sportambrozja 1.0
fot. Michalina Bończa-Tomaszewska

Od kiedy napoje nazywane okołotreningowymi zyskały na popularności, są pierwszymi ‘wspomagaczami’, po które tak chętnie sięgają fani sportu. Producenci wciąż próbują się wyróżnić dodając kolejne składniki. Jednak skuteczność dobrych napojów nie zależy od pomysłowości koncernów, po prostu musi opierać się na nauce. Dopiero pozostałą niewielką część może dopełnić inwencja. 

 W okolicach treningu przydadzą się przede wszystkim szybko przyswajalne węglowodany i białka w stosunku 2:1 - 4:1 - jest kilka gotowych produktów spełniających te kryteria, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby najlepszy wariant zmiksować samodzielnie. Tym razem łączmy to, co stworzyła natura i technologia.


fot. Michalina  Bończa-Tomaszewska


sportambrozja
składniki na 1 porcję

  • 500-800 ml wody, najlepiej wysokozmineralizowanej, wygazowanej
  • 20-25 g białka (np. serwatkowego, naturalnego izolatu lub innego szybko wchłanialnego np. hydrolizat, wolne aminokwasy, wolne esencjonalne aminokwasy)
  • 40-50 g surowego, niepasteryzowanego miodu spadziowego
  • sok z 1 cytryny
  • ½ - 1 łyżeczki soli dobrej jakości


PRZYGOTOWANIE
Wszystkie składniki wlej i wsyp do shakera, blendera lub szklanki i wymieszaj. Rozpuszczenie miodu może zająć trochę czasu. Jeśli do treningu jest jeszcze kilka godzin, to można zabrać oddzielnie: wodę a w bidonie miód, cytrynę, białko i wymieszać przed spożyciem.

WSKAZÓWKI I OPCJE
  • Kiedy i ile pić? 1-3 porcje przed, w trakcie, po treningu. W trakcie wysokointensywnych / długich treningów, kiedy celem jest poprawa siły, wytrzymałości, masy mięśniowej, używamy tylko w okresach okołotreningowych.
  • Nie tolerujesz jakiegoś składnika - znajdź alternatywę.
  • Jeśli niepokoisz się o fruktozę, zmniejsz jej spożycie z innych źródeł (np. przetworzonej żywności) lub zamień miód na glukozę / maltodekstrynę. W badaniach naukowych miód wykazał podobne działanie jak glukoza czy maltodekstryna (cukry zawarte w gotowych napojach), a oferuje wiele dodatkowych korzyści antyoksydacyjnych, bakteriobójczych, dostarcza cenne enzymy, kwasy, biopierwiastki.
  • Białko serwatkowe można zamienić na hydrolizat lub aminokwasy, miks białka ryżu lub grochu (czyli to, co lubimy i tolerujemy), a zamiast cytryny wykorzystać dwie limonki lub ½ grejpfruta.

ŚREDNIA WARTOŚĆ ODŻYWCZA
250 kcal; 20 g B; 40 g W; 1,5 g T

Podciąganie z obciążeniem... żony ;-) fot. Sławek Skrzeczyński

PRZEWODNIK PO SUPLEMENTACJI OKOŁOTRENINGOWEJ
Dlaczego warto pić napój okołotreningowy? >>> KLIK <<<
Napój okołotreningowy z praktycznego punktu widzenia >>> KLIK <<<
Jakie składniki powinien zawierać napój okołotreningowy? >>> KLIK <<<
Sportambrozja 2.0 >>> KLIK <<<

PYTANIE:
Co pijecie przed, w trakcie i po treningu? Mieszacie samodzielnie czy może macie sprawdzone gotowe produkty?

Komentarze