domowe, sport.


Dzieje się tak między innymi poprzez zmiany w neurotransmiterach. Posty wpływają na dopaminę, poprzez zwiększenie czułości receptorów, co oznacza, że stajemy się bardziej wrażliwi na jej oddziaływanie.

 

Gdy jesteśmy uzależnieni (od jedzenia, leków, napojów), tracimy wrażliwość na dopaminę (W tym artykule przeczytasz skąd się biorą ‘zachcianki’ na jedzenie i jak sobie z nimi radzić?) Stąd potrzeba większej dawki substancji psychoaktywnej, przetworzonej żywności czy kawy, żeby odczuć taki sam efekt jak przy mniejszej dawce. Posty pomagają przywrócić utraconą równowagę. A na tym nie koniec.


W trakcie postu produkuje się więcej ciał ketonowych, co sprzyja konwersji (zamianie)  pobudzającego neuroprzekaźnika zwanego kwasem glutaminowym w uspokajający, przywracający równowagę neuroprzekaźnik GABA. Dzięki temu zmniejsza się poziom lęku, czujemy się zrelaksowani i spokojni w działaniu. (Warto wiedzieć, że współczesna medycyna oferuje leki działające na dopaminę i GABA, najczęściej wykorzystywane przy depresji.)


Posty i ćwiczenia wpływają:

  • średnioterminowo – na poprawę koncentracji, szybkość działania i zdolność uczenia się.
  • długoterminowo – na zdrowie mózgu, układu nerwowego, głównie poprzez zwiększenie produkcji białka wydzielanego przez neurony, zwanego BDNF (z ang. brain-derived neurotrophic factor).  Neurotroficzny czynnik pochodzenia mózgowego należy do czynników wzrostu neuronów i dzięki temu poprawia się komunikacja pomiędzy wszystkim komórkami organizmu. Ciekawe, prawda?

 
Wymienione korzyści można osiągnąć na różne sposoby. Od wyboru odpowiedniej żywności, ćwiczeń, sposobu myślenia o wyzwaniach, relacjach po tymczasowe unikanie jedzenia. Ten ostatni sposób stanowi dodatkowe narzędzie do poprawy stanu zdrowia, sylwetki i sprawności.
 
Specjalnie użyłem słowa  d o d a t k o w e.


Samo poszczenie nigdy nie było kluczowym elementem wprowadzania zmian, które pozwoliły
tak wielu osobom osiągnąć pozytywne rezultaty podczas programów SZTUKI ŻYWIENIA.


Najważniejsze były i są nawyki SZTUKI ŻYWIENIA, opisane m.in. w 
książce „Esencja Sztuki Żywienia”. Czujni czytelnicy zauważą, że niektóre nawyki, poprzez naturalną regulację porcji i ilości posiłków doprowadzają część osób do momentu, w którym niejedzenie przez 12-14 godzin staje się naturalne. Po prostu.


Jednak druga część osób potrzebuje iść jeszcze dalej, wprowadzając dłuższe i bardziej planowane poszczenie.
 
Dlatego w kolejnej części artykułu przedstawiam instrukcję - 5 kroków do skutecznego i bezpiecznego postu.


Do przeczytania!

 

 

A co Ty sądzisz o postach? Podejmowałaś / podejmowałeś je kiedyś?


Śmiało podziel się swoim doświadczeniem. A jeśli masz konkretne pytanie w tym temacie, to nie wahaj się napisać komentarza pod tym wpisem.


 

ZAJRZYJ DO ŚRODKA

"ESENCJI SZTUKI ŻYWIENIA"
 

Aby pobrać fragment książki "Esencja Sztuki Żywienia" w formie pliku pdf, zapisz się na listę
>>> KLIK <<<

 


Marcin Bończa-Tomaszewski – założyciel SZTUKI ŻYWIENIA, trener żywienia i sportu. Autor książki „Esencja Sztuki Żywienia”.

 

Jego specjalność to pomaganie ludziom w pełnym wykorzystaniu potencjału ciała i umysłu, osiągnięciu sylwetki i sprawności, z których wreszcie są zadowoleni. Jest trenerem, który dzięki łączeniu wiedzy z różnych dziedzin, pomaga wielu kobietom, mężczyznom i topowym sportowcom zdobyć to, co wydawało się im wcześniej niemożliwe. /więcej/

  

Komentarze