czym jest próbny post?


WSZYSTKO, CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ O POŚCIE. CZĘŚĆ II
 
fot. Michalina Bończa-Tomaszewska
W poprzednim artykule (>>> KLIK <<<) najprościej jak się dało przedstawiłem wszystko, co powinniśmy wiedzieć o poście. Teraz pora na konkretną strategię.


Dlaczego warto podjąć próbny post? Czy jesteś gotów na jednodniową naukę, która zaowocuje na całe życie? Pamiętaj, możesz czuć obawy, dyskomfort, ale po 24 godzinach zyskasz nową perspektywę. Myślisz, że nie dasz rady albo nie widzisz w tym sensu? Próbny post można potraktować jako dobrowolną jednorazową „próbę” (nikt nie mówi, żeby pościć cały czas). W harcerstwie dzieci podejmują takie wyzwania jak próba milczenia. Robią to jednorazowo, a zapamiętują na całe życie. Niezależnie od motywacji możesz spróbować próbnego postu z prostych powodów:
·        W jeden dzień nauczysz się wiele o sobie samym, o swojej psychice i fizjologii. Doświadczysz powracającego uczucia głodu i nauczysz się go kontrolować. Przekonasz się, że głód nie jest powodem do paniki, a umiejętność kontrolowania głodu jest niezbędna dla zdrowia i sylwetki.
·        Udowodnisz samemu sobie, że jesteś w stanie robić rzeczy z początku niewyobrażalne. Dowiesz się więcej na temat swojego zachowania i potrzeb. Zobaczysz, czy jesteś w stanie poradzić sobie bez jedzenia przez dłuższy okres czasu, mimo narastającej irytacji. A jeśli nie możesz wytrzymać, krzyczysz na wszystkich wokół, to prawdopodobnie długie okresy bez jedzenia nie są dla Ciebie odpowiednie. I to też świetna wiadomość, bo zyskujesz pewność, ze post nie jest dla Ciebie i nie musisz go stosować. Jednak nigdy się nie dowiesz, jeśli nie podejmiesz tej pierwszej próby.

W następnym artykule >>> KLIK <<< szczegółowo przedstawiam powody, dla których ludzie jednorazowo podejmują próbny post.

na czym polega skuteczny post? (link)
co daje próbny post? (link)
próbny post. kilka istotnych uwag (link)
próbny post. pytania, na które trzeba sobie odpowiedzieć (link)
post cykliczny. wszystkie ważne informacje (link)

NA CZYM MOŻE POLEGAĆ JEDNODNIOWY POST?
To proste, nie jesz przez 24 godziny. Możesz pościć cały dzień np. od godziny 15:00 do 15:00 dnia następnego lub od wieczora do wieczora (jak w instrukcji). Wybór należy do Ciebie.

WYBÓR DNIA
Najlepiej wybrać dzień bez ciężkiej pracy i ćwiczeń. Upewnij się, że nie czeka Cię ogromny stres czy inne wyzwania. Możesz wybrać weekend, spokojny dzień pracy (np. z domu) itd. Jedynym warunkiem jest niejedzenie przez 24 godziny. Oto przykład z dodatkami ułatwiającymi (szczególnie pierwszy w życiu) post: wodą, zieloną herbatą (oolong lub inną) i, jeśli jest potrzeba, z aminokwasami i warzywami w proszku (zielonką).

Warzywa w proszku tzw. greens

PRZYKŁAD
1.
PIĄTEK
16:00 / 20:00
(lub inna pora, o której jesz ostatni posiłek)
·        Jesz swój ostatni posiłek, wypijasz 500 ml wody.
2.
SOBOTA
9:00 - 10:00
·        Wypijasz powoli 1 litr (4 kubki) wody. Do jednego z kubków wody dodajesz 1 porcję zielonki.
·        Wypijasz 250 ml zielonej herbaty (ew. kawy bez dodatków).
·        Jeśli potrzebujesz, możesz dodać 5-10 g aminokwasów) w proszku lub w kapsułkach i „zielonkę”.
3.

14:00 - 15:00
·        Wykonujesz te same kroki co 5 godzin wcześniej.
4.

18:00 / 20:00
(godz., o której rozpoczął się post)
·        Jesz mały posiłek (1/2 klasycznej porcji).
5.
NIEDZIELA
poranek
·        Jesz typowy pełnowartościowy posiłek.


UWAGI I WSKAZÓWKI
·        Zielona herbata i aminokwasy nie są niezbędne do poszczenia, jednak doświadczenie wskazuje, że pomagają osobom, których celem jest utrzymanie masy mięśniowej i / lub regeneracja.
·        Płyny możesz rozłożyć na cały dzień. Pij wodę, aby kontrolować głód.
·        Bądź czuły na sygnały płynące z organizmu!
·        Jeśli w czasie czujesz stres, smutek, postaraj się zrelaksować. Weź parę głębokich wdechów, napij się wody, herbaty, idź na krótki, choćby pięciominutowy spacer. Przede wszystkim bądź uważny, bo właśnie uczysz się, czym jest prawdziwy fizjologiczny głód. Czym więcej się o nim dowiesz, tym łatwiej będzie Ci kontrolować go w przyszłości.
·        Miej pewność, że w momencie przerwania postu (np. w sobotę wieczorem) masz przygotowane składniki na zdrowe posiłki (białko, warzywa itd.) i zjesz lekki, wybrany przez Ciebie posiłek. Sugerowane propozycje:
ü  kefir albo jogurt naturalny z malinami / jagodami; jeśli nie jesz nabiału, wybierz
pełnotłuste mleko kokosowe lub inny produkt z kokosa (bez zbędnych dodatków)
ü  mała sałatka z rybą
ü  garść migdałów i jabłko
ü  plastry korzenia selera / kawałki selera naciowego z masłem orzechowym
·        Nazajutrz bądź czujny! Zjedz po prostu to co zwykle na śniadanie. Zadbaj o dostęp do zdrowych produktów i porcję, by całodniowego postu nie odbić sobie z nadwyżką!
·        Jeśli przedstawiony schemat jest dla Ciebie niewyobrażalny lub niemożliwy, a chcesz doświadczyć próbnego postu, sugeruję „lżejszą” wersję, z uwzględnieniem niektórych produktów, np. warzyw lub skróceniem czasu niejedzenia do 17-20 godzin.


WYBRANE PIŚMIENNICTWO >>> KLIK <<<

Niezależnie, jaki post wybierzesz, życzę powodzenia i dobrej nauki!  

----------------------------------------------------------------

Ten post stworzyłem specjalnie dla społeczności SZTUKI ŻYWIENIA, której i Ty jesteś częścią. Będzie mi miło, jeśli pozostaniemy w kontakcie. Jest kilka opcji:

 

·         Zostaw proszę komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka.

·         Polub fanpage SŻ na Facebooku, dzięki temu będziesz na bieżąco.

·         Podziel się tekstem ze znajomym.

·         Możesz śledzić SŻ na Instagramie.

·         Nowości przypinamy też na Pinterest.

·         Dołącz do Newslettera SZTUKI ŻYWIENIA.

----------------------------------------------------------------

 

 

ZAJRZYJ DO ŚRODKA

"ESENCJI SZTUKI ŻYWIENIA"
 

Aby pobrać fragment książki "Esencja Sztuki Żywienia" w formie pliku pdf, zapisz się na listę
>>> KLIK <<<

 

 

Komentarze

  1. Więcej informacji na temat żywienia, treningu i suplementacji w zakładce 'WIEDZA' http://www.sztukazywienia.com/p/wiedza.html

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz