jak zwiększyć ilość białka z produktów roślinnych, jeśli jem również mięso i ryby, a chcę utrzymać rezultaty i szczupłą sylwetkę?

SZYBKIE PYTANIE, SZYBKA ODPOWIEDŹ


SZYBKIE PYTANIE
Jem mięso, ryby i inne produkty pochodzenia zwierzęcego stosując zasadę „jedz białko w każdym posiłku”. Jestem zadowolony ze swoich rezultatów i wyglądu. Jednocześnie chciałbym zwiększyć ilość produktów roślinnych zestawiając je z tymi pochodzenia zwierzęcego. Jak podejść do tego w praktyce? - Kamil


SZYBKA ODPOWIEDŹ
Cieszymy się, że udało Ci się wprowadzić skuteczne zmiany, które przynoszą rezultaty. Twoje podejście jest nam bardzo bliskie. Osobiście bazując na dużej ilości warzyw dodajemy produkty pochodzenia zwierzęcego, w zależności od celów i potrzeb. Jako ciekawostkę dodam, że istnieje określenie takiego systemu żywienia – flexitarianizm. Jest też w użyciu termin omnivarian opisujący osobę spożywającą wszystkie z grup pokarmów.

Oto kilka pomocnych strategii.
1.  Upewnij się, ze stosujesz pozostałe nawyki SZTUKI ŻYWIENIA, jak m.in. jedzenie większej ilości warzyw w każdym posiłku.

2.  W ramach porcji węglowodanów często wybieraj strączki. 1 garść strączków (np. soczewica) = 1 porcja węglowodanów (z ekstra dodatkiem w postaci protein).

3.  To samo dotyczy porcji tłuszczów. Wybieraj nasiona i orzechy jako źródło tłuszczów, za to oleje stosuj rzadziej.

4. Jedz wolno, świadomie, na ¾ napełniania (więcej o świadomym jedzeniu tutaj >>> KLIK <<<)

5. Łącz produkty pochodzenia zwierzęcego i roślinnego w poszczególnych posiłkach, np. zamiast 2 porcji wołowiny mieszczącej  się w 2 dłoniach zjedz:

1 porcja wołowiny wielkości dłoni
+ 1-2 garści czerwonej fasoli

6. Korzystaj z wegańskich strategii i przepisów niczym rasowy roślinożerca. Niektóre posiłki lub całe dni możesz komponować bez produktów pochodzenia zwierzęcego, aby potem uwzględnić ryby i mięso.

7. I pamiętaj, słuchaj swojego ciała i obserwuj reakcje. W ten sposób będziesz mógł zobaczyć, czego potrzebujesz. Niektóre osoby zauważają, że:
  • potrzebują jeść więcej mięsa / ryb, kiedy mocno trenują (np. w posiłku po treningu)
  • produkty pochodzenia zwierzęcego wolą jeść rano, aby mieć czas na trawienie (np. wołowiny)
  • w dni, kiedy lżej trenują albo podróżują, lepiej czują się jedząc głównie warzywa
  • nie tolerują zupełnie większej ilości strączków czy zbóż - w tym przypadku sprawdzają się strategie zmniejszające ilość lektyn i/lub kwasu fitynowego lub eliminacja produktów je zawierających.


Powyższe strategie dostosuj do swoich celów, a rezultaty niech będą Twoim drogowskazem. Wypróbuj różne możliwości i daj znać, co sprawdziło się w Twoim przypadku.

JEDZ ŚWIADOMIE, TRENUJ SYSTEMATYCZNIE I CIESZ SIĘ Z REZULTATÓW


Więcej artykułów w bibliotece SZTUKI ŻYWIENIA (link do zakładki ‘wiedza’).

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do społeczności SZTUKI ŻYWIENIA.