trufle mocy. przepis bazowytekst: Marcin Bończa-Tomaszewski
przepis: Michalina i Marcin Bończa-Tomaszewscy

fot. Michalina Bończa-Tomaszewska


Badania naukowe są nudne (piszemy to, choć jesteśmy ich fanami). Nie ma w nich miejsca na show. Nie potańczysz z gwiazdami. Nie dość, że często to samo, to jeszcze w języku naukowo-arabskim. Dobrze, jeśli z lektury o mniej lub bardziej skomplikowanych zagadnieniach udaje się wyszperać choć kilka ciekawostek, które później będzie można zamienić na codzienną praktykę.

Wśród badań zdarzają się prawdziwe perełki, a autorem wielu z nich jest dr Peter Lemon - jeden z pionierów badań nad spożyciem białka (ilością i zestawieniem podaży w czasie), wykorzystaniem suplementów, adaptacją treningową i zmianą kompozycji ciała. To m.in. dzięki niemu wiemy, że sportowcy potrzebują przynajmniej dwa razy więcej białka niż przeciętny Kowalski.

To teraz do konkretu. Dr Lemon przeprowadził serię badań, w trakcie których jedna z grup miała za zadanie spożywać znacznie większą ilość białka niż zazwyczaj. Niestety mało kto był konsekwentny w stosowaniu wysokoproteinowej diety złożonej głównie z białkowych szejków (naukowcy stosują odżywki w proszku, bo jest to najprostsza metoda kontroli składników). Wyobraźmy to sobie, kilka miesięcy…


Na szczęście panowie w białych fartuchach nie dali za wygraną. Puścili odrobinę fantazji (a raczej skierowali swoje kroki do kuchni) i znaleźli rozwiązanie w postaci bardziej konwencjonalnego produktu, który jednocześnie spełniał wymagania badania. Rozwiązanie stworzone w laboratoryjnej kuchni okazało się zupełnie proste i smaczne.

Do przygotowania tych smacznych trufli z turbo doładowaniem potrzebujemy suchych składników np. płatków owsianych oraz czegoś, co je sklei i pozwoli uformować (np. masło z orzechów lub nasion). Mieszamy to wszystko z odżywką białkową, formujemy dowolny kształt (trufle, batony), a skład zmieniamy w zależności od naszych celów. Staramy się nie zjeść wszystkiego na raz :-D Chyba, że jesteśmy bardzo szczupli lub planowaliśmy „dodatkowy posiłek” spoza planu.trufle z turbo doładowaniem
(przepis bazowy)

składniki (na 4 duże kule)

  • 1 kubek klasycznych płatków owsianych (surowych)
  • 4 duże łyżki naturalnego masła orzechowego (bez cukru!)
  • 2 miarki odżywki białkowej czekoladowej (lub naturalnej + odrobina kakao)
  • ¼ kubka (lub mniej) wody do zlepienia składników


średnia wartość odżywcza
212 kcal, 13 g białka, 18 g węglowodanów (błonnik 3 g), 11 g tłuszczu


Jeśli chodzi o dokładną recepturę, tutaj nie obowiązują twarde reguły.  To tylko przepis bazowy, więc warto eksperymentować. Spróbuj różnych składników, a jeśli lubisz rywalizację, pokaż, jak powalić na łopatki „powerbara” zachowując przy tym kasę w kieszeni. Jesteśmy pewni, że znajdziesz swój ulubiony przepis i nie zapomnij podzielić się swoją ulubioną kombinacją. A w kolejnym artykule jeszcze jedna wersja.


Znasz inne przepisy SZTUKI ŻYWIENIA? Pomysły na zdrowe batoniki i nie tylko znajdziesz tutaj.

Komentarze