kasza eksperymentalna
fot Michalina Bończa-Tomaszewska


Dobrze znaną, choć nieco pogardzaną grykę uprawiano w Azji już przed naszą erą. W Europie zagościła w czasach neolitycznych, by obecnie stać się chlubą rosyjskiego imperium. Co znajdziemy w kaszy gryczanej?


Rutynę, krzemionkę, inozytol, cenne witaminy B2, B3 oraz minerały, zwłaszcza magnez, miedź i selen. Mamy też odrobinę białka, za to z dużą ilością cennych aminokwasów, m.in. lizyny, treoniny, tryptofanu. Sporo dobroci w niepozornych, tanich, burych ziarnach. Dlatego korzystajmy i… nie wahajmy się ich użyć do eksperymentowania, tworzenia nawet najbardziej niespodziewanych kulinarnych kombinacji.

fot Michalina Bończa-Tomaszewska

kasza eksperymentalna


SKŁADNIKI

  • 50 g kaszy gryczanej niepalonej
  • 20-30 g ziaren słonecznika
  • garść delikatnych kiełków np. lucerny
  • 1 kubek malin (100 g)
  • wybrane źródło białka


PRZYGOTOWANIE
Gotujemy kaszę na sypko i lekko prażymy słonecznik (można to wykonać dzień wcześniej).

Opcja 1 (z białkiem): Do kaszy dosypujemy odżywkę białkową, wlewamy odrobinę wody i mieszamy. Łączymy z rozmrożonymi malinami, kiełkami i słonecznikiem.

Opcja 2: Gotujemy / pieczemy / podsmażamy przyprawione kawałki mięsa (kurczaka, indyka, wołowiny) i dodajemy pozostałe ulubione składniki, w tym koniecznie zieleninę - mamy sałatkę w sam raz np. do zabrania do pracy.

fot Michalina Bończa-TomaszewskaWSKAZÓWKI I OPCJE

  • Poza sezonem używamy malin mrożonych, a w sezonie koniecznie korzystamy ze świeżych (dodatkowo szykując też maliny do zamrożenia)
  • Polecamy wybierać odżywki z jak najmniejszą ilością dodatków (albo po prostu bez nich - naturalną). Pamiętajmy o rotacji białka, sięgajmy po różne rodzaje, w tym po białko roślinne.
  • Zamiast malin sprawdzi się starte na tarce lub pokrojone w kostkę jabłko albo truskawki.
  • Dla opcji nr 2 polecamy też inne połączenia, np. z jabłkiem, roszponką czy szpinakiem ‘baby’, awokado czy orzechami (zamiast słonecznika).
fot Michalina Bończa-Tomaszewska


ŚREDNIA WARTOŚĆ ODŻYWCZA (nieuwzględnione źródło białka)
370 kcal, 13 g B, 52.7 g W (błonnik 13.7 g), 15,2 g T

Więcej artykułów i przepisów w bibliotece SZTUKI ŻYWIENIA (link do zakładki ‘wiedza’).

Chcesz być na bieżąco? Dołącz do społeczności SZTUKI ŻYWIENIA.


Komentarze