24.07.2015

czy joga albo pilates odchudza? szybkie pytanie - szybka odpowiedź


fot. Michalina Bończa-Tomaszewska

pytanie
Czy joga albo pilates to dobry trening na odchudzanie? Czy pozwoli mi stracić tkankę tłuszczową, zbudować siłę i mięśnie?
Zuza


odpowiedź
PILATES. Jest świetną formą pracy nad elastycznością mięśni i zintegrowaniem środkowej sekcji ciała tzw. core (brzuch, biodra, plecy). Na początku pomaga budować siłę, mięśnie. Jednak po pewnym czasie przestaje przynosić korzyści, zwłaszcza jeśli chodzi o górne partie ciała. Po prostu opór / trudność jest zbyt mały.

Dlatego pilates jest świetnym uzupełnieniem treningu siłowego / oporowego, jednak nie jest wystarczający, by zmienić Twoje ciało.

JOGA. To dobra forma ćwiczeń, ale wszystkie uwagi co do pilatesu, dotyczą także jogi. Joga nie została stworzona po to, by zmienić ciało. To forma „praktyki duchowości wschodu”, która ostatecznie nie ma na celu poprawy kondycji fizycznej ani nie jest najlepszym sposobem, aby to osiągnąć.

Praktyka jogi niesie korzyści relaksujące, możesz zyskać kontrolę oddechu, zwiększyć mobilność i gibkość w zależności od ćwiczeń np. zrobienie mostku z leżenia na plecach (a pozycję taką znajdziemy też w jodze) wymaga siły i gibkości, jednak nie da nam wyrzeźbionego, jędrnego ciała.

Zarówno joga jak i pilates są dobrym uzupełnieniem treningu siłowego. Jednak nie zmieniają kobiecego ciała tak skutecznie jak trening siły i interwałowy-kondycyjny

JAK MA SIĘ PILATES I JOGA DO SYSTEMU ‘SIR’?
Pomijając osoby, które pragną się specjalizować w tych dyscyplinach, jogę czy pilates należy zaliczyć do treningu z serii ‘R’ (czyli relaksacja), wykorzystując je 1-3 razy w tygodniu, pomiędzy sesjami treningów ‘S’ (siłowych) oraz ‘I’ (interwałowych).

Tutaj dodatkowe informacje o treningu dla kobiet. Pamiętaj, że to co przeczytasz to już pełny (i przykładowy plan). Trenuj systematycznie i ciesz się z poznawania sztuki treningu - tego możemy uczyć się przez całe życie.

fot. Michalina Bończa-Tomaszewska

Spis wszystkich szybkich pytań i odpowiedzi znajduje się tutaj.

Więcej o SZTUCE TRENINGU również w poniższych artykułach:
sztuka treningu. po co w ogóle trenujesz? (link)
SIR. system treningowy o najwyższej skuteczności (link)
skuteczny trening. wszystko, co warto wiedzieć (link)
odżywianie czy ćwiczenia? czyli kilka słów o parze idealnej (link)
co zrobić, by kiepski dzień treningowy uczynić udanym? (link)
co zrobić, żeby mieć ‘sześciopak’? (link)
sztuka treningu.  ile robić powtórzeń w serii, żeby budować SIŁĘ? (link)
trening na czczo czy po posiłku? ostateczne rozwiązanie (link)
ile węglowodanów w trakcie treningu wytrzymałościowego? (link)
słaba płeć? a jednak najsilniejsza (link)
kardio cz.I - dobre czy złe? (link)
kardio cz II - treningowy minimalizm (link)
ile biegać, żeby schudnąć? (link)
sportambrozja (link)

JEDZ ŚWIADOMIE, TRENUJ SYSTEMATYCZNIE I CIESZ SIĘ Z REZULTATÓW
„Potrzebujesz pomocy trenera przy wprowadzaniu skutecznych zmian?
Zapisz się do programów na 2017 rok
>>> KLIK <<<
Niezależnie, jaką drogę wybierzesz, zastosowanie wskazówek
SZTUKI ŻYWIENIA I TRENINGU pomoże Ci rozwiązać problem.2 komentarze:

  1. Zgadzam się w zupełności. Joga jest cudowna, ale wielkich efektów odchudzających nie przyniesie sama z siebie, no może jakby się skupić na intensywnych formach tylko. Natomiast w moim przypadku częste praktykowanie jogi przełożyło się na wyrobienie talii (zmiana ok 6-7 cm) - przy minimalnym spadku wagi. Myślę, że to dzięki dużej ilości skrętów, które się wykonuje w różnych sekwencjach. Wydaje mi się również, że joga jest świetnym sposobem na "uruchomienie" ciała dla osób, które w ogóle nie ćwiczą regularnie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękujemy za cenne uwagi. Cieszymy się, że w Twoim przypadków joga przyniosła takie efekty. Jest dużo prawdy w tym co piszesz. Faktycznie dla osób, które się nie ruszają, wszelkie ćwiczenie uczące mobilności i stabilności, nowych ruchów z pewnością przynoszą pozytywne rezultaty, zwłaszcza na początku. Dziękujemy za komentarz i pozdrawiamy. Załoga SZTUKI ŻYWIENIA.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...