czy to prawda, że jajka najlepiej jeść jak najmniej obrobione termicznie?


pytanie
Słyszałem wielokrotnie, że jeśli chodzi o jajka, to najlepiej jeść je jak najmniej obrobione termicznie. Skąd taka sugestia?
Tomasz

odpowiedź
Świetne pytanie. Już wyjaśniam. Teoretycznie, czym mniej ścięta jajecznica, tym mniejsza ekspozycja żółtka na tlen. Krótsza obróbka termiczna zmniejsza po prostu prawdopodobieństwo utleniania cholesterolu.

Jak długo / krótko długo powinna przebiegać obróbka termiczna i w jakiej temperaturze - jest sprawą dyskusyjna. Z mojego punktu widzenia lepiej byłoby, żeby ludzie jedli ściętą  jajecznicę, niż unikali jajek z obawy o utlenianie cholesterolu.

Oczywiście możemy zminimalizować długotrwałe gotowanie czy smażenie w wysokiej temperaturze. Świeża jajecznica, od razu przełożona z patelni na talerz i zjedzona będzie bardziej wartościowa. Dla „prozdrowotnych wojowników” szukających absolutnie najlepszej metody, minimalizacja kontaktu jajek z tlenem i wysoką temperaturą jest dobrym pomysłem, o ile nie przeszkadza w skutecznych odżywianiu na co dzień. Jeszcze więcej na temat utleniania, jedzenia surowych i ugotowanych jajek - tutaj.

O jajkach również w poniższych artykułach:
jajka. super żywność dla każdego (link)
jajka a cholesterol? szybkie pytanie. szybka odpowiedź (link)

Spis wszystkich SZYBKICH PYTAŃ I ODPOWIEDZI tutaj.

 

Komentarze