letnia super żywność i plus do regeneracji

Wiśnie czy czereśnie - co lepiej jeść?

fot. Michalina Bończa-Tomaszewska

Z pozoru podobne, a jednak dostępne w wielu odmianach. Można by powiedzieć: kosmopolitki. Czereśnie i wiśnie, bo o nich tu mowa, znajdziemy w różnych zakątkach globu – w Europie, Azji czy Amerykach. Choć są do siebie tak podobne, znacznie częściej sięgamy po te pierwsze *. A jak się prezentują pod względem wartości odżywczych i właściwości farmakologicznych?


* co widać też na podstawie odpowiedzi na pytanie zadane na Instagramie SŻ 

 
                                                                       .... oraz na profilu SZTUKI ŻYWIENIA na Facebook'u


Czereśnie czy wiśnie - co wybierasz?

Wiśnie i czereśnie wyróżnia to, że zawierają bardzo dużo antocyjanów i związków fenolowych. Czereśnie zawierają trochę więcej cukru - pół kubka dostarcza 9,3 g cukru i 46 kcal, w porównaniu do 6,6 g cukru i 39 kcal z wiśni. Czy te informacje są istotne? W teorii – tak. W praktyce - nie za bardzo. Nie mamy danych dotyczących wszystkich gatunków, a poza tym nie wydaje się, aby mogło to mieć konkretny wpływ na sylwetkę i sprawność.

 

FARMAKOLOGICZNE SZRANKI

Jeśli pomiędzy wiśniami i czereśniami nie widać znacznych różnic, warto korzystać z letnich dobrodziejstw i sięgać po oba gatunki. Różnorodność smaków jest zawsze dobrym pomysłem. Warto też pamiętać, że zarówno wiśnie, jak i czereśnie dostarczają dużej ilości potężnych antocyjanów, substancji o wielu właściwościach, między innymi przeciwzapalnych. Te zawarte w wiśniach i czereśniach mają zdolności do blokowania enzymów COX-1 i COX-2, czyli mogłyby stanąć w szranki na przykład z ibuprofenem, który działa na podobnej zasadzie. Większość tradycyjnych leków przeciwzapalnych działa przez blokowanie aktywności enzymu cyklooksygenaza, przez co organizm nie sygnalizuje bólu i zapalenia.

Inną zawartą w tych czerwonych owocach substancją jest melatonina, którą możesz kojarzyć z aptecznym preparatem. Pojawia się w nich jako bardzo stabilny antyoksydant, przekraczający barierę krew-mózg, pomagający w regeneracji i wysypianiu się. Te małe owoce zawierają je w ilości, która w teorii nie może działać (0,013 mg na kg), ale istnieją badania sugerujące, że mogą być pomocne w leczeniu bezsenności.

W czereśniach znajdziemy też znaczną ilość potasu, trochę witaminy C, beta karotenów, a nawet odrobinę cynku, żelaza, potasu, manganu i miedzi.  Tę wyliczankę zakończmy mało znanym aminokwasem kwasem asparaginowym, który bierze udział w biochemicznych procesach zapobiegających wyczerpaniu psychicznemu i fizycznemu. Z dostępnych danych wynika, że spośród owoców uprawianych w Polsce czereśnie zawierają go najwięcej.

 

Podsumowując, jedzenie 1-3 garści świeżych wiśni lub czereśni dziennie (czy soku lub proszku zawierających  55–720 mg antocyjanów) może przyczynić się do:

·         zmniejszenia poziomu markerów stresu oksydacyjnego i stanów zapalnych,

·         zmniejszenia obolałości mięśni i spadku siły, wynikających z intensywnych ćwiczeń,

·         regulacji ciśnienia krwi,

·         poprawy snu,

·         zmniejszenia poziomu hemoglobiny glikowanej HbA1C oraz poprawy profilu lipidowego (m.in. spadku trójglicerydów). 

Z tego powodu spożywanie (z głową, z umiarem) wiśni i czereśni może być pomocne osobom zmagającym się z artretyzmem, bólami mięśniowymi czy chorobami neurodegeneracyjnymi. 

 

Tak dobre, że chciałoby się jeść garściami.
fot. Michalina Bończa-Tomaszewska

PLUS DO MOCY

Słówko o wpływie tych czerwonych kulek na sportową stronę mocy. Istnieje badanie, którego wyniki przekonały część producentów suplementów do dołączenia ekstraktu z wiśni do produktów okołotreningowych. Co ich do tego skłoniło? 

W czasie badania, czterdziestu studentów 2 razy dziennie przez 8 dni piło specjalnie przygotowaną mieszankę soków. Ci, którzy dostawali napój zawierający sok z wiśni, mieli mniejsze straty siły (spadła tylko o 4%). U spożywających placebo – o 22%. Wiśniowa ‘ambrozja’ pozytywnie wpłynęła też na odczuwanie bólu i degradację tkanki mięśniowej.

A to już kolejny argument za tym, żeby w najbliższym czasie dorzucić parę sztuk do sałatki albo superszejka. Jak trafisz na źródło pysznych wiśni, to nie wahaj się ich zamrozić. Porcja zdrowia i smak lata będą czekać w zamrażarce :-)

 

Teraz powiedz szczerze – czy potrzeba jeszcze więcej powodów, żeby jeść wiśnie i czereśnie?

 

TUTAJ TEŻ DLA CIEBIE JESTEŚMY:

 

                 

 

CIEKAWE BADANIA:

Connolly D et al. (2006) "The efficacy of a tart cherry juice blend in preventing the symptoms of muscle damage." British Journal of Sports Medicine.

Garrido M., Espino J., et al. (2009) A Nutraceutical Product Based on Jerte Valley Cherries Improves Sleep and Augments the Antioxidant Status in Humans. e-SPEN Eur. e-J. Clin. Nutr. Metab. 4:e321–e323.

Garrido M., et al. (2013) A Jerte valley cherry product provides beneficial effects on sleep quality. Influence on aging. J. Nutr. Health Aging. 17:553–560.

Kelley DS, Adkins Y, Laugero KD. (2018) A Review of the Health Benefits of Cherries. Nutrients. 10(3):368.

Kent K., et al., (2017) Consumption of anthocyanin-rich cherry juice for 12 weeks improves memory and cognition in older adults with mild-to-moderate dementia. Eur. J. Nutr. 56:333–341. 

Kunachowicz H. i inni, (2017) Tabele składu i wartości odżywczej żywności, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, s. 609. 

Schumacher H.R., et al., (2013) Randomized double-blind crossover study of the efficacy of a tart cherry juice blend in treatment of osteoarthritis (OA) of the knee. Osteoarthr. Cartil. 21:1035–1041.

Seeram N.P., Momin R.A., Nair M.G., Bourquin L.D. (2001) Cyclooxygenase inhibitory and antioxidant cyanidin glycosides in cherries and berries. Phytomedicine. 8(5):362-369.

 

TO TEŻ MOŻE CIEBIE ZAINTERESOWAĆ:


SEZONOWA BOMBA: ARBUZ

Arbuz to sezonowa bomba


----------------------------------------------------------------

Ten post stworzyliśmy specjalnie dla społeczności SZTUKI ŻYWIENIA, której i Ty jesteś częścią. Będzie nam miło, jeśli pozostaniemy w kontakcie. Jest kilka opcji:

 

·         Zostaw prosimy komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla nas istotna wskazówka.

·         Polub fanpage SŻ na Facebooku, dzięki temu będziesz na bieżąco.

·         Podziel się tekstem ze znajomym.

·         Możesz śledzić SŻ na Instagramie.

·         Nowości przypinamy też na Pinterest.

·         Dołącz do Newslettera SZTUKI ŻYWIENIA.

----------------------------------------------------------------

Komentarze