mięsny kotlet vel warzywny burger. odsłona 1.






Czas na małe rewolucje! Niech świat mięsożerców wedrze się do bajki niemal wegańskiej. A może na odwrót…? Może to właśnie warzywom pozwalamy wkroczyć z rozmachem do mięsnej krainy? Najważniejsze, że razem tworzą niezwykle udaną kompilację. Chudsze kawałki dobrego jakościowo mięsa to świetne źródło białka, witamin B, żelaza oraz wspomagającej pracę mózgu i mięśni kreatyny. Dodatek fasoli i buraków dopełnia pulę składników o witaminy, minerały, fitochemikalia i cenny błonnik. Oto nowe warzywne szaty mielonego.




mięsny kotlet vel warzywny burger. odsłona 1.

składniki na ~17 szt.

  • 2 kubki (400 g) zmielonej chudej wołowiny <10% tł.
  • 150 g ugotowanej czerwonej fasoli
  • 300 g buraków (~2 kubki startych)
  • 1 średnia cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 6 łyżek zmielonego siemienia lnianego
  • 1 łyżeczka soli
  • pieprz czarny
  • 2 łyżeczki majeranku



przygotowanie
Fasolę przepłucz, wrzuć do garnka, wlej 4 części wody na 1 część fasoli i 1 łyżeczkę sody. Mocz przez 12 godzin. Po tym czasie odsącz fasolę, przepłucz, zalej świeżą nieosoloną wodą i gotuj do miękkości (po zagotowaniu można jeszcze 2-3 razy wymienić wodę).

Najsmaczniejsza jest fasola ugotowana. Dlatego warto przygotować za jednym razem większą jej ilość i zamrozić porcjami. To bardzo wygodne rozwiązanie. Ewentualnie możesz skorzystać z fasoli z puszki (dokładnie przepłucz na sicie pod bieżącą wodą).

Ugotowaną fasolę rozdrobnij w blenderze lub przepuść przez maszynkę do mielenia mięsa (jeśli mięso nie zostało wcześniej zmielone, można zemleć je razem z fasolą). Mięso i strączkowe włóż do dużej miski. Buraki zetrzyj na tarce o drobnych oczkach, najwygodniej skorzystać z odpowiedniej tarczy w blenderze. Dodaj posiekaną cebulę, zmiażdżony czosnek, mielone siemię oraz przyprawy i wszystko dokładnie wymieszaj.

Z powstałej masy przygotuj kotlety mniej więcej o średnicy 7-8 cm i grubości 2 cm. Najłatwiej najpierw ulepić kulę mieszczącą się w zamkniętych razem dłoniach, później uformować z niej płaski krążek.






  • Kotlety można usmażyć: na rozgrzanej patelni rozpuść 1 łyżeczkę oleju kokosowego, smaż na średnim ogniu mniej więcej po 7 minut z każdej strony do zrumienienia.
  • Świetnie się mrożą, warto przygotować większą ich ilość.
  • Przygotowanie w piekarniku - kotlety układamy na blasze wyłożonej papierem lub silikonową podkładką (można lekko posmarować olejem) i pieczemy w 180 stopniach przez mniej więcej 20-30 minut. W połowie pieczenia warto podważyć każdy kotlet szpatułką i delikatnie przewrócić na drugą stronę.





średnia wartość odżywcza





TIP
·         W przepisie sprawdzą się również inne rodzaje strączkowych (np. ciecierzyca, fasola biała, czarna, soczewica).
·         Buraki można zastąpić innymi startymi warzywami np. pieczarkami, cukinią, marchewką.
·         Przyprawy dobieramy według uznania.
·         Opcja wegańska: zamiast mięsa tylko ugotowane strączkowe, starte warzywa, pestki, płatki owsiane, ugotowana kasza jaglana, amarantus, komosa ryżowa.

Kotlety można podawać między plastrami grillowanego lub podpieczonego na suchej patelni bakłażana z ulubionymi dodatkami. Sprawdzą się np. pomidor, cebula, ogórek kiszony, sałata, szpinak, rukola, kiełki. Z sosów: musztarda Dijon (szybka domowa musztarda tutaj), domowe guacamole (tutaj kilka pomysłów), hummus (przepis na zielony hummus tutaj), tzatziki. Co kto lubi.


opracowanie przepisu i zdjęcia: Michalina Bończa-Tomaszewska

Komentarze