1. nawyk SZTUKI ŻYWIENIA, krok 1


fot. Michalina Bończa-Tomaszewska

Dla wielu osób zajmowanie się „zdrowym odżywianiem” (lub „dietą” - jak niektórzy wolą to nazywać) składa się z prób kontrolowania kalorii, eliminacji danej grupy produktów (np. ciastek / mięsa / makaronu / chleba), przeplatanych weekendowymi odstępstwami, które mają pomóc w odstresowaniu się czy też zintegrowaniu z innymi. Problemy pojawiają się, kiedy czujemy się osłabieni, mamy wyrzuty sumienia i… brak rezultatów stosowanych praktyk. Pora rozwiązać te i inne problemy. Zapraszam do wspólnej nauki języka świadomego jedzenia.


JEDZ ŚWIADOMIE I WTEDY,
KIEDY NAPRAWDĘ POTRZEBUJESZ

Jedz zgodnie ze swoimi realnymi potrzebami. Dzięki świadomemu, wolnemu jedzeniu, na ¾ napełnienia i 100% satysfakcji, będziesz wiedzieć, ilu posiłków dziennie potrzebujesz. Jeśli celem jest szczupłe ciało, to świadome jedzenie stanowi kluczową umiejętność, pozwalającą poznać siebie, swoje potrzeby, dającą możliwość kontrolowania tego, co, kiedy i w jakiej ilości jemy.

KROK 1: JEDZ ŚWIADOMIE, WOLNO
Większość osób spożywa przeciętnie 2-3 posiłki dziennie, z których ostatni jest zazwyczaj najobfitszy. W czasie pomiędzy posiłkami je lub pije to, co widzi, pod wpływem euforii, stresu, nudy, gniewu, smutku, przyzwyczajenia. Jeśli zależy Ci na optymalnym zdrowiu i lepszej sylwetce, pora wprowadzić adekwatny do celów sposób odżywiania się.

Jedną z odpowiedzi na potrzebę uporządkowania kwestii odżywiania jest „dietetyzm”, restrykcyjna kontrola ilości posiłków, porcji, kalorii. Istnieje jednak inna, prawdziwie skuteczna droga do sukcesu. Świadome jedzenie ma podłoże w wielu tradycyjnych kulturach, a podparte jest współczesną nauką. Jego celem jest nauka odczytywania wewnętrznych sygnałów, od fizjologicznych (jak prawdziwy głód) po psychiczne (emocje) i odnalezienie odpowiedzi na pytanie: co, w jakiej ilości i jak powinniśmy jeść.

Wolniejsze jedzenie i kończenie posiłku przed osiągnięciem 100% napełnienia to fundament niezależny od dietetycznych rekomendacji. Badania naukowe, obserwacje kulturowe, jak i nasze doświadczenia pokazały, że osoby, które stosują te 2 strategie, lepiej odczytują sygnały sytości, łatwiej im określić optymalne porcje i odstęp pomiędzy posiłkami oraz dokonują lepszych wyborów żywieniowych. Przy odpowiednim wyborze składników skutkuje to:
·         stymulacją metabolizmu,
·         regulacją poziomu cukru we krwi,
·         poprawą energii i koncentracji,
·         jak i utratą zbędnej tkanki tłuszczowej oraz utrzymaniem beztłuszczowej masy ciała.

Dlatego też osoby praktykujące świadome jedzenie są smuklejsze, zdrowsze i mogą czerpać dalsze korzyści:
·         poprawę trawienia,
·         większą satysfakcję z posiłku i pełniejsze odczucia smakowe,
·         lepszy sen, jeśli posiłek spożywany jest przed pójściem spać,
·         większą sprawność w trakcie wysiłku czy pracy intelektualnej.


Jeśli chcesz jeść świadomie, to pierwszym krokiem będzie
wydłużenie czasu spożywania posiłku do 15-20 minut,
aby sygnały sytości miały czas na „włączenie się”.


Komunikacja pomiędzy żołądkiem, jelitami a mózgiem, nadzorowana przez liczne hormony i neurotransmitery (od gastryny, sekretyny, CCK, GIP po GABA i acetylocholinę i in.) jest zaskakująco wolna. Jedząc szybko, możemy pochłonąć o wiele więcej niż potrzebujemy, ponieważ dopiero po 20 minutach mózg zaczyna w pełni odbierać sygnały sytości. Wiem co powiesz… Nie mam tyle czasu! Spokojnie, za chwilę pokażę Ci, co można zrobić. I pamiętaj, nie jesteś sam. Wiele osób je posiłki przez krótkie 5 minut, a ja osobiście jestem w stanie zjeść znacznie za dużo w ciągu 15-20 minut. Więc ta nauka przyda się każdemu.

JAK NAUCZYĆ SIĘ JEŚĆ WOLNIEJ?
Szwedzcy naukowcy skonstruowali pomocne urządzenie – mandometer (talerzyk umieszczony na elektronicznej wadze, podłączonej do niewielkiego wyświetlacza). Jednak, aby nauczyć się tego skutecznego nawyku, nie potrzebujesz wymyślnej maszyny. Wystarczy, że
·        zminimalizujesz zewnętrzne bodźce (TV, telefon, komputer, jedzenie na stojąco), czyli wszystko to, co sprawia, że jesz nieświadomie i szybko. Wystarczy, że zaczniesz od eliminacji chociaż 1 bodźca,
·        wydłużysz czas jedzenia posiłków o 1-3 minuty. Spójrz na przeciętny czas, poświęcony na śniadanie, obiad, kolację. Jeśli jest to np. 6 minut, to celem jest co parę dni dodawać po 2-3 minuty, aby uzyskać 7-8 minut, a potem, w miarę możliwości, 15-20 minut.

Pamiętaj, od nawyku wolnego jedzenia nie ma wymówek! Tylko żołnierze na wojnie i lekarze na ostrym dyżurze są tak zajęci, że nie mogą poświęcić swojej całej uwagi na spokojne jedzenie większości posiłków przez 15-20 minut. Tak więc zacznij od wolniejszego jedzenia, dzięki któremu wprowadzisz ciało i umysł w odpowiedni dla tej czynności (parasympatyczny) stan. Wtedy też będziesz w stanie odczytywać sygnały prawdziwego głodu i sytości, aby zakończyć konsumpcję w odpowiednim czasie, czyli przed stanem zupełnego nasycenia, przejedzenia. Więcej o 2. kroku do świadomego jedzenia w kolejnym artykule tutaj >>>  KLIK <<<

Teraz Twoja kolej:
1.     Sprawdź, jak długo jesz poszczególne posiłki – dowiesz się, czy warto coś zmienić.
2.     Zanotuj, co sprawia, że jesz szybko, a w jakich okolicznościach jesz wolniej.

Dokonaj skutecznych zmian i daj proszę znać nie tylko co do efektów, ale i napotkanych trudności. Twoja opinia jest dla mnie cenna.


Pobierz darmowy fragment książki 
i dowiedz się więcej o nawykach SZTUKI ŻYWIENIA


Marcin Bończa-Tomaszewski – założyciel SZTUKI ŻYWIENIA, trener żywienia i sportu.

Jego specjalność to pomaganie ludziom w pełnym wykorzystaniu potencjału ciała i umysłu, osiągnięciu sylwetki i sprawności, z których wreszcie są zadowoleni. Jest trenerem, który dzięki łączeniu wiedzy z różnych dziedzin, pomaga wielu kobietom, mężczyznom i topowym sportowcom zdobyć to, co wydawało się im wcześniej niemożliwe. Więcej artykułów w bibliotece SZTUKI ŻYWIENIA (link do zakładki ‘wiedza’).

----------------------------------------------------------------
Ten post stworzyłem specjalnie dla społeczności SZTUKI ŻYWIENIA, której i Ty jesteś częścią. Będzie mi miło, jeśli pozostaniemy w kontakcie. Jest kilka opcji:

·         Zostaw proszę komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka.
·         Polub fanpage SŻ na Facebooku, dzięki temu będziesz na bieżąco.
·         Podziel się tekstem ze znajomym.
·         Możesz śledzić SŻ na Instagramie.
·         Nowości przypinamy też na Pinterest.
·         Dołącz do Newslettera SZTUKI ŻYWIENIA.

----------------------------------------------------------------


Komentarze