czekobatony bez pieczeniatekst: Michalina i Marcin Bończa-Tomaszewscy
przepis i zdjęcia: Michalina Bończa-Tomaszewska

fot. Michalina Bończa-Tomaszewska

Jaki jest najlepszy baton proteinowy? Można by wskazać nielicznych faworytów, choć to trochę tak, jakby porównywać drogę wspinaczkową w skałach z tą na panelu. Niby ruchy podobne, jednak doznanie inne… Kilka słów na temat proteinowych batonów jest już w tym artykule, więc tym razem szybko przejdziemy do kulinarnego konkretu.


Oprócz białka, w tych czekobatonach bez pieczenia znajdziemy szybko przyswajalne tłuszcze MCT, na czele z kwasem laurynowym, dającym nie tylko stabilny poziom energii, ale i wspomagającym odporność. Mamy też sławną omega-3, błonnik i… ergogenicznego buraka! A poza tym taki smak, że trudno poprzestać na jednej sztuce (żeby nie było, że nie uprzedzaliśmy ;-) )

Więcej przepisów SZTUKI ŻYWIENIA pod tym linkiem.

fot. Michalina Bończa-Tomaszewska


czekobatony bez pieczenia
składniki na 8 szt.

  • 2 średnie buraki (200 g) lub 2-3 łyżki zmielonych suszonych
  • ~50 ml wody
  • 100 g odżywki białkowej naturalnej, waniliowej lub czekoladowej
  • 4 łyżki kakao (40 g)
  • 1 kubek (100 g) świeżo mielonego siemienia lnianego
  • 1 kubek (100 g) wiórków kokosowych + kilka łyżek do obtoczenia batonów
  • stewia do smaku


przygotowanie
OPCJA NR 1: ugotowane lub upieczone buraki (ewentualnie mrożone puree), obieramy, rozdrabniamy w dużej, głębokiej misce wraz z 50 ml wody. Oddzielnie mieszamy suche składniki i wsypujemy je partiami do buraków. Dokładnie wyrabiamy aż powstanie w miarę gładka, plastyczna masa odrobinę słodzimy. Myjemy ręce z resztek masy i zwilżamy wodą. Masę dzielimy na 8 części. Formujemy batoniki. Możemy obtoczyć w wiórkach kokosowych albo schłodzić, a następnie oblać gorzką czekoladą (najlepiej 80-90% kakao). Gdy batoniki nieco ‘zastygną’, pakujemy pojedynczo. Przechowujemy 2-3 dni w lodówce lub szczelnie owijamy i mrozimy.

OPCJA NR 2: używamy dostępnych w większości sklepów suszonych buraków. Mielimy je w młynku na proszek. 2-3 łyżki mieszamy z pozostałymi suchymi składnikami. Dodajemy ostrożnie po łyżce wody i mieszamy do uzyskania gładkiej, plastycznej masy. Dalej postępujemy jak w opcji nr 1.


średnia wartość odżywcza 1 szt. (bez polewy czekoladowej)
214 kcal, 15 g B, 5 g W, 15 g T

fot. Michalina Bończa-Tomaszewskawskazówki i opcje
Zmielone na proszek suszone buraki sprawdzą się znakomicie. Stewię możemy zastąpić inną substancją słodzącą, m.in. ksylitolem, tagatozą, erytrytolem, miodem, według dostępności i swoich celów, a ponadto… dodać szczyptę chilli. Batoniki to jedna możliwość. Kolejną są trufle: formujemy kule wielkości orzecha włoskiego i postępujemy wg dalszych instrukcji (polecamy też przepis na Trufle Mocy).
* zazwyczaj używamy białka naturalnego bez dodatków firmy Extensor. Dobrze będzie smakować też waniliowe. Polecamy również białka roślinne, które są już dostępne w PL.


JEDZ ŚWIADOMIE, TRENUJ SYSTEMATYCZNIE I CIESZ SIĘ Z REZULTATÓW

Więcej przepisów SZTUKI ŻYWIENIA pod tym linkiem.

Jaki następny przepis na batoniki chcielibyście poznać:
- szturm szarlota?
- wspomnienie bounty?

Czekamy na Wasze mobilizujące głosy :-)
„Potrzebujesz pomocy trenera przy wprowadzaniu skutecznych zmian?
Zapisz się na listę VIP do programów na 2016 rok
>>> KLIK <<<
Niezależnie, jaką drogę wybierzesz, zastosowanie wskazówek
SZTUKI ŻYWIENIA I TRENINGU pomoże Ci rozwiązać problem.

Komentarze

Prześlij komentarz