strategia MIT. jak każdego dnia osiągać sukces?
Jeśli pragniemy lepszego zdrowia, sylwetki i sprawności, to najpierw potrzebujemy spojrzeć na swój sposób myślenia oraz organizacji czasu. Ale jak to…? Po co…? Nie dziwię się, jeśli komuś trudno uwierzyć, że wymienione kwestie mają duży wpływ na wygląd i samopoczucie. Jednak współczesna nauka potwierdza zależności na poziomie biochemicznym pomiędzy fizjologią i psychiką.


instrukcja skutecznego działania. czas dla siebie (link)
strategia MIT. jak ją zastosować w praktyce? (link)
strategia MIT. realne przykłady zwyczajnych ludzi (link)


Na szczęście dzięki odpowiednim działaniom możemy stworzyć sprzyjające środowisko (neurohormonalne), ułatwiające osiągnięcie oraz utrzymanie zdrowia, sylwetki i siły, których pragniemy.  W SZTUCE ŻYWIENIA działania te nazywamy bohaterskimi nawykami, pozwalającymi pełniej wykorzystać swój potencjał. Dla wielu osób to właśnie strategia MIT stanowi milowy krok w życiu osobistym, zawodowym i sportowym.

Nikt z dnia na dzień nie staje się bohaterem, czyli osobą wykorzystującą, rozwijającą swój potencjał. Praca nad sobą trwa całe życie, ale jej owoce widać na każdym etapie. Najważniejsze jest wkroczenie na właściwą ścieżkę zdobywania świadomości swoich mocnych i słabych stron. Poznawanie i praca nad samym sobą to przepustka do poszerzenia horyzontów życiowych możliwości. To też pierwszy niezbędny krok na drodze do wprowadzenia skutecznych zmian.

STATEGIA „MIT”  KLUCZEM  DO EFEKTYWNOŚCI
Zastanówmy się, jak zoptymalizować funkcjonowanie w ciągu dnia, nauczyć się wybierania najważniejszych spraw do realizacji w domu i w pracy. Jak mówić „TAK” rzeczom ważnym, a „NIE” – tym w danym momencie nieistotnym? Co jest kluczowe do nauki bycia  zorganizowanym i efektywnym?

Łatwo się domyślić, że Bohater Dnia Codziennego zaczyna i kończy dzień z pozytywnym nastawieniem (pomimo trudności, które, jak wiadomo, w życiu każdego z nas się pojawiają). Jednak co zrobić, aby przy całym „pozytywnym nastawieniu” zajmować się sprawami, dzięki którym pod koniec dnia (tygodnia / miesiąca / roku) mamy pewność, że robiliśmy to co trzeba i to co chcemy robić?

Większość  bohaterów, którzy odnieśli sukces w swojej dziedzinie, wydaje się świetnie zorganizowana we wszystkich sferach życia. Gdy poznamy ich bliżej, okazuje się, że tak naprawdę nigdy nie poświęcają się wszystkim rzeczom naraz. Po prostu posiadają UMIEJĘTNOŚĆ WYBORU JEDNEJ JEDYNEJ RZECZY oraz… zdejmowania z siebie presji, żeby robić całą resztę.Każdego dnia odpowiedz sobie na pytanie:  jaka jest jedna rzecz, którą zrobię dzisiaj, a ona:
  • ma największy wpływ na mnie, na moje życie?
  • jest zgodna z moimi wartościami?
  • przybliża mnie do realizacji celów?
  • pozwala realizować moje marzenia?


Na pierwszy rzut oka to nic nadzwyczajnego, raczej zapomniana mądrość, która pomaga w codziennym działaniu, zarówno nam, jak i naszym podopiecznym. Jej moc tkwi w prostocie. Strategia MIT (the Most Important Task - jasny i szybki do wymówienia skrót, dlatego się nim posługujemy. Chyba, że wolisz NZD – Najważniejsze Zadanie Dnia?) polega na wybraniu tylko jednej najważniejszej sprawy. Wykonanie tego zadania ma prawdziwie przybliżyć do celu, choćby o krok.

CODZIENNE
WYBIERANIE
JEDNEJ
NAJWAŻNIEJSZEJ 
RZECZY

Dla przykładu, dziś, kiedy piszę ten tekst mam długą listę zadań do realizacji na kilku polach. Nagrać wykład do prezentacji, skończyć artykuł na temat herbat, stworzyć artykuł na temat organizacji dnia, skontaktować się z podopiecznymi, przeanalizować badania, sprawdzić jak idzie praca załogi SŻ, zrobić trening, wyjść z córką do klubu osiedlowego. I tak dalej… Spośród wielu spraw wybrałem spędzenie 2-4 godzin na tworzeniu tego właśnie tekstu. Dlaczego? Niezależnie od tego, co się dziś wydarzy, chcę mieć pewność, że poświęciłem temu czas. Tak więc po śniadaniu po prostu zasiadłem przy komputerze i, zamiast przeglądarki internetowej, włączyłem edytor tekstu. Nie oznacza to, że nie będę robił już nic innego. Wybrałem dwie inne sprawy, związane z moimi celami zawodowymi, osobistymi i rodzinnymi. Jednak jako priorytet wybrałem to, co nie jest dla mnie tak oczywiste, co w pierwszym odruchu zostawiłbym na koniec dnia (i tym samym zmniejszył szansę realizacji niemal do zera…).

Zastosowanie strategii MIT może u każdego wyglądać inaczej. Niektórzy nie mają problemów z wyznaczaniem ważnych spraw w pracy, ale trudniej im zaplanować i zrealizować aktywność lub sprawy związane z odżywianiem. Natomiast dla większości osób bardzo ważne jest, aby (oprócz MIT-ów pracowych, domowych) jeden z nich był związany z osobistymi pragnieniami (np. bycia zdrowym, sprawnym i/lub szczuplejszym – jeśli jest to celem).


SPORTOWY TIP
Strategię MIT z powodzeniem można zastosować także przy planowaniu treningów, w skali miesięcy, tygodni i danego dnia. W tym przypadku szukamy odpowiedzi na pytanie: jaki jest najważniejszy element treningowy (ćwiczenie) na ten czas?


MIT jest tak prostym i tak małym krokiem do wprowadzenia w życie, że łatwo go zlekceważyć. Tym bardziej potwierdzam: codziennie działanie ze strategią MIT porządkuje i rewolucjonizuje nasz świat, sprawia, że sny stają się rzeczywistością. Taka jedna niewielka rzecz potrafi niezwykle pozytywnie zmienić sposób działania, organizacji dnia, styl życia. Dlatego po prostu daj szansę strategii MIT! Żeby to zrobić, potrzebujesz wbudować codzienne planowanie MIT w swoją rutynę (najczęściej poranną).  Jak to zrobić?
Zapraszamy do Newslettera SZTUKI ŻYWIENIA

* indicates required


Chcesz poznać więcej sprawdzonych metod działania? Wiele osób ma wiedzę na temat tego, co pozwala cieszyć się zdrowiem, być w formie, ze szczupłym i silnym ciałem. To, czego im potrzeba to zaangażowanie drugiego człowieka, pomoc w dokonywaniu najlepszych wyborów, w poszerzaniu wiedzy i umiejętności, z uwzględnieniem ich indywidualnych potrzeb i unikatowego stylu życia.


Potrzebujesz pomocy trenera przy wprowadzaniu skutecznych zmian?
Zapisz się do programów na 2018 rok
>>> KLIK <<<
Niezależnie, jaką drogę wybierzesz, zastosowanie wskazówek
SZTUKI ŻYWIENIA I TRENINGU pomoże Ci rozwiązać problem.
Komentarze