zasada 10%… w czasie świąt. PLUS ćwiczenie


graf. Michalina Bończa-Tomaszewska
Tym razem dzielimy się z Wami ĆWICZENIEM, które wielu osobom pomogło bezstresowo spędzić ten świąteczny czas, rozpoczynając budowanie formy życia na następny rok.


Ze względu na trochę bardziej wymagające warunki, to dobry czas na doskonalenie nauki „łamania zasad”. Jeśli znasz już zasadę planowania odstępstw i stosujesz ją od pewnego czasu, pora na zastosowanie jej w trudniejszych warunkach. Chodzi o to, by być realistą i nie obiecywać sobie ‘świątecznego postu’, tylko świadomie kontrolować swoje nawyki - dzięki temu nawyki nie będą kontrolować nas. Pomocne jest odpowiedzenie sobie (i zapisanie odpowiedzi) na poniższe pytania.

PLANUJĘ Z WYPRZEDZENIEM SWÓJ SUKCES I ODSTĘPSTWA OD PLANU…
RÓWNIEŻ W CZASIE ŚWIĄT.

1. Jak będzie wyglądał mój czas świąt? 
Czy tradycyjnie będą to pojedyncze dni (np. Wigilia, Boże Narodzenie, II dzień Świąt, Sylwester i Nowy Rok)? Czy może inne dni w styczniu oraz lutym poświęcisz na spotkania z rodziną, znajomymi lub wyjazdy? Niezależnie, co i jak będziesz robić, zaplanuj mniej więcej najważniejsze wydarzenia.

2. Jakie okoliczności i wydarzenia będą miały miejsce? Czy planuję w ich trakcie odstępstwa od standardowego planu? 
Możesz zaplanować tymczasową „pauzę” od swoich skutecznych nawyków, pośrednio dokonywać najlepszych wyborów lub, bez względu na sytuację, trzymać się swojego planu. Nie ma złych czy dobrych wyborów. Ważne, aby ich w ogóle dokonać, a potem realizować.

3. A teraz „burza mózgu”. Wypisz wszystko „co masz w głowie”: co chciałbyś jeść (nie tylko „niezdrowych” produktów, ale również dużej ilości „zdrowych”), pić (w tym alkohol) i jak spędzać czas (np. oglądać filmy do późna). Jakie są moje ulubione świąteczne odstępstwa (m.in. dania, potrawy, imprezy)? Definiując swoje odstępstwa wypisujesz to, na co masz ochotę, a nie stanowi to części stałego skutecznego planu.

4. Czy w tym czasie będę mieć więcej stresu (np. trudne przygotowania, terminy, spotkania z „trudnymi osobami”, ciężkie rozmowy, namawianie do robienia tego, czego nie chcę itp.)? Co może się wydarzyć i jak planuję sobie z tym poradzić? 
Niepokój, nadmierne napięcie, stres, mała ilość snu - wszystko to sprawia, że tracimy nad sobą kontrolę, często (kompensując) robiąc coś, czego w normalne sytuacji byśmy nie zrobili i nie chcemy  robić. Jeśli tak jest u Ciebie, wypisz przynajmniej jedną taką okoliczność i pomyśl, jak sobie z tym poradzisz. Pamiętaj, odpowiedź nie musi paść od razu, a rozwiązanie może być tak proste, jak np. spacer z pracy do domu, umówienie się z przyjacielem, wieczorna lektura zamiast oglądanie TV.

5. Czy szykują się wydarzenia, w trakcie których nie chciał(a)bym jeść ani pić tego, co mi nie służy, ale będzie to bardzo trudne? Jeśli tak, to jak planuję sobie z tym poradzić? 
Jeśli prawdopodobnie się nie zdarzy lub będzie to jednorazowa sytuacja, to świetnie. Jeśli tak, to potrzeba  zobaczyć, jak można zwycięsko wyjść z takiej sytuacji.

6. Czy mam zwyczaj zabierania do domu i przechowywania świątecznych dań / produktów (ciast, słodyczy i innych dań, których na co dzień nie chcę jeść). Jeśli tak, to czy taka forma „przynoszenia świąt do domu” nie wpływa negatywnie na moje codzienne nawyki? 
Bardzo często jedzenie, które przechowujemy w domu, prędzej czy później zostanie spożyte. Pytanie, czy masz nad tym kontrolę i chcesz je przechowywać? 

fot. Michalina Bończa-Tomaszewska

7. Jak reaguję na przyrost wagi? Na ile mam świadomość, że w tym czasie bardzo trudno jest zachować dobrą formę, a tym bardziej tracić na tkance tłuszczowej i wadze?
Czy jesteś osobą, która widząc kilka kilogramów więcej wadze się stresuje i poważnie deprymuje lub zaczyna ekstremalny plan (np. post i długie biegi)? Czy raczej cierpliwie wracasz do skutecznego planu? Jeśli należysz do pierwszej grupy, pora przeciwdziałać temu co Ci nie służy.  

8. Jak dokładnie będzie wyglądała moja aktywność w tym okresie?
Planujesz przerwać ćwiczenia, zmniejszyć o połowę czy ruszać się jak zwykle? Niezależnie od zamiarów, najważniejsze jest dokonanie konkretnego wyboru.

9. Na kiedy planuję pełny powrót do planu?
Długie spotkania, pyszne dania, ulubione drinki – w odpowiedniej ilości wszystko ma swoje miejsce i swój czas. Chcąc nie chcąc, nie mogą trwać być codziennością, inaczej utraciłyby swój odświętny status, w końcu zabierały nastrój i energię do działania.  Czy wiesz kiedy na dobre powrócisz do swojej codzienności?

10. W skali 0-10, na ile mam pewność, że mój poświąteczny plan (odżywiania, ćwiczeń itd.) sprawi, że będę mieć zdrowie, sylwetkę i sprawność takie, jakich pragnę?
Jeśli dajesz 10 lub 9, świetnie, idź z planem. Wszystko poniżej 9 oznacza, że potrzebujesz obrać inne, bardziej pewne działania.

>>>> NIESPODZIANKA <<<

Specjalnie dla społeczności SZTUKI ŻYWIENIA przygotowaliśmy plik pdf z ćwiczeniami do wydruku.

>>>> DOŁĄCZ DO NEWSLETTERA <<<----------------------------------------------------------------
Ten post stworzyłem specjalnie dla społeczności SZTUKI ŻYWIENIA, której i Ty jesteś częścią. Będzie mi miło, jeśli pozostaniemy w kontakcie. Jest kilka opcji:

·         Zostaw proszę komentarz. Dla Ciebie to moment, a dla mnie istotna wskazówka.
·         Polub fanpage SŻ na Facebooku, dzięki temu będziesz na bieżąco.
·         Podziel się tekstem ze znajomym.
·         Możesz śledzić SŻ na Instagramie.
·         Nowości przypinamy też na Pinterest.
·         Dołącz do Newslettera SZTUKI ŻYWIENIA.
----------------------------------------------------------------Marcin Bończa-Tomaszewski – założyciel SZTUKI ŻYWIENIA, trener żywienia i sportu.


Jego specjalność to pomaganie ludziom w pełnym wykorzystaniu potencjału ciała i umysłu, osiągnięciu sylwetki i sprawności, z których wreszcie są zadowoleni. Jest trenerem, który dzięki łączeniu wiedzy z różnych dziedzin, pomaga wielu kobietom, mężczyznom i topowym sportowcom zdobyć to, co wydawało się im wcześniej niemożliwe. /więcej/


Komentarze