energetyzujący superszejk. burak i malina

 
fot. Michalina Bończa-Tomaszewska
Nieco zapomniany. Przez fanów low-carb omijany. Tani jak… barszcz, pełen witamin, minerałów, fitochemikaliów. W dodatku naturalny ‘dopalacz’ - jak to możliwe? 



Otóż warzywa bogate w azotany działają na organizm jak ergogenik. Zwiększając wytrzymałość i usprawniając regenerację wspomagają sprawność sportową. Jedną z przyczyn, dla których tak się dzieje jest zwiększona produkcja tlenku azotu. Związek ten pełni w organizmie wiele ważnych funkcji, ale jeśli chodzi o ćwiczenia, największą korzyścią jest zwiększanie przepływu krwi do mięśni, przez co sprawniej przebiega produkcja energii (z ATP w mitochondriach). Reguluje się także ciśnie krwi i kurczliwość mięśni.

Według przeprowadzonych badań spożycie 200 g buraków (ok. 2 średnie sztuki; 500 mg azotanów) wydłużyło czas biegu do wyczerpania sił i zredukowało zużycie tlenu w trakcie ćwiczeń. A jeśli potrzebujesz innych argumentów, żeby wreszcie zacząć jeść buraki, to polecamy lekturę tego artykułu.

fot. Michalina Bończa-Tomaszewska


Żeby nie rzucać słów na wiatr, podrzucamy przepis z burakiem w roli głównej. Kropkę nad i postawiły maliny z dużą ilością błonnika (6 g), magnezu, wapnia, manganu, potasu, witaminy C, antocyjanami, kwasem elagowym (prozdrowotne i antylipotwórcze właściwości). A tak na marginesie - znacie kogoś, kto pogardziłby malinami…? My nie...

Lubicie buraki? Jecie w porze okołotreningowej? Próbowaliście w duecie z malinami?

fot. Michalina Bończa-Tomaszewska


energetyzujący superszejk. burak i malina
na 1 dużą porcję:

  • 200 g surowych buraków
  • 100 g malin (mrożone też sprawdzają się wyśmienicie)
  • 1 łyżka siemienia lnianego
  • 25 g odżywki białkowej naturalnej lub waniliowej*
  • stewia / ksylitol**
  • 100 ml wody
  • 6-10 migdałów / nerkowców / orzechów włoskich
  • 2 łyżeczki amarantusa ekspandowanego (opcjonalnie)
fot. Michalina Bończa-Tomaszewska



przygotowanie
Buraki umyj i obierz. Jeśli używasz blendera kielichowego, wystarczy pokroić je w ćwiartki. W przypadku blendera ręcznego (tzw. żyrafy) lepsze będą mniejsze kawałki.

Wszystkie składniki oprócz orzechów umieść w blenderze i mieszaj do uzyskania gładkiej konsystencji. Wrzuć migdały i miksuj tak, by je lekko posiekać. Można posypać np. ekspandowanym amarantusem.

fot. Michalina Bończa-Tomaszewska



kiedy jeść: w każdym czasie
do jakich celów: niemal dla każdego; kiedy celem jest utrata trata tkanki tłuszczowej, najlepiej sprawdza się po treningu.


fot. Michalina Bończa-Tomaszewska


średnia wartość odżywcza





* użyliśmy białka naturalnego firmy Extensor. Polecamy również białka roślinne (niestety jeszcze trudno dostępne w PL). Jeśli nie masz odżywki białkowej, to:
- zjedz szejka po posiłku zawierającym pełnowartościowe źródło białka
- zjedz na deser
- lub dodaj to, co chcesz i tolerujesz (serek wiejski, ser biały z kefirem lub odrobiną wody, tofu bez dodatków, ugotowaną ciecierzycę, kiełki soczewicy); manipuluj przy tym ilością płynu - naszym zdaniem ten szejk jest najsmaczniejszy bardzo gęsty.


** u nas10 kropel waniliowej Better Stevia firmy NOW, sprawdzi się również tagatoza, erytrytol, ewentualnie ksylitol


INNE SUPERSZEJKI:


 

Komentarze

  1. Więcej przepisów w zakładce 'WIEDZA' http://www.sztukazywienia.com/p/wiedza.html

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz