jak zachować równowagę? 6 sprawdzonych strategii

 


Negatywne konsekwencje stresu niejedno mają imię. Wypalenie, przetrenowanie, stan depresyjny, przemęczenie nadnerczy, niedobór dopaminy i wiele innych przypadłości jest efektem tego samego zjawiska, wynikającego z nieodpowiedniej dawki stresu w stosunku do naszych potrzeb i możliwości. Fizjologia definiuje to jako długoterminowy brak równowagi autonomicznego układu nerwowego. 

 

Na treningach potrzebujemy bodźców, by po pewnym czasie zobaczyć progres. W pracy oczekujemy wyzwań, by nie odczuwać frustrującej nudy. Innymi słowy, niemal każdego dnia niezbędna jest stała dawka aktywizujących bodźców, ale także umiejętność wyciszania stresu z tych bodźców płynącego. Można to porównać do jazdy samochodem, gdzie nie sprawdzi się ani wyłącznie wolna jazda, ani ciągłe dochodzenie do ostatniego biegu.

 

Analogicznie we wspinaniu: innych „biegów” potrzebujemy na sekwencji bulderowej, w skałach czy na zawodach, a zupełnie innych na górskiej wyprawie. My też tak bardzo różnimy się genetycznie (pod względem cech wrodzonych) i środowiskowo, że trudno znaleźć złotą receptę dla wszystkich. Jedno jest pewne: za mało stresu wstrzymuje przed rozwojem potencjału, a za dużo może zniszczyć zdrowie. Chodzi więc o to, by nie przebywać nadmiernie w stanie bezowocnej „nudy”, a do tego być świadomym, kiedy dochodzi się do zbyt długotrwałego nakręcenia i zmęczenia, kończącego się przepaleniem, z którego trudno wyjść.

 

Z moich obserwacji w pracy z klientami wynika, że większość osób znajduje się pod wpływem mało uświadomionego, chronicznego stresu o średnim nasileniu. Dlatego w tym artykule skupimy się na praktyce, czyli sześciu konkretnych strategiach, dzięki którym można pomóc sobie w regularnym przywracaniu utraconej równowagi.(…)

 

Zapraszamy do lektury dalszego ciągu artykułu w magazynie „GÓRY” (nr 283).

 

Nowa publikacja w magazynie GÓRY


„GÓRY” (283) grudzień 2021

str.126

JAK ZACHOWAĆ RÓWNOWAGĘ

6 sprawdzonych strategii

- cz. I

 

Okładka magazynu GÓRY numer 283Czytnik GÓR >> www.czytaj.goryonline.com/

Publio >> www.publio.pl/gory,p981092.html

 

A tych, którzy nie mieli jeszcze okazji zapoznać się z moim poprzednim artykułem na temat stresu i regeneracji (GÓRY nr 279, str. 122), serdecznie do tego zachęcam. Jest tam też krótki test, dzięki któremu określisz aktualnie dominującą w twoim życiu część układu nerwowego.

 

 

 

Więcej na temat archiwalnych publikacji znajdziesz w tej zakładce na naszej stronie.

 

 

Serdecznie zachęcamy do podzielenia się swoim doświadczeniem (nie tylko) w temacie regeneracji.  Będzie nam miło, jeśli pozostaniemy w kontakcie.

 

 

 

Komentarze