934 słowa o naprawdę skutecznym oczyszczaniu
tekst: Marcin Bończa-Tomaszewski

Oczyszczanie to szalenie gorący temat, prawda? Wciąż słyszysz, że ktoś postanowił ‘się oczyścić’. W końcu zastanawiasz się, czy też powinieneś odstawić poranną kawę, urządzić sobie cotygodniowy post na płynach albo pojechać na wczasy oczyszczające. Faktycznie, w ostatnim czasie koncepcja detoksu szczególnie zyskała na popularności. Okazuje się jednak, że w różnych formach obecna jest od tysięcy lat. Metody oczyszczania ciała zostały opisane w starożytnych tekstach, wzmianki na ten temat znajdziemy już u Hipokratesa. Nie bez przyczyny.
fot. Michalina Bończa-Tomaszewska


minimum teorii
Detoksykacja to metaboliczny proces konwersji substancji toksycznych w mniej toksyczne tak, by ostatecznie zostały usunięte z ciała. W procesie tym bierze udział wiele organów. Najważniejszym z nich jest wątroba - jej zaburzone funkcjonowaniem może bezpośrednio wpłynąć na zdrowie, sylwetkę i… rezultaty uzyskane na treningu. W programach SZTUKI ŻYWIENIA sporządzamy profil metaboliczny każdego uczestnika i określamy, czy występuję problem nadmiaru toksyn. Jeśli jest bardzo poważny rekomendujemy wizytę u specjalisty, ponieważ poważne schorzenia wątroby takie jak zapalenie wątroby muszą być leczone pod kontrolą lekarską. 

Nie da się zaprzeczyć, że nasze organizmy są „zanieczyszczone”. Ciało produkuje wiele toksyn będących skutkiem naturalnych procesów fizjologicznych: trawienia, metabolizmu, regeneracji tkanek, aktywności neuronów i innych procesów komórkowych.

W ostatnim wieku znacząco wzrosło występowanie toksyn. Mowa m.in. o pestycydach, ksenobiotykach, PCB, metalach ciężkich, dioksynach, ftalanach, DDT, styrenach, ksylenach. 50 lat temu koncepcja syntetycznych chemikaliów postrzegana była niczym science fiction. Od tamtej pory wiele się zmieniło. Narażeni jesteśmy na działanie blisko 90 tysięcy stworzonych przez człowieka substancji chemicznych, z których większość nie służy ludzkiej fizjologii.

Zanim zaczniesz się zastanawiać się, której oczyszczającej mikstury potrzebujesz, zacznij od skutecznych fundamentów. Spójrzmy na fakty. Organizm wyposażony jest we własny system detoksykacji (kluczowym narządem w tym procesie jest wątroba), usuwający pochodzące z zewnątrz toksyny. Aby proces oczyszczania mógł przebiegać sprawnie, potrzebujemy odpowiedniego pożywienia i aktywności, czyli stałych, codziennych nawyków wspomagających naturalne systemy oczyszczania, a nie sezonowego działania za pomocą wybranego sposobu. Wprowadzenie jednego oczyszczającego sposobu nie przyniesie wymarzonego zdrowia, ciała i sprawności. Jeśli chcesz trwałych rezultatów w postaci smukłej sylwetki, promiennej cery, energii do działania i sportowych wyników, potrzebujesz pełnej gamy super żywności i regularnej aktywności. W SZTUCE ŻYWIENIA uczymy 9 skutecznych nawyków. Poznaj elementy, które wspomogą proces detoksykacji na co dzień.od czego zacząć?
Krok pierwszy: zacznij od zmiany nawyków żywieniowych i wyposaż się w całą gamę nieprzetworzonej żywności: źródła białka, warzywa, owoce, orzechy, nasiona (i inne zdrowe tłuszcze).

Jak mówi druga zasada SZTUKI ŻYWIENIA, Zadbaj, by każdy posiłek zawierał źródło pełnowartościowego białka. Jedz dobrej jakości produkty pochodzenia zwierzęcego: ryby, jajka, mięso, białko serwatkowe czy nawet wątróbkę cielęcą. Nie zapominaj o produktach roślinnych: strączkowych, amarantusie, kiełkach roślin strączkowych, nasionach, orzechach. Wymieniona żywność zawiera cenne aminokwasy (glicyna, cysteina, glutamina) wspomagające wątrobę w procesie detoksykacji. Toksyny łatwiej się rozpuszczają, dzięki czemu mogą być usunięte wraz z żółcią. 

fot. Michalina Bończa-Tomaszewska

Bardzo ważnym dla zdrowia składnikiem jest błonnik. Przeciętnie dostarczamy go mniej niż 10 g dziennie. Do optymalnego funkcjonowania potrzebujesz 25-40 g. By temu sprostać, wystarczy wdrożyć zasadę SZTUKI ŻYWIENIA: W każdym posiłku uwzględnij warzywa, ewentualnie owoc. Zawarte w warzywach antyoksydanty wspomagają naturalny proces oczyszczania, w trakcie którego produkowane są wolne rodniki. Błonnik pomaga wyeliminować toksyny kumulujące się w przewodzie pokarmowym. Dlatego rekomendujemy strączkowe (np. soczewica, ciecierzyca), awokado, maliny, siemię lniane, a także szpinak i mniej znany jarmuż lub inne warzywa z rodziny kapustnych.

Nie zapominajmy o nasionach. Siemię lniane to cenny błonnik, a dodatkowo znaczna ilość kwasów Omega-3 i lignanów (fitoestrogenów o właściwościach przeciwutleniaczy), które pomagają przeciwdziałać nowotworom. Siemię lniane ma tendencję do jełczenia, najlepiej więc zemleć odpowiednią na kilka dni ilość, przechowywać w lodówce (lub zamrozić) i spożywać 2-3 łyżki stołowe dziennie. Można dodawać do różnych dań i wypieków.

Uwzględnij produkty zawierające probiotyki. Najlepszym wyborem będzie naturalny, niepasteryzowany, pełnotłusty nabiał pochodzący z mleka od krów, kóz wypasanych na łąkach: kefir i jogurt (bez dodatków, tylko mleko i żywe kultury bakterii), kapusta i ogórki naturalnie kiszone (z charakterystycznym białym nalotem). Probiotyki pomagają w transporcie i przeciwdziałają absorpcji toksycznych związków z jelita.

fot. Michalina Bończa-Tomaszewska

Natura stworzyła wiele cennych pokarmów, napojów i ziół, które wkomponowane w codzienny jadłospis pomagają na bieżąco oczyszczać organizm z toksyn. Wymienione kroki to najłatwiejsza i najszybsza droga do skutecznego ”detoksu”. Jeśli skuteczne nawyki staną się częścią Twojego stylu życia, możesz rozważyć dodatki jak niefermentowany ocet jabłkowy, woda z cytryną, czy bardziej egzotyczne produkty. Stosowane wraz z powyższymi zasadami, mogą wspomóc Twoje działania.

Możesz podjąć wiele działań, by wyeliminować ze swojego ciała toksyny, a tym samym zoptymalizować zdrowie, stracić zbędny tłuszcz i poprawić wyniki sportowe. Ale najważniejsze to szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie: co mogę wdrożyć od zaraz, od dziś i stosować to stale? Kombucha może być bardzo zdrowa, ale nie znam nikogo, kto zniósłby ten smak przez dłuższy czas. Nawet najlepiej brzmiące rekomendacje nie podziałają, jeśli nie jesteśmy w stanie stosować ich długoterminowo, przez całe życie.

co jeszcze mogę zrobić?
  • Zminimalizuj wpływ toksycznych substancji. Wybieraj kosmetyki i produkty czyszczące bez zbędnych dodatków. Przechowuj wodę i produkty tłuszczowe (oleje, orzechy, nasiona) w szklanych pojemnikach lub w twardym plastiku bez BPA, ftalanów i PCV.

  • Kupuj przede wszystkim żywność lokalną i, jeśli to możliwe, wybieraj takie warzywa, przy których uprawie nie używa się sztucznych środków ochrony roślin.

  • Stale pij dużą ilość czystej wody.


  • Oprócz poprawy sposobu odżywiania pomóc może suplementacja probiotykami, antyoksydantami, aminokwasami.

  • Utrzymuj niski % tkanki tłuszczowej. Rekomenduję 9-13% dla mężczyzn i 16-19% dla kobiet. Tłuszcz magazynuje toksyny nawet na długie lata.


Jeśli wkomponujesz to wszystko w codzienność, znacząco zmniejszysz ilość toksyn przedostających się to Twojego organizmu oraz wspomożesz proces detoksykacji poprzez skórę, nerki, wątrobę, płuca, jelita. Pamiętaj, Twoje ciało może się oczyszczać, jeśli tylko tworzysz ku temu odpowiednie warunki: jesz świadomie dostarczając wspomagających składników oraz systematycznie ćwiczysz.Co sądzicie o oczyszczaniu? Stosujecie jakieś szczególne metody?
Potrzebujesz pomocy trenera przy wprowadzaniu skutecznych zmian?
>>> KLIK <<<
Niezależnie, jaką drogę wybierzesz, zastosowanie wskazówek
SZTUKI ŻYWIENIA I TRENINGU pomoże Ci rozwiązać problem.

 

Komentarze