po pierwsze nie szkodzić (sobie) - a co dalej?fot.Michalina Bończa-Tomaszewska

W swoim inauguracyjnym wpisie na SZTUCE ŻYWIENIA chciałbym cofnąć się w czasie o kilka ładnych miesięcy, kiedy jeszcze jako student szóstego roku medycyny całymi dniami biegałem z zajęć na zajęcia i z torbą pełną kserówek wracałem wieczorem do domu, by się uczyć. Na ostatnim roku studiów zaliczaliśmy egzaminy z przedmiotów takich jak ginekologia, pediatria czy chirurgia, obejmujące gigantyczny materiał z kilku poprzednich lat. W środku tego całego naukowego szaleństwa przytrafiły nam się z pozoru bardzo nieciekawe i niepotrzebne (tak wtedy mi się zdawało) wykłady Zarządzanie i ekonomika służby zdrowia.


„Świetnie, kolejne bzdety do zaliczenia, jakbyśmy już naprawdę nie mieli czym się zająć” - myśleliśmy wtedy. Przychodziliśmy wyposażeni w książki, smartfony bądź poduszki i przez kilka długich godzin słuchaliśmy o druczkach zwolnień ZUS ZLA lub rencie socjalnej. Zajęcia realizowane były na Katedrze Zdrowia Publicznego, więc siłą rzeczy w tematykę wplecione zostały też wątki z zakresu epidemiologii i profilaktyki najróżniejszych schorzeń gnębiących nasze społeczeństwo. I wtedy nagle zrobiło się ciekawiej! Co tak bardzo mnie zainteresowało?

CZYM JEST ZDROWIE?
Odpowiedź niby banalna, ale po ilości stworzonych do tej pory definicji widać, że wcale nie taka łatwa. Tym razem posłużymy się definicją zawartą w konstytucji WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) z 1948 r. „Zdrowie jest to kompletny fizyczny, psychiczny oraz społeczny dobrostan człowieka, a nie tylko brak choroby lub kalectwa”. Naturalną konsekwencją takiej definicji stało się określenie różnych grup czynników wpływających na „składowe” Zdrowia. W 1974 r. ówczesny minister zdrowia i opieki społecznej Kanady Marc Lalonde opublikował raport „A New Perspective on the Health of Canadians”, w którym przedstawił koncepcję tzw. pól zdrowia, czyli najważniejszych czynników mających wpływ na Zdrowie społeczeństwa i poszczególnych jednostek. Wśród nich wyróżnił:
  • OPIEKĘ ZDROWOTNĄ
  • CZYNNIKI GENETYCZNE I BIOLOGICZNE
  • ŚRODOWISKO
  • STYL ŻYCIA

Jak myślicie, który z tych czynników jest najważniejszy? Może geny - przecież wszystko jest w nich zapisane. Albo środowisko? Otóż nie. Według Lalonde'a, jak również szeregu innych badaczy, najistotniejszą rolę pełni styl życia. Odpowiada on za zdrowie jednostki aż w 55% proc.

STYL ŻYCIA - rozumiemy jako ogół podejmowanych przez nas aktywności, mogących wpłynąć na stan Zdrowia. Są to: nawyki żywieniowe, używki, aktywność seksualna, sport, a nawet bezpieczna jazda samochodem czy zapinanie pasów bezpieczeństwa.

OK., ale płacimy co miesiąc te składki zdrowotne, jest mnóstwo szpitali, prywatnych gabinetów i przychodni lekarskich, wydaje się, że opieka zdrowotna też musi być jedną z najważniejszych determinant. Drugi raz nie! Badacze szacują wpływ opieki zdrowotnej na około 10%! Jaki z tego wniosek? Udowodniono, że:

NAJWIĘKSZY WPŁYW NA NASZE ZDROWIE ROZUMIANE JAKO PEŁEN DOBROSTAN FIZYCZNY, PSYCHICZNY I SPOŁECZNY MAMY MY SAMI!

Uważam, że każdy z nas powinien mieć tego pełną świadomość. Razem z załogą SZTUKI ŻYWIENIA chcielibyśmy w nowej serii artykułów pokazać Wam jak modyfikować styl życia tak by jak najlepiej służył zarówno celom treningowym jak i Zdrowiu. Do tej pory skupialiśmy się głównie na wdrażaniu pozytywnych nawyków, teraz chcielibyśmy pokazywać też jak skutecznie identyfikować i eliminować te negatywne. Na pierwszy ogień idzie problem palenia. W najbliższym czasie na naszej stronie pojawią się artykuły:
„Palenie I - Pierwsza Krew”
„Palenie II - Kontratak”
„Palenie III - Ostateczne Starcie”
Zatem, jak to mówią Brytyjczycy, stay tuned!

Zastanawiacie się pewnie, dlaczego cały czas piszę Zdrowie wielką literą? Bo Zdrowie jest Waszym największym bogactwem, atutem ważniejszym niż wszystkie inne, które wpisujecie w swoje CV, skarbem o którym przypominacie sobie dopiero, gdy Wasz pełen dobrostan znika. Zachęcam, żebyście razem ze SZTUKĄ ŻYWIENIA zmieniali styl życia na taki, który pomoże wam żyć długo i zdrowo!


JEDZ ŚWIADOMIE, TRENUJ SYSTEMATYCZNIE I CIESZ SIĘ Z REZULTATÓW
„Potrzebujesz pomocy trenera przy wprowadzaniu skutecznych zmian?
Zapisz się na listę VIP do programów na 2016 rok
>>> KLIK <<<
Niezależnie, jaką drogę wybierzesz, zastosowanie wskazówek
SZTUKI ŻYWIENIA I TRENINGU pomoże Ci rozwiązać problem.


Chcesz być na bieżąco? Dołącz do społeczności SZTUKI ŻYWIENIA.
Komentarze