co daje próbny post?


WSZYSTKO, CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ O POŚCIE. CZĘŚĆ IIIJaki jest cel próbnego postu? Po co w ogóle się ‘głodzić’ przez cały dzień? Przecież ja chcę po prostu zgubić kilka kilogramów i lepiej jeść… Widzisz, zmiana ciała, zdrowia i sprawności to zmiana nawyków. To coś więcej niż odpowiednia ilość białek, tłuszczów i innych składników. To poznanie samego siebie, ukrytych zachowań, wsłuchanie się w organizm i sygnały z niego płynące, a także nabycie umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach bez paniki. To okazja do wnikliwej obserwacji tego, jak wpływa na nas otoczenie. Czego jeszcze możemy nauczyć się dzięki próbnemu postowi?

na czym polega skuteczny post? (link)
czym jest próbny post? (link)
próbny post. kilka istotnych uwag (link)
próbny post. pytania, na które trzeba sobie odpowiedzieć (link)
AKCEPTACJA
Przyzwyczailiśmy się do natychmiastowego zaspokajania potrzeb i jak najszybszego usuwania dyskomfortu. W trudnych sytuacjach wiele osób sięga po używki, „zajada” emocje lub „wyładowuje się” na innych. Podobnie jest z głodem… Naprawdę nic złego się nie stanie, jeśli ktoś (zdrowy) opuści posiłek. Nasi przodkowie nie mieli natychmiastowej możliwości wstąpienia do całodobowego sklepu ani kupienia jedzenia na każdym rogu ulicy. Jesteśmy stworzeni tak, aby radzić sobie z głodem, więc przyjmijmy ten „luksus”. Zamiast od razu go zwalczać, można poczekać, poczuć, zaakceptować.

GŁÓD i ‘GŁÓD’
Na jednym z wykładów pewna pani profesor mówiła o tym, że z powodu braku miłości kobiety sięgają po czekoladę. Jej smak miał dostarczać pozytywnych uczuć, zastępować czułość, bliskość. Może brzmi to dziwnie, ale kryje pewną prawdę. Często mimo braku prawdziwego, fizjologicznego głodu wydaje się, że to właśnie on doskwiera. W rzeczywistości jest znakiem płynącym z głowy, a nie z żołądka. Bywa mylony ze stresem, zmęczeniem, zimnem, nudą. Czym lepiej poznasz różnice między prawdziwymi a fałszywymi oznakami głodu, tym dokładniej zrozumiesz sygnały płynące z ciała. Pod koniec dnia próbnego postu z pewnością odczujesz prawdziwy głód - to doświadczenie może posłużyć jako punkt wyjściowy do kontroli apetytu.

WYBÓR
W świecie zwierząt żaden gatunek dobrowolnie nie odmawia sobie jedzenia (jest to częsty argument przeciwko postom). Może mamy wiele wspólnego ze zwierzętami, ale wyróżniają nas wola, decyzyjność, wolność działania, które sprawiają, że do życia potrzebujemy czegoś więcej niż ciepła i pełnego żołądka. Mamy swoje pasje, hobby, lubimy sport i inne - abstrakcyjne z punktu widzenia fizjologii - czynności. Odmawianie sobie jedzenia pozwala opanować swój ‘zwierzęcy’ instynkt. Mamy nad nim kontrolę i możemy wybierać, w którym kierunku będziemy podążać. Dzień postu to możliwość głębszego poznania siebie.

MOC
Czy dam radę podjąć to wyzwanie…? Można mieć wiele wątpliwości, czuć zakłopotanie, zdziwienie, strach i złość. Po co cały dzień nic nie jeść?! Po co tyle wyrzeczeń? Hmmmm… czy nie jest podobnie ze zmianą jadłospisu i podjęciem aktywności? Jednak gdy pomimo trudności udaje się trzymać planu, to następnego dnia budzimy się dumni, zmotywowani i gotowi do działania. Podobnie z postem. Po 24 godzinach uświadamiamy sobie, jakie pokłady siły, asertywności i gotowości do zmiany w nas drzemią. Nazajutrz budzimy się z mocą i gotowością do podjęcia wyzwań,

LUSTRO
Wiadomo, najlepiej jeść przy stole, świadomie, powoli… Ile razy wygrywa pośpiech, towarzystwo smartfona, komputera albo telewizora? Zbyt często. Dzień bez jedzenia jest niczym lustro. Pozwala dostrzec swoje zachowania i zyskać świadomość, co działa na naszą korzyść, a co nie. Więcej o świadomym jedzeniu tutaj >>> KLIK <<<.

CZAS
Jeśli większość posiłków przygotowujesz samodzielnie, dzień z ograniczeniem jedzenia uświadomi, ile czasu spędzasz w kuchni, na zakupach lub w restauracji. Szybko przypomnisz sobie, że sprawne przygotowywanie posiłków i wybór odpowiednich produktów to niezbędna umiejętność. Próbny post jest dobrym momentem, aby dostrzec, nad czym trzeba popracować. Jedzenie tego, co służy Twoim celom nie jest trywialne oraz jego przygotowanie po prostu musisz przeznaczyć pewien czas. (Oczywiście dla niektórych osób nie jest możliwe ani wskazane codzienne przygotowywanie wszystkich posiłków, ale 2-3 razy w tygodniu to czas, który zagwarantuje sukces w tej kwestii.)

MARKETING, REKLAMA I MY SAMI
Tworzone są produkty działające uzależniająco, a reklama, marketing i pseudoedukacja oddziałują mocniej niż kiedykolwiek. To właśnie czyni je tak efektywnymi - działają na podświadomość. Czy wiesz, że zapach świeżego chleba unoszący się w okolicach działu z pieczywem to w wielu przypadkach specjalnie dobrana kompozycja zapachowa? Gdy pościmy, wyostrza się uwaga. Reklamy atakują, marketing osacza. W tym momencie zwiększa się świadomość, a wraz z nią przychodzi moc, która chroni przed manipulacją. Łapiemy dystans, trudniej skusić nas na produkt z billboardów i reklam. Przejmij kontrolę nad swoimi decyzjami!

ESENCJA ŻYCIA
Urodziliśmy się z przekonaniem, że jeść musimy zawsze. Wychowaliśmy się otoczeni jedzeniem. Żywność jest potrzebna do życia i zdrowia, nie można temu zaprzeczyć. Ale co z pozostałymi aspektami życia: relacjami z bliskimi i dalszymi, refleksją nad sobą, swoimi wartościami, celami, zabawą, relaksem i przyjemnościami niezwiązanymi z jedzeniem? Post przypomina o innych elementach życia i pozwala dostrzec, nad którymi sferami musimy popracować.

SFERA KOMFORTU
Nie ukrywajmy, decyzja o jednodniowym poście nie jest łatwa. Wiemy, że czeka nas dyskomfort, ale to właśnie stanowi o tzw. „wychodzeniu poza sferę komfortu”, porzuceniu swoich wygodnych przyzwyczajeń i nawyków. Jeśli posiądziesz umiejętność wykraczania poza bezpieczną sferę, to możliwości Twojego osobistego rozwoju okażą się nieograniczone. W ten sposób zmienisz nieskuteczne nawyki na skuteczne, wykorzystasz tę umiejętność do wprowadzenia trudnych, aczkolwiek koniecznych zmian.


NOWOODKRYTE SMAKI
Masz ulubione produkty i smaki. W codziennym pośpiechu najczęściej przygotowujesz podobne dania. Nie w tym nic złego, ale jeśli dopada Cię kulinarna nuda, zaczynasz narzekać na zdrowe jedzenie lub nie wyobrażasz sobie ograniczenia dużej ilości słodkich / słonych pokarmów - pora na nowo odkryć smaki. Gdy po jednodniowym poście usiądziesz do swojego typowego śniadania, będzie smakowało jak nigdy dotąd.

PRZYWILEJ
Nieraz podejmowany jest temat głodu na świecie. Media alarmują, jak wiele dzieci niedojada. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) 1/3 ludności świata jest niedożywiona, a 1/3 głoduje. My, żyjący w miastach ludzie Zachodu, widzimy głodujących przede wszystkim w TV czy internecie. Dzień postu przypomina, że jedzenie to przywilej.

Działają banki żywności. Warto pomyśleć o tym, ze większość niedożywionych osób, oprócz kalorii, potrzebuje esencjonalnych tłuszczów, białek, witamin, minerałów i fitochemikaliów, a nie przetworzonych, ubogich w składniki produktów: białej mąki, cukru, słodyczy, margaryny. Dzień bez jedzenia rodzi refleksję, że blisko nas jest wiele osób, którym nie doskwiera faktyczny głód (jak w Afryce), ale brak dostępu do pełnowartościowego pożywienia. Nie przekazujmy tego, co nam zbywa. Darujmy to, co dla nas najcenniejsze!

na czym polega skuteczny post? (link)
czym jest próbny post? (link)
próbny post. kilka istotnych uwag (link)
próbny post. pytania, na które trzeba sobie odpowiedzieć (link)

ODPOWIEDZIALNOŚC
Rośnie spożycie produktów wysokoprzetworzonych będących wytworem gigantycznych koncernów. Jemy w pośpiechu, byle jak. Możemy wziąć odpowiedzialność za nasze ciało (zdrowie!), również za najbliższych. Wesprzyjmy społeczność lokalną, zainteresujmy się oddolnymi inicjatywami (tutaj przykład >>> KLIK <<<). Podobnie jak z segregacją śmieci i kompostowaniem. Nikt za to nie daje medalu, to my bierzemy odpowiedzialność za wyprodukowane odpadki.

DZIEŃ POSTU POMAGA ZMIENIĆ PERSPEKTYWĘ
I NIE POZWALA ZAPOMNIEĆ,
ŻE JEDZENIE TO NIE TYLKO
ZASPOKOJANIE GŁODU.


WYBRANE PIŚMIENNICTWO >>> KLIK <<<
Owocnej nauki! 

----------------------------------------------------------------

Ten post stworzyłem specjalnie dla społeczności SZTUKI ŻYWIENIA, której i Ty jesteś częścią. Będzie mi miło, jeśli pozostaniemy w kontakcie. Jest kilka opcji:

 

·         Zostaw proszę komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka.

·         Polub fanpage SŻ na Facebooku, dzięki temu będziesz na bieżąco.

·         Podziel się tekstem ze znajomym.

·         Możesz śledzić SŻ na Instagramie.

·         Nowości przypinamy też na Pinterest.

·         Dołącz do Newslettera SZTUKI ŻYWIENIA.

----------------------------------------------------------------

 

 

ZAJRZYJ DO ŚRODKA

"ESENCJI SZTUKI ŻYWIENIA"
 

Aby pobrać fragment książki "Esencja Sztuki Żywienia" w formie pliku pdf, zapisz się na listę
>>> KLIK <<<

 

 

Komentarze