sezonowa bomba: arbuz


fot. Michalina Bończa-Tomaszewska

Jeśli chcesz mieć szczupłą sylwetkę, to dobrze jest znać i stosować 7. nawyk Sztuki Żywienia (polecamy lekturę 10 nawyków SZTUKI ŻYWIENIA). Prostą i skuteczną strategią jest jedzenie większej ilości owoców w dni aktywne, treningowe oraz wybieranie głównie tych oferujących dodatkowe korzyści, np. zawartość fitochemikaliów wykazujących antyoksydacyjną moc. Latem mamy ich pod dostatkiem: jagody, borówki, aronia, maliny.

Jednak istnieją też inne owoce zawierające więcej cukrów niż np. wyżej wymienione wysokobłonnikowe. Choć na pierwszy rzut oka wydają się nie oferować więcej niż „paliwo”, to są świetnym elementem potreningowego menu. Należy do nich arbuz.

 
fot. Michalina Bończa-Tomaszewska


4 kubki pokrojonego arbuza to około 40-45 g węglowodanów, co stanowi dobrą 'startową' ilość dla przeciętnie trenującego. Czy wiesz, że spożycie 4 kubków arbuza / 500-700 ml  soku:

  • Uzupełnia zapasy glikogenu przygotowując mięśnie na kolejny trening (zwłaszcza kiedy jest następnego dnia).
  • Dzięki zawartej cytrulinie może pomóc w szybszym usunięciu kwasu mlekowego i uzupełnieniu ATP, co oznacza szybszą regenerację i mniejsze bóle mięśni po ciężkim treningu. Co ciekawe, arbuz dawał lepszy efekt niż suplementacja wyższymi dawkami aminokwasu cytruliny (zaskakująca synergia natury!).
  • Skutecznie nawadnia organizm. Arbuzy zawierają 90-92% wody i znaczną ilość elektrolitów.
  • Szybko daje uczucie sytości, jest produktem o dużej objętości a średniej kaloryczności.


Podsumowując, w upalne dni, szczególnie po treningu (np. w superszejku), zainwestuj w arbuza! Lepsza regeneracja przed kolejnym wysiłkiem gwarantowana. 


TIP:
·         Kawałki arbuza można mrozić, a później przygotować bardzo zimny napój. Do rozdrobnienia przyda się blender o dużej mocy.
·         Arbuzowe "trójkąty" nadziane na szpatułki wywołają entuzjazm nie tylko u małych arbuzożerców. JESZCZE SŁOWO O INDEKSIE I WĘGLOWODANACH
Jeśli ktoś stara się kontrolować węglowodany (np. mając na celu utratę tkanki tłuszczowej), to w większości przypadków najpraktyczniej będzie działać w ramach puli owoców i skrobi. Sformułowanie dotyczące wysokiej zawartości węglowodanów, cukrów nie odnosi się do indeksu czy ładunku glikemicznego tylko do całkowitej ilości węglowodanów i efektu fizjologicznego po danej ilości arbuza.

Określenie arbuza jako ‘wysokocukrowy’ może być nieco mylące, bo w porównaniu np. do winogron ma on mniej cukrów, dlatego bardziej trafne jest sformułowanie ‘zawierające więcej cukrów’.

4 kubki arbuza to około 40-45 g węglowodanów – jak już napisałem, jest to dobra startowa potreningowa ilość dla przeciętnie trenującego. Jednak nie odnosi się to do jedzenia na wyjeździe w skały / góry, bo wtedy zabieranie produktów o wysokie objętości jest niepraktyczne.

W mojej opinii, choć kwestia indeksu glikemicznego jest ciekawa, to nie jest najlepszym praktycznym drogowskazem (więcej w artykule o indeksach >>> KLIK <<<).


ŹRÓDŁA
Pérez-Guisado J, Jakeman PM. Citrulline malate enhances athletic anaerobic performance and relieves muscle soreness. J Strength Cond Res. 2010 May;24(5):1215-22.

Rimando AM, Perkins-Veazie PM. Determination of citrulline in watermelon rind. J Chromatogr A. 2005 Jun 17;1078(1-2):196-200.

Tarazona-Díaz M.P., Alacid F., Carrasco M., Martínez I., Aguayo E. Watermelon Juice: Potential Functional Drink for Sore Muscle Relief in Athletes. J. Agric. Food Chem., 2013, 61 (31), pp 7522–7528

Want Citrulline? Try Watermelon. ScienceDaily (Aug. 15, 2007)


----------------------------------------------------------------
Ten post stworzyłem specjalnie dla społeczności SZTUKI ŻYWIENIA, której i Ty jesteś częścią. Będzie mi miło, jeśli pozostaniemy w kontakcie. Jest kilka opcji:

·         Zostaw proszę komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka.
·         Polub fanpage SŻ na Facebooku, dzięki temu będziesz na bieżąco.
·         Podziel się tekstem ze znajomym.
·         Możesz śledzić SŻ na Instagramie.
·         Nowości przypinamy też na Pinterest.
·         Dołącz do Newslettera SZTUKI ŻYWIENIA.
----------------------------------------------------------------
ZAJRZYJ DO ŚRODKA 
"ESENCJI SZTUKI ŻYWIENIA"
 
Aby pobrać fragment książki "Esencja Sztuki Żywienia" w formie pliku pdf, zapisz się na listę.
>>> KLIK <<<
Marcin Bończa-Tomaszewski – założyciel SZTUKI ŻYWIENIA, trener żywienia i sportu. Autor książki „Esencja Sztuki Żywienia”.


Jego specjalność to pomaganie ludziom w pełnym wykorzystaniu potencjału ciała i umysłu, osiągnięciu sylwetki i sprawności, z których wreszcie są zadowoleni. Jest trenerem, który dzięki łączeniu wiedzy z różnych dziedzin, pomaga wielu kobietom, mężczyznom i topowym sportowcom zdobyć to, co wydawało się im wcześniej niemożliwe. /więcej/


Komentarze