‘mleko’ roślinne. migdałowe


tekst: Michalina i Marcin Bończa-Tomaszewscy

fot. Michalina Bończa-Tomaszewska


Wiele osób na nietolerancję czy nadwrażliwość na nabiał, w tym na mleko, do którego są bardzo przyzwyczajeni. Nie zalać mlekiem porannej miski płatków? Nie dodać mleka do kawy??? Na początku wydaje się trudne do zmiany, prawda?


Zazwyczaj pierwszym krokiem jest spróbowanie alternatywy w postaci gotowego ‘mleka’ roślinnego. Ale tutaj pojawia się kolejny problem (oprócz ceny), bo bazowy składnik takich napojów (np. migdały, orzechy laskowe, kokos) stanowi raptem kilka procent, a nierzadko towarzyszy mu cukier i kiepskiej jakości olej roślinny. Niestety, choć wybór jest ogromny (co widać na załączonym obrazku), to dobre produkty z tej kategorii można policzyć na palcach jednej ręki.

® SZTUKA ŻYWIENIA
Rozwiązanie? Jako baza wystarczą orzechy lub nasiona, woda i odrobina dobrych chęci. Warto spróbować nie oczekując, że taki roślinny napój będzie smakował jak krowie mleko… Dajmy naszym kubkom smakowym czas na przyzwyczajenie, podejmijmy minimum osiem prób, otworzą się przed nami nowe smaki i możliwości kulinarne. Smacznego.


fot. Michalina Bończa-Tomaszewska


‘mleko’ migdałowe
przykładowe składniki
1 kubek migdałów
1-3 kubków wody*

PRZYGOTOWANIE
Migdały płuczemy na sicie pod bieżącą wodą, przekładamy do słoika i zalewamy wodą (może być ciepła - wtedy zalane orzechy studzimy) tak, żeby przykrywała orzechy. Zostawiamy w lodówce na ~8 godzin, najlepiej na noc. Odsączamy, wsypujemy namoczone migdały do blendera i zalewamy odpowiednią ilością wody (*na 1 kubek orzechów od 250 ml - dla bardzo gęstego mleka do 3 kubków dla ‘lekkiego’). Miksujemy przez kilka minut na wysokich obrotach. Na stabilnej misce umieszczamy sito wyłożone kilkukrotnie złożoną gazą lub czystą ścierką, wlewamy ‘mleko’, najpierw nieco przecedzamy, a potem odciskamy całą orzechową pulpę. Suchą orzechową ‘papkę’ możemy wykorzystać do wypieków.


fot. Michalina Bończa-TomaszewskaWSKAZÓWKI I OPCJE

  • Opcji domowego ‘mleka’ roślinnego jest wiele, m.in. z orzechów (migdałów, nerkowców, laskowych, kokosa) czy nasion (słonecznik, konopie, sezam, mak).
  • Smak i skład ‘mleka’ możemy urozmaicać. Dodać stewię, miód, naturalną wanilię, kakao, karob, olej kokosowy, odżywkę białkową (serwatkową lub roślinną), zmiksować z daktylami albo rodzynkami.
  • Gotowe ‘mleko’ przelewamy do wyparzonego (i ostudzonego) zakręcanego słoika lub butelki i przechowujemy w lodówce przez mniej więcej 2-3 dni. Wyjątkiem jest np. mleko słonecznikowe, które naszym zdaniem należy zużyć jak najszybciej.
ŚREDNIA WARTOŚĆ ODŻYWCZA 1 KUBKA MLEKA MIGDAŁOWEGO
60 kcal, 1 g B, 7,5 g W (błonnik 1 g), 2,4 g T


fot. Michalina Bończa-Tomaszewska


Więcej przepisów pod tym linkiem.


 


Robicie domowe ‘mleko’ roślinne?  A może macie ulubione gotowe produkty dobrej jakości?Komentarze