czy to prawda, że smażenie i pieczenie jest niezdrowe?SZYBKIE PYTANIE, SZYBKA ODPOWIEDŹ
 
fot. Michalina Bończa-Tomaszewska
SZYBKIE PYTANIE
„Słyszałam, że podczas pieczenia i smażenia wytwarzają się bardzo szkodliwe substancje. Czy to prawda i jakie to ma faktycznie znaczenie?” - Zuzia


SZYBKA ODPOWIEDŹ
Owszem, kiedy poddajemy żywność działaniu wysokiej temperatury przez dłuższy czas, bez udziału wody, mogą zachodzić reakcje pomiędzy aminokwasami, kreatyną i cukrami. W efekcie mogą się wytworzyć niebezpieczne substancje (HCA, PAH, AGE, akrylamid), które mają właściwości genotoksyczne, mutagenne i kancerogenne. Nadmiar tych substancji powoduje m.in. zmniejszenie wrażliwości insulinowej, cukrzycę typu II, otyłość, zwiększenie stresu oksydacyjnego i ryzyka nowotworów.

Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że ten problem należy do żywieniowych detali. Dla większości osób poświęcanie temu tematowi znacznej uwagi może niepotrzebnie zabierać energię i czas. Dopóki dieta oparta jest na przetworzonej żywności, garmażerce, wędlinach, a nawykiem jest palenie i nadużywanie alkoholu, to nie ma sensu zamartwiać się produktami glikacji w porannych pełnoziarnistych płatkach, wakacyjnych grillowanych kąskach czy przedtreningowym batoniku. W takiej sytuacji przyczyny ewentualnych niepowodzeń czy przyszłych chorób będą prawdopodobnie spowodowane ogólnym stylem życia, a nie wspomnianymi detalami.

Z kolei jeśli ktoś ma opanowane fundamenty (w jego menu królują produkty roślinne, dobrej jakości produkty zwierzęce, a nawykiem jest aktywność), to „kolekcjonowanie” detali nabiera znaczenia, ponieważ takie detale stworzą większy obraz twojego zdrowia, ciała i sprawności.

W takim przypadku można zacząć eksplorować różne metody przygotowywania posiłków. Pierwszym krokiem może być wypróbowanie metod, w których wykorzystuje się niższe temperatury i/lub metody z zastosowaniem wody. Oto przykłady skutecznych strategii:


  • gotowanie na parze
  • blanszowanie
  • pieczenie w niższej temperaturze (150-160 stopni)
  • stosowanie marynat
  • krótkie smażenie / gotowanie, w wyższej temperaturze (np. szybkowar).


Powyższe metody znacząco zmniejszą ilość szkodliwych substancji jednocześnie pozwalając zachować smak i wszelkie inne korzyści wynikające z poddawania żywności wysokiej temperaturze.


JEDZ ŚWIADOMIE, TRENUJ SYSTEMATYCZNIE I CIESZ SIĘ Z REZULTATÓWWięcej artykułów w bibliotece SZTUKI ŻYWIENIA (link do zakładki ‘wiedza’).

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do społeczności SZTUKI ŻYWIENIA.


Komentarze