5 (nieznanych) powodów niskiego poziomu witaminy D

 

suplementy kapsułki rozsypane na stole

Można powiedzieć, że witamina D nie jest już gwiazdą sezonu, ale stałym elementem medycznej (i medialnej) estrady. W czasie pandemii świeci nawet mocniejszym blaskiem, niż cynk. To prawda, że witamina D niesie wiele korzyści, od zdrowia kości po nastrój i odporność. Ale jak naprawdę jest z suplementacją witaminy D?


Dla większości osób związanych ze SZTUKĄ ŻYWIENIA suplementacja witaminy D jest jednym z elementów szerszego programu, obejmującego zmiany w stylu życia, żywieniu, aktywności i uzupełnianiu składników.

 

Suplementacja witaminy D przynosi korzyści. Natomiast nie jest wystarczająca, aby były to korzyści konkretne i długoterminowe.

 

Potrzebujemy stworzyć takie środowisko, aby w organizmie wytwarzała się aktywna forma witaminy D, współgrająca z innymi przemianami metabolicznymi.

 

Usilne skupianie się tylko na suplementacji witaminy D (w celu korekcji deficytu) przypomina sytuację osoby, która nauczyła się posługiwać młotkiem i wszędzie widzi gwoździe. Przy czym dysponuje całą skrzynką z narzędziami niezbędnymi do remontu pokoju… ;-)

 

 

A teraz NAJWAŻNIEJSZE!

 

5 powodów, dla których niski poziom witaminy D nie jest niedoborem witaminy D

  • adekwatne spożycie wapnia –> może powodować niższy (ale nie deficytowy) poziom metabolitu 25(OH) we krwi – przy odpowiedniej ilości wapnia organizm potrzebuje mniej witaminy D;
  • nieoptymalny poziom magnezu –> jego korekta może powodować zwiększenie poziomu metabolitu 25(OH) we krwi;
  • status antyoksydacyjny, czyli „rezerwa naszych możliwości naprawczych” –> jeśli jest deficyt np. glutationu, jego korekta spowoduje wzrost poziomu metabolitu 25(OH) we krwi;
  • brak równowagi pomiędzy witaminami, minerałami i metalami ciężkimi –> w metabolizmie witaminy D uczestniczą: witaminy A, K, E oraz magnez, wapń, bor;
  • chroniczne stany zapalne –> wpływają na obniżenie poziomu wit. D w organizmie. Dlatego bazowanie wyłącznie na wyniku badania poziomu metabolitu 25(OH) może nie być adekwatne do sytuacji, jeśli markery stanów zapalnych są podwyższone (hs-CRP, OB, ferrytyna) lub obniżone (albuminy w proteinogramie).

 

A na tym nie koniec…

 

Istnieją inne czynniki, które mogą wpływać na metabolizm witaminy D. Należą do nich:

  • zanieczyszczenia środowiskowe, od tych z powietrza po przedostające się z gleby;
  • „ES-y”, czyli substancje chemiczne o działaniu estrogenowym, przedostające się z tego co jemy i pijemy (ftalany, PCB i in.);
  • skład mikrobioty jelitowej  –> mężczyźni z wyższym poziomem 1,25(OH)2D i wyższym współczynnikiem aktywacji, ale nie z samym 25(OH)D, są bardziej skłonni do posiadania bakterii produkujących maślan, które są związane z lepszym zdrowiem mikrobiomu jelitowego.


Uff… dużo tego ;-)

 

Na szczęście nie potrzebujemy adresować tych wszystkich kwestii na raz. Tym bardziej, że nie wszystkie będą dotyczyć każdego lub w danym przypadku będą niżej w hierarchii ważności.

 

Co, oprócz odpowiednio dobranej suplementacji, jest pomocne? Wprowadzanie nawyków SZTUKI ŻYWIENIA według zasady „Jedna zmiana w danym czasie” zawsze przyniesie efekty.

 

 

A czy Ty suplementujesz witaminę D? Jesteśmy ciekawi efektów i stosowanych dawek.

Zapraszamy do podzielenia się doświadczeniem i zadawanie pytań w komentarzu pod tym wpisem.


 

WYBRANA LITERATURA

Jorde R, Grimnes G. Increased calcium intake is associated lower serum 25-hydroxyvitamin D levels in subjects with adequate vitamin D intake: a population-based observational study. BMC Nutr. 2020 Nov 2;6(1):49. doi: 10.1186/s40795-020-00381-4. PMID: 33292616; PMCID: PMC7604942.

 

Thomas RL, Jiang L, Adams JS, Xu ZZ, Shen J, Janssen S, Ackermann G, Vanderschueren D, Pauwels S, Knight R, Orwoll ES, Kado DM. Vitamin D metabolites and the gut microbiome in older men. Nat Commun. 2020 Nov 26;11(1):5997. doi: 10.1038/s41467-020-19793-8. PMID: 33244003; PMCID: PMC7693238.
Komentarze