jajka. super żywność dla każdego

fot. Michalina Bończa-Tomaszewska


W trakcie indywidualnych programów SZTUKI ŻYWIENIA każdy poznaje żywność, która sprzyja jego celom. Chcesz być zdrowy, szczupły, silny i sprawny? Musisz wiedzieć, co jest dla Ciebie super żywnością, gdzie ją kupić i jak przygotować.


Na podstawowej liście super żywności SZTUKI ŻYWIENIA znajdziesz wiele produktów, z których większość polecamy każdemu bez względu na cel (schudnięcie, wynik sportowy, wzrost mięśni itd.). Wśród produktów dostarczających świetnej jakości białko znajduje się jajko.

Jeśli chcesz schudnąć, zbudować mięśnie, sportową sprawność, spożywaj jajka. Polecamy je osobom z nadciśnieniem, cukrzycą, syndromem metabolicznym, problemami lipidowymi, chorobami oczu, kobietom w ciąży, dzieciom. Brzmi absurdalnie…? A jednak. Rekomendacje dotyczą też Ciebie, chyba że masz wykrytą alergię (lub nietolerancję - o tym na dole artykułu) na jaja lub jesteś weganinem. Oto 6 powodów, dla których warto jeść jajka.

JEDZ JAJKA, BY…

1. TRACIĆ TKANKĘ TŁUSZCZOWĄ I BUDOWAĆ SZCZUPŁE CIAŁO
Jaja zawierają świetnie przyswajane białko, które zaspokoi apetyt (zmniejszenie wydzielania greliny i wzrost poziomu cholecystokininy). Leucyna zwiększa syntezę białek, zmniejsza katabolizm – przełoży się to na lepszą kompozycję ciała. Żółtko jest źródłem choliny, która wraz z innymi składnikami „przestawi” Twoje ciało na spalanie tłuszczu.

2. JEDZ JAJKA Z ŻÓŁTKIEM, BY BUDOWAĆ SPRAWNOŚĆ, MIĘŚNIE I SIŁĘ
Jaja to idealny pokarm dla sportowca. Świetnej jakości białko, duża ilość witamin i minerałów, antyoksydanty oraz dodatkowe tłuszcze i niezbędny do produkcji hormonów cholesterol.

3. ZADBAĆ O OCZY
Jajka zawierają luteinę i zeaksantynę – dwie najnowsze ‘supergwiazdy’ wspomagające widzenie. W postaci suplementów wykorzystuje się je w terapii chorób oczu. Ale warto wiedzieć, że te same substancje, ale pochodzące bezpośrednio z jaj mają lepszą biodostępność.

4. WSPOMÓC WĄTROBĘ I ZOPTYMALIZOWAĆ POZIOM CHOLESTEROLU
Wiele osób unika żółtek z obawy o wysoki poziom cholesterolu. Niepotrzebnie. Zawarta w nich cholina przeciwdziała akumulacji cholesterolu w wątrobie! Więcej o cholesterolu w tym artykule.

5. CHRONIĆ SIĘ PRZED NOWOTWORAMI
Jajka są źródłem selenu, bardzo ważnego mikroelementu pomocnego w walce z rakiem. W jednym z badań na temat zależności pomiędzy dietą a zachorowalnością na raka piersi odkryto, że oprócz spożywania dużej ilości warzyw i owoców, mniejszą ilość zachorowań notuje się u kobiet, które jadły więcej jajek.

6. JEDZ JAJKA, BO ZAWARTE W NICH TŁUSZCZE SĄ DOBRE!
Spójrzmy na fakty. Jajko zawiera 8 g tłuszczu. 61% z nich to powszechnie uważane za „zdrowe” tłuszcze nienasycone, a większość to te same, które znajdziesz w oliwie z oliwek. Pamiętaj: tłuszcze są Twoim sprzymierzeńcem, a nie wrogiem (patrz nawyki SZTUKI ŻYWIENIA). To niezbędny składnik odżywczy, który naturalnego (!!!) pożywienia nie powoduje tycia czy chorób. Problem leży w tłuszczach stworzonych, przetworzonych przez człowieka.

Mamy nadzieję, że 6 punktów wystarczy, by zachęcić do spożywania jajek na co dzień, a nie tylko w czasie świąt. Dla tych, którzy nadal boją się jajek, kilka słów (wolne tłumaczenie) od naukowców z Harvardu (The Harvard Medical School Guide to Healthy Eating).

„(…) Żadne badania nie wykazały, że ludzie, którzy spożywali jajka mieli więcej zawałów serca niż ci, którzy jedli ich mniej. Poszczególne osoby bardzo różnie reagują na cholesterol z pożywienia, a efekt jaki wywierają jajka na ich zdrowie nie może być zależny od ilości zawartego cholesterolu. Naturalny cholesterol zawarty w jajkach powinien cieszyć, nie martwić.”

CZY TO OZNACZA, ŻE WSZYSCY MOGĄ NIEMAL CODZIENNIE JEŚĆ JAJKA?
Niekoniecznie. Duża część osób, po miesiącach i latach regularnej (niemal codziennej) konsumpcji jajek przestają je tolerować, reagując ukrytymi alergiami. U osób mających nadwrażliwość na jajka, ich jedzenie pogłębia chroniczne stany zapalne o średnim nasileniu. Należy zauważyć, że jajka spożywamy nie tylko gotowane czy sadzone, ale w różnych daniach, również w wielu gotowych produktach, co po części jest powodem takich problemów. Podsumowując, przy nadwrażliwości jedzenie jajek jest niekorzystne pomimo, że same w sobie oferują wiele prozdrowotnych korzyści.

JEDZ ŚWIADOMIE, TRENUJ SYSTEMATYCZNIE I CIESZ SIĘ Z REZULTATÓW


Więcej na temat jajek również w poniższych artykułach:
jajka a cholesterol? szybkie pytanie. szybka odpowiedź (link)
surowe jajka? szybkie pytanie. szybka odpowiedź (link)
czy to prawda, że jajka najlepiej jeść jak najmniej obrobione termicznie? (link)


Komentarze