suplementacja aminokwasów – czy to ma sens? nowy artykuł w magazynie „GÓRY”„Cóż to były za czasy… Pełen optymizmu pomieszanego z niepewnością po raz pierwszy jechałem powspinać się w westowym rejonie, znanym mi tylko z filmów z Chrisem Sharmą. Przez forum umówiłem się na transport z ekipą z innego miasta (POZDRAWIAM!!!), spotkaliśmy się i wyruszyliśmy. Cztery osoby z furą bagaży, w clio… Oprócz plecaka, na tylnym siedzeniu jechały z nami również różne suplementy. Wtedy przekonałem się, jak wiele znaczą one nie tylko wśród fanów siłowni, ale też we wspinaczkowych kręgach.

Od wielu dekad w różnych dyscyplinach sportu wykorzystuje się legalne i nielegalne składniki, nie tylko w celu szybszego powrotu do formy, ale też zwiększenia koncentracji, skrócenia czasu reakcji, poprawy tolerancji wysiłkowej i bólu, aktywizacji oraz regeneracji układu nerwowego. Dawniej wojownicy poszukiwali ziół i skoncentrowanych źródeł pożywienia, współcześnie sięga się po suplementy, choćby popularne aminokwasy.


Od pewnego czasu słychać głosy, że BCAA nie działa, a suplementacja jakimikolwiek aminokwasami jest pozbawiona sensu. Rozumiem więc pojawiające się pytania: co jest lepsze, EAA czy BCAA? A może białko w proszku? Czy BCAA to placebo? Jak dawkować aminokwasy? Może lepiej dostarczać wszystko z pożywienia?

Na te i inne pytania odpowiadam w najnowszym artykule w magazynie „GÓRY”. Serdecznie zapraszam do lektury i podzielenia się swoim doświadczeniem (nie tylko) w temacie suplementacji. 

„GÓRY” (266) marzec 2019
str.128
SUPLEMENTACJA AMINOKWASÓW – CZY TO MA SENS? 


A przy okazji, dla zainteresowanych tematem polecam jeszcze tę rozmowę oraz podcast:


P.S. Spis publikacji, w tym z archiwalnych numerów „GÓR” dostępny tutaj

Marcin Bończa-Tomaszewski – założyciel SZTUKI ŻYWIENIA, trener żywienia i sportu. Autor książki "Esencja Sztuki Żywienia".

Jego specjalność to pomaganie ludziom w pełnym wykorzystaniu potencjału ciała i umysłu, osiągnięciu sylwetki i sprawności, z których wreszcie są zadowoleni. Jest trenerem, który dzięki łączeniu wiedzy z różnych dziedzin, pomaga wielu kobietom, mężczyznom i topowym sportowcom zdobyć to, co wydawało się im wcześniej niemożliwe. /więcej/
Komentarze