migdałowo-pomarańczowy obłęd. bez mąki, oczywiście

tekst i zdjęcia: Michalina Bończa-Tomaszewska

Jak dobrze czasem przeszukać archiwum… Naprawdę nie wiem, dlaczego do tej pory się nim nie podzieliliśmy. Od niego wszystko się zaczęło. Wspólny blog, moje fotografowanie i wizja nieskończonej ilości słodkości bez mąki, masła/margaryny i cukru. Zapisany na setnej kartce, znaleziony przez przypadek. Przepis na najlepsze ciasto migdałowe. Bez mąki, oczywiście.





Tym razem nie będzie nic na temat wartości odżywczych, antyoksydantów i zdrowych tłuszczów. Dlaczego? Proste! Jeśli zwykłe wypieki z mąki, cukru i tłuszczu zastąpisz ciastami z przepisów SZTUKI ŻYWIENIA, odwdzięczy się zarówno Twoja sylwetka jak i zdrowie, a rodzina czy znajomi będą wniebowzięci. Kilka składników a efekt piorunujący! Wilgotne pomarańczowe wnętrze z chrupiącą migdałową skórką. Czysta poezja…







ciasto migdałowo-pomarańczowe. bez glutenu
składniki na 10 porcji
  • 230 g mielonych migdałów lub innych orzechów
  • ok. 180 g ksylitolu (lub 50-60 kropli stewii w płynie*)
  • 5 jajek 'L' z wolnego wybiegu, w temperaturze pokojowej
  • 2 pomarańcze (ok.280 g)
  • szczypta soli
  • ewentualnie 1 łyżeczka proszku do pieczenia (zrobiliśmy bez)

  • opcjonalnie płatki migdałów do posypania






przygotowanie
Pomarańcze sparz wrzątkiem, wyszoruj i pokrój w grubą kostkę wraz ze skórką. Wrzuć do rondelka, wyjmij pestki (jeśli są). Wlej odrobinę wody, przykryj i gotuj na bardzo małym ogniu 20-30 min. Pomarańcze muszą zmięknąć, a płyn odparować. Ostudź i rozdrobnij blenderem lub nożem.






Rozgrzej piekarnik do 180 stopni. Naczynie do pieczenia (np. tortownicę o średnicy 20 cm) wyłóż papierem do pieczenia. Umyj jajka. Oddziel żółtka od białek.

Ubij sztywną pianę z białek ze szczyptą soli i proszku do pieczenia (jeśli używasz). Podczas ubijania dodawaj partiami połowę ksylitolu (jeśli używasz stewii, pomiń ten krok). W drugiej misce ubij żółtka z drugą połową ksylitolu (lub stewią – zależy co wybierasz) aż powstanie jasny kogel-mogel. Wrzuć rozdrobnione pomarańcze, wymieszaj. Dodaj mielone migdały i delikatnie połącz składniki. Dopiero teraz dodaj odrobinę piany z białek, która rozrzedzi ciasto. Połącz z resztą piany i bardzo delikatnie wymieszaj. 









Przelej do formy. Możesz posypać płatkami migdałów. Wstaw do nagrzanego piekarnika na 50-55 minut. Po 20 minutach zajrzyj do piekarnika, czy ciasto nie rumieni się zbyt szybko (ewentualnie przykryj luźno folią aluminiową i odrobinę zmniejsz temperaturę). Po kolejnych 30 minutach nakłuj ciasto drewnianym patyczkiem. Jeśli jest upieczone, patyczek pozostanie suchy. 



Jeśli nie masz tortownicy, możesz upiec ciasto w naczyniu żaroodpornym



Wyjmij ciasto z piekarnika, odstaw do ostygnięcia. Usuń papier i przełóż do całkowitego odparowania.





TIP
Mielone migdały i orzechy laskowe można kupić w Lidlu czy Simply. W innych sklepach m.in. firmy Bakalland. Dostępne również w internecie, choćby u producentów olejów. Jeśli masz dobry młynek lub blender, możesz kupić całe orzechy i zemleć je samodzielnie.

Wierzch ciasta możesz polać strużkami gorzkiej (min. 80%) czekolady roztopionej w kąpieli wodnej.

Jeśli chcesz zrobić tort, pomnóż ilość składników przez 1/5-2, upiecz w tortownicy, po ostudzeniu przekrój na 2 lub 3 cieńsze krążki. Możesz przełożyć np.
musem z awokado,
- niezmrożoną masą z nerkowców,
- dżemem z suszonych śliwek (śliwki rozgotuj z odrobiną wody i zmiksuj),
- odżywką białkową zmieszaną z niewielką ilością wody (pyszne!).


* użyliśmy waniliowej Better Stewia w płynie firmy NOW





Wariacje na temat


Tort? Nie ma sprawy. Składniki x 1,5 lub 2. Ciasto upiec, ostudzić, przekroić na pół, przełożyć masą np. z rozdrobionych suszonych śliwek, oblać gorzką 85% czekoladą, posypać płatkami migdałów...