zasada 70%. czy 'zdrowe' żywienie jest dla wszystkich?Rok temu o tej porze kończyłem tworzyć „Esencję Sztuki Żywienia”. To był długi i fascynujący projekt, który wymagał ode mnie ujęcia w „pigułce” wszystkich ważnych informacji i odpowiedzenia na kluczowe pytania. To nie było łatwe! Czułem się tak, jak bym miał opisać coś na kształt piramidy żywienia i zasad skutecznego stylu życia dla całej populacji… świata ;-)


Tutaj możesz zobaczyć moją reakcję, kiedy odbierałem paletę z pudłami i pierwszy raz wziąłem książkę do ręki.Sęk w tym, że inaczej pracuje się z ludźmi indywidualnie, a inaczej przekazuje wiedzę szerszemu gronu. W 2010 roku zacząłem publikować artykuły w prasie i internecie, dzielić się wiedzą i rekomendacjami dotyczącymi żywienia, ćwiczeń i suplementacji. Choć to nie to samo, co w formie spotkania (osobistego lub online), to dostaję wiele informacji zwrotnych, że te sugestie działają. A patrząc globalnie mogę powiedzieć, że dotyczy to 70-80% czytelników, czyli większość osób będzie miało bardzo dobre (lub dobre) rezultaty. Natomiast będą też tacy, którzy będą wymagać jeszcze głębszej indywidualizacji (również oni znajdą w książce szereg strategii).

Tak jest. Jeśli zaobserwujemy daną prawidłowość, to najczęściej dotyczy ona mnie więcej 70% osób. 30 na 100 osób będzie reagować odmiennie. Jak to wygląda w mojej praktyce zawodowej?
  
Na pierwszy ogień weźmy warzywa i owoce.
·         Większość osób osiąga świetne rezultaty, jedząc dziennie 6-7 porcji warzyw i 1-2 porcje owoców.
·         Jednak znajdą się i tacy, którzy lepiej radzą sobie przy 4-5 porcjach warzyw i 3-4 porcjach owoców albo... 6-9 porcjach warzyw i 0-1 owoców.

Podobnie z ćwiczeniami.
·         U 70% populacji świetne rezultaty niesie 5 godzin aktywności fizycznej w tygodniu, rozłożone na 2-3 intensywne sesje, uzupełnione codzienną aktywnością o mniejszej intensywności.
·         Są też tacy, którzy potrzebują 6-9 godzin aktywności w tygodniu.
·         Niektórzy budują świetną formę ćwicząc 4 godziny albo i mniej.
·         Dla jednych najlepszą opcją będzie wykonywanie 5 serii po 5 powtórzeń. Dla drugich – 2 x 8 albo 3 x 3.

Nie inaczej sprawa wygląda przy modnym temacie glutenu / pszenicy.
·         15% osób nie toleruje glutenu lub nawet reaguje na niego bardzo źle (albo ekstremalnie, jak w przypadku osób chorych na celiakię).
·         Większość osób wykazuje średnią tolerancję.
·         Znajdą się i tacy, których organizmy bardzo dobrze radzą sobie z glutenem.

Podobną prawidłowość można zaobserwować przy większości nawyków Sztuki Żywienia, Treningu i Suplementacji. Podsumowując:

„NAJLEPSZA, GLOBALNIE WYGŁOSZONA RADA,
PASUJE DO OKOŁO 70% OSÓB”

Tak więc prawdopodobieństwo, że sprawdzi się ona w Twoim przypadku, jest bardzo duże. Jeśli do Ciebie nie pasuje, to prawdopodobieństwo jej szkodliwości jest znikome. Dlaczego?  Ponieważ, gdy mądrze zastosujesz jakieś rekomendacje, według metod, które wykorzystuję w SZ, m.in. poprzez:
·         określenie celów,
·         dokonywanie pomiarów (badania krwi, kompozycja ciała, sprawność, waga itd.),
·         stosowanie JEDNEJ zmiany w czasie,
·         i inne, opisane w Esencji Sztuki Żywienia.

…. i zobaczysz, że jednak potrzebujesz czegoś innego (bo Twój przypadek można raczej zaliczyć do skrajnych), to łatwo dokonasz optymalizacji, wprowadzając pozytywne zmiany.


Dlatego nie wahaj się działać i podziel się swoimi obserwacjami! A jeśli dopiero zamierzasz kupić Esencję (dla siebie lub dla kogoś bliskiego), to zapraszam do skorzystania z 21% rabatu! Wystarczy kliknąć w poniższą grafikę.


POZNAJ OPINIE O KSIĄŻCE----------------------------------------------------------------

·         Zostaw proszę komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka.
·         Polub fanpage SŻ na Facebooku, dzięki temu będziesz na bieżąco.
·         Podziel się tekstem ze znajomym.
·         Możesz śledzić SŻ na Instagramie.
·         Nowości przypinamy też na Pinterest.
·         Dołącz do Newslettera SZTUKI ŻYWIENIA.

----------------------------------------------------------------

Marcin Bończa-Tomaszewski – założyciel SZTUKI ŻYWIENIA, trener żywienia i sportu. Autor książki „Esencja Sztuki Żywienia”.

Jego specjalność to pomaganie ludziom w pełnym wykorzystaniu potencjału ciała i umysłu, osiągnięciu sylwetki i sprawności, z których wreszcie są zadowoleni. Jest trenerem, który dzięki łączeniu wiedzy z różnych dziedzin, pomaga wielu kobietom, mężczyznom i topowym sportowcom zdobyć to, co wydawało się im wcześniej niemożliwe. /więcej/Komentarze