5 kroków do postu

 

pierwszym artykule na temat postów przyjrzeliśmy się zmianom zachodzącym na poszczególnych etapach postu. Za to poprzedni artykuł dotyczył „ukrytego” działania postów, czyli wpływu na neurotransmitery. Teraz, kiedy mamy dostateczną ilość teoretycznych informacji o postach, pora na 5 ważnych kroków, dzięki którym każdy będzie mógł wybrać metodę odpowiednią dla siebie lub swoich klientów (jesteś specjalistą – daj znać w komentarzu).

 


Pomimo tego, że posty przynoszą korzyści i mam na ich temat pozytywną opinię, to… posty nie są tym, na czym skupia się uwaga SZTUKA ŻYWIENIA przez 365 dni w roku ;-) Dlaczego? Głównie dlatego, że większość osób (ok. 70%) osiąga swoje cele bez częstego stosowania długich postów.
 
Innymi słowy, 
skuteczne nawyki prowadzące do lepszego sposobu żywienia, częstszego lub intensywniejszego ruchu, skuteczniejszego sposobu myślenia i działania, lepszej regeneracji, koncentracji i stabilnej energii, wystarczą do poprawy zdrowia czy utraty zbędnych kilogramów.


Ponadto niektóre z nawyków i strategii uruchamiają te same korzystne procesy co posty. Dla przykładu, opisany w poprzednim artykule proces naprawy komórek, zwany autofagią, nasila się dzięki ćwiczeniom (nawyk 9a), poprawie jakości snu (nawyk 9b) czy dostosowaniu ilości węglowodanów do potrzeb (co opisuje 7. nawyk 
SZTUKI ŻYWIENIA).


Co więcej, 
wszystkie te nawyki stanowią niezbędne kroki poprzedzające regularne stosowanie postów. Między innymi dlatego, że to chroni nas przed potencjalnymi zagrożeniami, o których się mniej mówi „promując” posty. Chodzi tu choćby o pogłębienie deficytu witamin, minerałów oraz innych niezbędnych i pomocnych składników, a do tego efekt 'jo-jo'…


Tak czy inaczej większość osób może odnieść korzyści z mądrego niejedzenia. Dla niektórych będzie to 12-13 godzin parę razy w tygodniu. Dla innych 24 godziny lub jedna z licznych możliwych kombinacji.
 
Oto 5 kroków pomocnych, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, co naprawdę jest Ci potrzebne.

 


KROK 1: NAWYKI SZTUKI ŻYWIENIA

Wprowadź 10 nawyków SZTUKI ŻYWIENIA. Dzięki nim poprawisz zdrowie i/lub stracisz zbędne kilogramy (jeśli jest to celem), a ciało i umysły będą dobrze przygotowane na ewentualne poszczenie. Skup się na 1. nawyku  - „Jedz świadomie, wolno” - to on pomoże ustalić ilość posiłków adekwatną do Twoich indywidualnych potrzeb.

 

KROK 2: LEKKA PRÓBA

Możesz spróbować strategii niejedzenia przez 12-14 godzin (np. od godz.17-18 do godz. 6-7 dnia następnego) przez większość dni w tygodniu. Dla wielu osób oznacza to kilka razy w tygodniu 3 posiłki dziennie i wczesną kolację. Pamiętajmy, że już 13 godzin niejedzenia przyniesie korzyści.


Daj sobie czas z taką strategią, stopniowo zbierając dni z mniejszą ilością posiłków. Najlepiej stosować tę metodę przez 3-6 tygodnie, aby się do niej przyzwyczaić.


 
KROK 3: ZAMIANA

Parę razy w tygodniu zrób dni nisko węglowodanowe. Gdy człowiek dostarcza mniej węglowodanów, to organizm przestawia się na czerpanie energii z tłuszczu i ciał ketonowych, w dużej mierze naśladując mechanizmy towarzyszące postom.


Osoby, które przyzwyczaiły się do tego typu posiłków z ograniczeniem węglowodanów, znacznie łatwiej przechodzą posty, nie doświadczając spadków energii i koncentracji, które mogą nastąpić, gdy omijamy posiłki, bez wcześniejszego „przygotowania” organizmu.


Znów daj sobie czas, stosując takie dni 2-4 razy w tygodniu do momentu, aż staną się łatwiejsze.


 

KROK 4: WYZWANIE

Wyzwaniem może być jednodniowy post. Polecam każdemu podjęcie go choć raz w życiu. To pozwala określić, czy dłuższe posty są dla Ciebie odpowiednie, a główną zaletą jest nauka wychodzenia poza strefę komfortu. Dzięki temu łatwiej zmieniać nawyki i stawiać czoła życiowym wyzwaniom.
 
Próbny post można potraktować jako jednorazowe wyzwanie, wypróbować niezależnie od kroku 3. i 4.
 
Szereg wskazówek na temat próbnego postu znajdziesz w tych wpisach na naszej stronie:


 

 

  

KROK 5: WNIOSKI

Gdy przejdziesz wyżej wymienione etapy, będziesz wiedzieć, czy dłuższe posty są dla Ciebie i czy jesteś na to gotowa / gotowy.

 

Jeśli nie, to świetna wiadomość. Z pewnością to, czego się nauczyłaś / nauczyłeś, daje Ci wystarczające umiejętności do wprowadzenia  pozytywnych zmian bez poszczenia.


A może jesteś gotowa / gotowy na posty i widzisz korzyści, które mogą one przynieść, a nie należysz do grupy osób, które postów nie powinny stosować?


W tym przypadku sugeruję wybrać jeden rodzaj postów i wypróbować go przez dłuższy czas. Może to być np. 6 tygodni (16-18 godzinne posty, 2-3 razy w tygodniu) albo uzbieranie 6-10 postów 24-36 godzinnych w ciągu 6-12 tygodni. Kombinacji i możliwości jest wiele. Chodzi o to, by ostatecznie wybrać taką, która jest dla Ciebie korzystna metabolicznie oraz możliwa do zastosowania, czyli dająca się zintegrować ze stylem życia, pracą, życiem rodzinnym, zawodowym, ze sportem.A na koniec życzę smacznego :-) Głównie dlatego, że większość korzyści wynikających z postu pojawia się nie w jego trakcie, tylko po nim, kiedy to umysł i ciało otrzymują pokarm budujący siłę, odporność i zdrowe komórki.

 

 

----------------------------------------------------------------

Ten post stworzyłem specjalnie dla społeczności SZTUKI ŻYWIENIA, której i Ty jesteś częścią. Będzie mi miło, jeśli pozostaniemy w kontakcie. Jest kilka opcji:

 

·         Zostaw proszę komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka.

·         Polub fanpage SŻ na Facebooku, dzięki temu będziesz na bieżąco.

·         Podziel się tekstem ze znajomym.

·         Możesz śledzić SŻ na Instagramie.

·         Nowości przypinamy też na Pinterest.

·         Dołącz do Newslettera SZTUKI ŻYWIENIA.

----------------------------------------------------------------

 

 

Marcin Bończa-Tomaszewski – założyciel SZTUKI ŻYWIENIA, trener żywienia i sportu. Autor książki „Esencja Sztuki Żywienia”.
 
Jego specjalność to pomaganie ludziom w pełnym wykorzystaniu potencjału ciała i umysłu, osiągnięciu sylwetki i sprawności, z których wreszcie są zadowoleni. Jest trenerem, który dzięki łączeniu wiedzy z różnych dziedzin, pomaga wielu kobietom, mężczyznom i topowym sportowcom zdobyć to, co wydawało się im wcześniej niemożliwe. /więcej/

 

Komentarze