placki mocy. prawdziwy test kulinarnej wyobraźni


Kto z nas nie lubi naleśników, racuchów czy innych słodkich placków? Zjedzenie klasycznych naleśników czy racuchów raz na jakiś czas nie zaszkodzi, ale jeśli zależy nam na zdrowiu i lepszej kompozycji ciała, potrzeba więcej białka i zdrowych tłuszczów, czyli składników, których zwykłym mącznym plackom po prostu brakuje. 



fot. Michalina Bończa-Tomaszewska



Skutecznych i zdrowych rozwiązań jest wiele. Proponowaliśmy już potreningowe bananowe racuchy . Tym razem przepis na Placki Mocy. Zrobienie 10-15 placków zajmuje ~30-45 minut. Równie dobrze możesz przygotować podwójną porcję, a większość gotowych placków zamrozić (sprawdziliśmy, zarówno racuchy jak i placki dobrze się przechowują). Jeśli preferujesz batoniki, upiecz wersję przypominającą ciasto: na patelnię wlej grubszą warstwę masy, a potem pokrój na mniejsze prostokąty. Wersja wytrawna sprawdzi się jako spód a la pizza




fot. Michalina Bończa-Tomaszewska

To naprawdę prosty sposób na szybki posiłek przez najbliższe tygodnie. Masz mało czasu? Podróżujesz albo nie wiesz, co zabrać do pracy? Wypróbuj przepis i przekonaj się, że możesz jeść zgodnie ze swoimi celami, bez względu na okoliczności. To szybka i zdrowa alternatywa typowego posiłku. Tylko pamiętaj, by w miarę możliwości uwzględnić warzywa, ewentualnie owoce.

fot. Michalina Bończa-Tomaszewska


Poniższy przepis potraktuj jako bazę. Nie masz tłuszczu do zgubienia, a nadchodzą dni o wzmożonej aktywności - zwiększ ilość otrębów, dodaj mąkę gryczaną albo ryżową. Potrzebujesz więcej tłuszczów - użyj całych jajek, orzechów, mielonych migdałów, wiórków kokosowych. Dodaj ulubioną przyprawę: kakao, cynamon, przyprawę do piernika, imbir, a w wersji wytrawnej szczyptę soli, pieprzu, paprykę, czosnek czy ulubione zioła. Żadnych sztywnych ram – tylko Ty, Twoje cele i kulinarna fantazja.



fot. Michalina Bończa-Tomaszewska


placki mocy
składniki na 10 porcji
·         6 całych jaj
·         2 białka jaj
·         6 miarek (130 g) odżywki białkowej (np. naturalnej*)
·         5 łyżek (30 g) otrębów żytnich
·         2-3 łyżki (15 g) otrębów owsianych
·         2 łyżki (10 g) zarodków pszennych
·         stewia / erytrytol / ksylitol do smaku  
·         olej kokosowy, oliwa z oliwek lub spray do smażenia

·         opcjonalnie: 2 łyżki maku, sezamu lub innych nasion




przygotowanie
Zmiksuj wszystkie składniki oprócz nasion – wrzuć je na sam koniec i wymieszaj łyżką. Jeśli masa jest zbyt sucha dodaj np. odrobinę jogurtu naturalnego lub wody. Na rozgrzaną patelnię wylej warstwę masy rozprowadzając ją dokładnie na powierzchni patelni. Gdy placek na brzegach będzie usmażony, przewróć go na druga stronę. Zsuń z patelni na talerz i odłóż z powrotem, ale już na drugą stronę. Smaż kolejne 1-2 minuty.

fot. Michalina Bończa-Tomaszewska



średnia wartość 1 porcji
128 kcal
białko 16 g (leucyna 1,8 g)
tłuszcze 5 g (N 1,3 g; JN 1,9 g; WN 0,4 g)
węglowodany 5 g (błonnik 1,8 g)




* Użyliśmy odżywki białkowej serwatkowej firmy Extensor.

Niech moc będzie z Wami!

Wariacje na temat...

Komentarze