szarlotszejk



przepis i zdjęcia: Michalina Bończa-Tomaszewska
fot. Michalina Bończa-Tomaszewska

Superszejk to nie sztywna procedura, to zestaw zasad pozwalający konstruować szybki posiłek w zależności od naszych celów, budowy ciała, czy dostępności produktów i, co najważniejsze, tworzyć ulubione kombinacje smakowe. Jest pomocną strategią, kiedy żyjemy w pospiechu lub po prostu nie mamy możliwości czy chęci przygotowania klasycznego śniadania, obiadu lub kolacji. Okazuje się niezwykle praktyczny, gdy celem jest poprawa kompozycji ciała. Pomaga również w zwiększeniu ilości białka i kalorii w przypadku intensywnych treningów i budowania mięśni. To również idealna propozycja zdrowego ‘deseru’. 

Za każdy razem działajmy tak, żeby stworzyć smaczną kombinację dostarczającą dobrej jakości białko, błonnik, dobre tłuszcze, antyoksydanty i inne cenne składniki. Dopóki przestrzegamy zasad opartych na hierarchii pokarmów (białko, warzywa / owoc, zdrowe tłuszcze, węglowodany według celów i aktywności), to każdego dnia możemy tworzyć takie kompozycje, które zaspokoją nasze preferencje smakowe oraz potrzeby na kalorie i poszczególne składniki. Najwyższy czas przygotować kolejny superszejk. SZARLOTszejk!



fot. Michalina Bończa-Tomaszewska



SKŁADNIKI

  • 1 jabłko (150 g)
  • ½ dużej lub 1 mniejsza cykoria (100 g)
  • 3 łyżki migdałów (45 g)
  • ½ -1 łyżeczki cynamonu
  • 30 g odżywki białkowej naturalnej lub waniliowej
  • ok.3-5 łyżek wody
  • opcjonalnie odrobina naturalnej wanilii


PRZYGOTOWANIE
Migdały delikatnie prażymy na suchej patelni, studzimy. Jabłko i cykorię myjemy, kroimy. Wszystkie składniki umieszczamy w blenderze (lub w wysokim naczyniu w przypadku blendera ręcznego tzw. żyrafy), miksujemy do uzyskania ulubionej konsystencji. Jeśli w szejku chcemy mieć chrupiące kawałki orzechów, to migdały wrzucamy dopiero na moment przed końcem miksowania.



WSKAZÓWKI I OPCJE

  • Jeśli przeszkadza nam typowa dla cykorii goryczka, jest na to sposób: na godzinę zanurzamy ją od strony głąba w wodzie z solą.
  • Jeśli jabłko nie jest zbyt słodkie i/lub używamy odżywki naturalnej, a lubimy słodkie smaki, możemy dodać odrobinę np. stewii lub innej substancji słodzącej według dostępności i swoich celów.
  • Jeśli nie mamy migdałów, spróbujmy z orzechami laskowymi, włoskimi albo z dodatkiem naturalnego masła z dowolnych orzechów (bez soli i cukru).
  • Polecamy wybierać odżywki z jak najmniejszą ilością dodatków (albo po prostu bez nich - naturalną). Pamiętajmy o rotacji białka, sięgajmy po różne rodzaje, w tym po białko roślinne.


fot. Michalina Bończa-Tomaszewska



ŚREDNIA WARTOŚĆ ODŻYWCZA
450 kcal, 34 g B, 34 g W (błonnik 9 g), 23 g T


Więcej artykułów i przepisów w bibliotece SZTUKI ŻYWIENIA (link do zakładki ‘wiedza’).


Chcesz być na bieżąco? Dołącz do społeczności SZTUKI ŻYWIENIA.

Komentarze

  1. Wygląda wspaniale :D A mniej kaloryczna wersja?

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękujemy za pytanie.
    Manipulując składnikami możemy stworzyć posiłki odpowiadające naszym celom, np. poprzez zwiększenie ilości warzyw, zmniejszenie orzechów / nasion. Choć z naszego doświadczenia wynika, że obawa przed kalorycznością nie jest praktyczna ani skuteczna.
    Jeśli chodzi o superszejki idea jest taka, żeby nie była to sztywna procedura, a zestaw zasad pozwalający konstruować szybki posiłek w zależności od naszych celów, budowy ciała, czy dostępności produktów.
    Polecamy inne pomysły i kulinarne inspiracje.
    http://www.sztukazywienia.com/p/wiedza.html

    Z motywującymi pozdrowieniami
    załoga SZTUKI ŻYWIENIA

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz