strategia MIT. jak ją zastosować w praktyce?

 
fot. Michalina Bończa-Tomaszewska
Strategia MIT to niezwykle skuteczny krok, który możesz wprowadzić już dziś. Więcej na jej temat w tym artykule >>> KLIK <<<. W skrócie, chodzi o to, aby wybierać tylko jedną najważniejsze zadanie, którego zrealizowanie prawdziwie przybliża do celu. Dziś przedstawiam dokładną instrukcję, jak tę metodę zastosować w codziennym życiu. Oto formuła osiągania codziennego życiowego sukcesu.


instrukcja skutecznego działania. czas dla siebie (link)
strategia MIT. jak każdego dnia osiągać sukces? (link)
strategia MIT. realne przykłady zwyczajnych ludzi (link)ZADANIE 1: OKREŚL MIT

1. Określ to, co chcesz lub musisz zrobić w danym tygodniu.
Możesz to zrobić np. w dany dzień (poniedziałek rano), w weekend.

2. Zanotuj, co chcesz zrobić danego dnia. Wypisz dowolną ilość spraw.
Możesz wypisać wszystkie ważne rzeczy lub tylko zadania związane ze sferami, w których trudno Ci coś zrealizować. Dla przykładu, w pracy działasz automatycznie, ale masz problem ze zrobieniem zdrowych zakupów, ćwiczeniami – wtedy skupiasz się właśnie na nich.
 • Dla dużej części osób najlepszym rozwiązaniem jest dokładne określenie i zapisanie MIT, każdego dnia rano, np. w domu lub po przyjściu do pracy. Jeśli planowanie odłożysz w czasie, możesz zostać nagle zasypany innymi zadaniami, narazić się na spadek motywacji i koncentracji. Skuteczne działania już z samego rana porządkują cały dzień.
 • Niektórym osobom pomaga spisywanie MIT-ów dzień wcześniej, np. po pracy – na poranek dnia kolejnego albo wieczorem, przed snem (wyciszenie umysłu), aby rano tylko przypomnieć sobie i doprecyzować zadania.

3. Wybierz i zapisz tylko 3 najważniejsze.
To trudne zadanie, lecz konieczne. Chodzi o to, by nie zajmować się niczym innym dopóki nie zrobisz rzeczy najważniejszych.

4. Te trzy najważniejsze ułóż w kolejności.
Nadaj im hierarchię, od najważniejszej do mniej ważnej.
 • Pomocne jest odpowiedzenie sobie na pytanie, która z tych trzech rzeczy będzie miała największy wpływ na mnie i pozwoli mi zrealizować cel?
 • Niektórzy posługują się tutaj metaforą „ogromnej żaby” (jak Brain Tracy w książce „Eat That Frog”) czekającej na zjedzenie, czyli największego, najważniejszego zadania, z którego realizacją będziesz prawdopodobnie zwlekał, jeśli nie zajmiesz się nim od razu. Jest ona również tym zadaniem, które w danym momencie może mieć najkorzystniejszy wpływ na twoje życie i pomóc ci w szybkim osiągnięciu oczekiwanych rezultatów.

5. Wybierz tylko 1 z nich.
Zaznacz, wyraźnie wyodrębnij tylko pierwszy punkt z trzech. Masz trudności z wyborem? Wyobraź sobie, że ktoś przykłada Ci pistolet do głowy i każde dokonać wyboru… Albo że za trafny wybór dostaniesz milion dolarów :-)

6. Opisz bloki czasowe, czas realizacji itd.
Określ przedziały czasowe, w których zajmiesz się daną rzeczą. Możesz też zapisać dzień i godzinę realizacji MIT-u. Pamiętaj, nie chodzi o to, że masz porzucić całą resztę spraw. Ani o to, aby tę najważniejszą rzecz zrealizować za jednym razem. Ale wybierając MIT (w tym czas jego realizacji) i następne 2 rzeczy, będziesz mieć pewność, co dokładnie chcesz zrealizować danego dnia, aby stał się „dniem, w którym odniosłeś sukces”.

Oto przykład. Rozkład dnia można modyfikować według potrzeb, np. ćwiczyć rano, a po pracy zrealizować MIT.


ŚRODA

09:00
MIT dnia 9:00 -11:00

10:00

11:00

12:00


13:00


14:00


15:00


16:00


17:00
Zakupy w  miejscu X 17:00 - 18:00

18:00

Ćwiczenia  18:30 – 19: 15
19:00

20:00
7. Planuj na 60-70 % możliwości czasowych, koncentracji, siły.
Większość z nas ma tendencję do planowania ponad 100% swoich możliwości. Trudno zrealizować taki plan, do którego potrzebna jest (więcej niż) cała pula energii. Dlatego planuj realistycznie, na 60-70%, bo resztę możliwości czasowych / energetycznych i tak wypełni życie (dodatkowe sprawy w pracy, stanie w korkach, kolejka przy kasie itd.) albo okaże się, że ważne zadania jednak wymagają więcej czasu i energii.

Jeśli regularnie i intensywnie trenujesz, to wiedz, że 5. punkt odnosi się też do sportu. Twoja lepsza przyszła forma jest rezultatem trenowania przez wiele miesięcy, a nie wykonania ćwiczeń w danym dniu / tygodniu. Pomyśl o tym, czy będziesz w stanie kolekcjonować treningi, jeśli za każdym razem „pójdziesz na całość”? Jak będzie wyglądał Twój trening następnego dnia? Pamiętaj, okazjonalny „trening na maksa” jest dopuszczalny, jednak długoterminową formę buduje się ćwicząc na mniej niż 100% swoich możliwości.


ZADANIE 2: Zaplanuj… planowanie według strategii MIT.

Napisz, ile razy w tygodniu będziesz spisywać swoje MIT-y? Na początku najlepiej robić to KAŻDEGO DNIA, aby stało się nawykiem.
 • Jeśli nie zawsze będzie to możliwe, obierz jako cel minimalną ilość dni, w które będziesz planować według strategii MIT.
 • Zastosuj tę strategię przez parę tygodni (sugeruję minimum 3, a najlepiej 6 tygodni). Zobacz, jak to wpływa na Twoje działanie i życie. Jeśli pozytywnie, to dobrze, bo odkryłeś swój skuteczny nawyk. Jeśli nie ma oczekiwanego efektu, potraktuj to jako dobrą wiadomość o tym, że potrzebujesz innych metod i zmian. Daj znać, jak jest w Twoim przypadku!

DODATKOWE WSKAZÓWKI
 • Pamiętaj proszę, jeśli coś jest za trudne, nie należy tego porzucać, Wystarczy zmniejszyć oczekiwania i postarać się realizować plan w wybrane dni.
 • Jak  widzisz, bohaterski nawyk ma konkretne zastosowanie w codzienności. Zrób pierwszy krok na ten czas nie przejmując się detalami. Jeśli trudno wypisać dużo rzeczy naraz – wystarczą 3 najważniejsze punkty. Jeśli jest NAPRAWDĘ ciężko, to choćby 1 z pewnością się znajdzie!  


Odkrywaj, co jest dla Ciebie najlepsze: jak jeść, ruszać się i żyć.

 • Regularnie otrzymuj najnowsze informacje.
 • Poznawaj najlepsze strategie żywienia i ćwiczeń.
 • Odbierz instrukcję skutecznego stylu życia "10 nawyków SZTUKI ŻYWIENIA"


Zapraszamy do Newslettera SZTUKI ŻYWIENIA

* indicates required


Komentarze