burak. zapomniana super żywność


fot. Michalina Bończa-Tomaszewska

Buraki, choć nieco zapomniane i niedoceniane to super żywność. Są pełne witamin B3, B6, C, beta-karotenu, folianów. Dostarczają żelazo, magnez, cynk, wapno, potas… Tym, co szczególnie wyróżnia je wśród innych warzyw jest zawartość betacyjanów (nadają charakterystyczną barwę), betainy (wspomaga wątrobę i nerki), fitosteroli, choliny. Oto pakiet witamin i minerałów z cennym dodatkiem fitochemikalów. Co oznacza?





ogrom zalet
  • Zawarte w nim związki (zwłaszcza betacyjany) mają potencjalne właściwości zwalczające nowotwory, wspomagające wątrobę, woreczek żółciowy i inne pomagające w usuwaniu toksyn,
  • Dzięki zawartości błonnika korzeń buraka poprawia trawienie, reguluje przemianę materii,
  • pomaga odbudować ilość żelaza po menstruacji,
  • Zawiera kwas foliowy potrzebny wszystkim, nie tylko kobietom w ciąży,
  • Zwiększając wytrzymałość i usprawniając regenerację wspomaga sprawność sportową - świetnie sprawdza się w posiłkach potreningowych, 
  • Ma silne właściwości alkalizujące, co pozwala utrzymać równowagę kwasowo-zasadową, a przez to utrzymać zbudowane mięśnie, sprawność, przeciwdziałać starzeniu i utracie gęstości kości (osteoporoza!).
  • Wspomaga układ sercowo-naczyniowy - obniża toksyczny poziom homocysteiny, która w nadmiarze szkodzi naczyniom krwionośnym

Jak wykazały badania, dieta bogata w azotany wspomaga sprawność sportową. Jednak w przeciwieństwie do azotanów naturalnie występujących w warzywach, stosowany jako dodatek do żywności azotan sodu jest związkiem szkodliwym.

Okazuje się, że warzywa bogate w azotany (np. szpinak, buraki) działają na organizm jak naturalny ergogenik. Zwiększają sprawność, przez co można trenować dłużej. Najwięcej badań przeprowadzono na buraku. Spożycie 200 g (ok. 2 sztuki) tego warzywa wydłużyło czas biegu do wyczerpania sił i zredukowało zużycie tlenu w trakcie ćwiczeń.

Jeśli dodamy do tego dostępność przez cały rok, ekstremalnie niską, niezależną od pogody i kryzysu cenę, to trudno się do nich nie przekonać.

fot. Michalina Bończa-Tomaszewska

PLUSY I MINUSY
Buraki w porównaniu do innych warzyw zawierają stosunkowo dużo cukru, co ma plusy i minusy. Jeśli kontrolujesz ilość spożywanych węglowodanów lub masz problemy z poziomem cukru we krwi / wrażliwością insulinową, to jedz je z umiarem. Świetnie sprawdzają się do posiłku potreningowego – możesz dostarczyć dobrych węglowodanów we właściwym czasie.

JAK JEŚĆ?
Wiele osób pyta, czy można jeść surowe buraki? Nie tylko można, ale warto! W ten sposób odniesiesz najwięcej korzyści. Spróbuj surowych buraków np. w surówce czy superszejku (przykładowy przepis tutaj). Dla urozmaicenia możesz je również upiec czy ugotować na półtwardo (bardzo smaczne z parowaru).


PRZEPISY  Z BURAKAMI:

  • różowa sałatka. buraki, rzodkiewki, jabłko link
  • surówka. buraki, słonecznik, oregano link
  • energetyzujący superszejk. burak i malina link
  • supershake. jabłko, marchew, burak link
  • czekobatony bez pieczenia link
  • mrożon dla elity link
  • mięsny kotlet vel warzywny burger. odsłona 1 link



fot. Michalina Bończa-Tomaszewska



Buraczki zasmażane, mielony i ziemniaki – znane trio ze szkolnej stołówki. Czas przełamać stereotyp. Czas odnowić znajomość choćby z surowym burakiem >>> PRZEPIS KLIK <<<

JESZCZE WIĘCEJ INFORMACJI
O SUPER ŻYWNOŚCI ZNAJDZIESZ
W "ESENCJI SZTUKI ŻYWIENIA"
 
Aby pobrać fragment książki "Esencja Sztuki Żywienia" w formie pliku pdf, zapisz się na listę.
>>> KLIK <<<





Murphy M, Eliot K, Heuertz R, Weiss E. Whole beetroot consumption acutely improves running performance. J Acad Nutr Diet. 2012 Apr; 112(4): 548-552

Bailey SJ, Winyard P, Vanhatalo A, Blackwell JR, DiMenna FJ, Wilkerson DP, Tarr J, Benjamin N, Jones AM. Dietary nitrate supplementation reduces the O2 cost of low-intensity exercise and enhances tolerance to high-intensity exercise in humans. J Applied Physiol. 2009; 107(4): 1144-1155.

Bailey SJ, Fulford J, Vanhatalo A, Winyard P, Blackwell JR, DiMenna FJ., Wilkerson DP, Benjamin N, Jones AM. Dietary nitrate supplementation enhances muscle contractile efficiency during knee-extensor exercise in humans. J Applied Physiol. 2010; 109(1): 135-148.

Lansley KE, Winyard PG, Bailey SJ, Vanhatalo A, Wilkerson DP, Blackwell JR., Gilchrist M, Benjamin N, Jones AM. Acute dietary nitrate supplementation improves cycling time trial performance. Med Sci Sports Exerc. 2011; 43(6): 1125-1131


----------------------------------------------------------------
Ten post stworzyłem specjalnie dla społeczności SZTUKI ŻYWIENIA, której i Ty jesteś częścią. Będzie mi miło, jeśli pozostaniemy w kontakcie. Jest kilka opcji:

·         Zostaw proszę komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka.
·         Polub fanpage SŻ na Facebooku, dzięki temu będziesz na bieżąco.
·         Podziel się tekstem ze znajomym.
·         Możesz śledzić SŻ na Instagramie.
·         Nowości przypinamy też na Pinterest.
·         Dołącz do Newslettera SZTUKI ŻYWIENIA.

----------------------------------------------------------------


Marcin Bończa-Tomaszewski – założyciel SZTUKI ŻYWIENIA, trener żywienia i sportu. Autor książki „Esencja Sztuki Żywienia”.


Jego specjalność to pomaganie ludziom w pełnym wykorzystaniu potencjału ciała i umysłu, osiągnięciu sylwetki i sprawności, z których wreszcie są zadowoleni. Jest trenerem, który dzięki łączeniu wiedzy z różnych dziedzin, pomaga wielu kobietom, mężczyznom i topowym sportowcom zdobyć to, co wydawało się im wcześniej niemożliwe. /więcej/






Komentarze

  1. My dziś właśnie wrąbaliśmy przepyszną surówkę z buraczków i jabłek, a zaraz zabieramy się do robienia ciasta velvet cake :-) Warto przypominać o dobrodziejstwach natury, bo cudze chwalimy, a swego nie znamy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Surówka z buraczków i jabłek - super żywność do kwadratu :-) velvet cake brzmi intrygująco, chętnie poznamy przepis. Z pozdrowieniami. Załoga SZTUKI ŻYWIENIA.

      Usuń
  2. Ja ścieram buraka, marchew, jabłko i tak zjadam :) nic więcej nie dodaję. W smaku jest całkiem spoko ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo lubię buraki więc tylko kroje je na mniejsze kawałki i chrupie w ciągu dnia

    OdpowiedzUsuń
  4. ja robie tak buraki marchew seler 1zabek czosnku kapusta do miksera +2 lyzki zmielone siemie lniane zalewam woda zimna i miksuje super jogurt naprawde polecam

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz