wykład "ESENCJA SZTUKI ŻYWIENIA & TRENINGU" - część I


Optymalne odżywianie, ćwiczenia i suplementacja są kluczowe do rozwinięcia danego nam potencjału. Mowa o takich działaniach, które pozwalają poprawić zdrowie, przeciwdziałać chorobom, przyspieszyć regenerację, gubić zbędną tkankę tłuszczową, budować mięśnie, zwiększyć sprawność na co dzień, jak i pobijać sportowe rekordy.

Większość z nas wie, co jest kluczowe i jak ważną rolę odgrywa w rozwoju każdego człowieka. Zdają sobie z tego sprawę również trenerzy, lekarze, dietetycy. Jednak w praktyce fakt ten jest ignorowany. W rezultacie poprawne zastosowanie tych ‘narzędzi’ (od odżywiania po suplementy) pozostawia wiele do życzenia, a ich realna moc zostaje zupełnie niewykorzystana. Tym sposobem rekomendacje i ich zastosowanie można by zawrzeć w sloganie: Więcej się ruszaj, jedz mniej, pij wodę i jedz eko. Czy tak wygląda menu prawdziwie skutecznych nawyków?

Zacznijmy od poznania zasad, których zastosowanie pozwoli przełamać stagnację i w końcu rozpocząć swoją podróż do celu. W kilku prostych krokach możemy zbudować indywidualny, najlepszy dla siebie plan. Dlatego dzielę się trzyczęściowym nagraniem wykładu, który miałem przyjemność wygłosić dla KW Warszawa w grudniu 2013 r.

ESENCJA SZTUKI ŻYWIENIA & TRENINGU - część I

W pierwszej części wykładu mówiliśmy m.in. o poniższych aspektach.


1. cztery komponenty sukcesu
Przeciętna osoba poświęca wystarczająco dużo energii, by zmienić swoje ciało, jednak nie odżywia się na tyle dobrze, żeby wspomóc ten cel. Niemożliwe by bez zmiany sposobu żywienia osiągnąć zamierzone rezultaty. Jeśli do dobrze skomponowanego jadłospisu dodamy indywidualnie dobrany wysiłek fizyczny, możliwości staną się niemal nieograniczone.

W kontekście diety i treningu wiele mówi się też o psychologii. W praktyce, aby dokonać zmian, potrzebujemy 4 poniższych komponentów sukcesu:

1. ODPOWIEDNI STAN UMYSŁU
·         gotowość do nauki
·         chęć podwyższania poprzeczki
·         obranie właściwego kierunku
·         rozpoczęcie od zaraz
                                    = bohaterski stan umysłu
2. ADEKWATNE INFORMACJE
3. ODPOWIEDNI PLAN DZIAŁANIA
4. WSPARCIE OTOCZENIA

Z mojego doświadczenia wynika, że najtrudniej jest nam na stałe podwyższyć poprzeczkę.


2. klucz do sukcesu
Co łączy wszystkie skuteczne diety, niezależnie czy nazwiemy je wysokobiałkowymi, niskowęglowodanowymi, paleo lub wegańskimi? Co wyróżnia dobre plany? Innymi słowy, co pozwala osiągnąć cele związane z poprawą zdrowia, kompozycji ciała i sprawności?

  • ILOŚĆ POŻYWIENIA = równowaga energetyczna
  • JAKOŚĆ POŻYWIENIA = wysoka gęstość odżywcza
  • CZASOWOŚĆ ŻYWIENIA = kiedy jemy
  • ODPOWIEDNIA ILOŚĆ I INTENSYWNOŚĆ TRENINGÓW = jak najmniejsza ilość ćwiczeń niosąca pożądany efekt

3. świadome jedzenie
Jeśli pragniemy indywidualnego planu, który przyniesie najlepsze rezultaty, zacznijmy od prostej nauki nabierania świadomości. Rozpoznanie, co, dlaczego, ile , jak długo jemy i co o tym myślimy pozwala zbudować fundamenty do dalszych kroków. Świadome jedzenie to umiejętność reagowania na pokarm zgodnie z realnymi potrzebami i celami (więcej na ten temat m.in. w tym artykule). Co nam daje świadome jedzenie?

·         KONTROLA KALORII BEZ ICH LICZENIA (więcej w tym artykule)
·         WIĘKSZA SATYSFAKCJA Z POSIŁKÓW
·         LEPSZY SEN (więcej o śnie tutaj)
·         MNIEJSZA OCHOTA NA SŁODYCZE / ŻYWNOŚĆ PRZETWORZONĄ
·         NIŻSZY % TKANKI TŁUSZCZOWEJ
·         POPRAWA ZDROWIA I WYDŁUŻENIE ŻYCIA
·         LEPSZE TRAWIENIE
·         POPRAWA SPRAWNOŚCI W TRAKCIE ĆWICZEŃ I NA CO DZIEŃ

Każdy może się nauczyć jeść wolno i świadomie, choć doskonale wiemy, że wprowadzenie tego nawyku bywa wyjątkowo trudne. Jak na początku trudno wykonać nowe ćwiczenie, by potem robić je z łatwością - tak samo jest ze świadomym jedzeniem, można się go nauczyć.

W kolejnych częściach wykładu omówimy następne skuteczne nawyki SZTUKI ŻYWIENIA, jak i krok do biologicznej indywidualizacji. Tymczasem zapraszam do pierwszej części.


Jeśli potrzebujesz pomocy i wsparcia w odnalezieniu najlepszego sposobu odżywiania i treningu, dopasowanego do Twojego stylu życia i celów, z przyjemnością Ci pomożemy. Wkrótce do rodziny SZTUKI ŻYWIENIA zaprosimy nową grupę osób. Gdy lista zostanie zapełniona, będziemy musieli prosić o cierpliwość. Jak zarezerwować miejsce? Wystarczy wysłać email ze swoim imieniem i nazwiskiem, napisać również kilka słów o sobie: co mnie motywuje? co chcę osiągnąć? którym programem jestem zainteresowana/y?


Poznaj program SZTUKI ŻYWIENIA
>>>> KLIK <<<< 

Komentarze