siła skutecznego żywienia
 
fot. Michalina Bończa-TomaszewskaIść szybciej, dojść dalej. Ale gdzie znajduje się cel? Do regularnej aktywności fizycznej motywują wynikające z niej korzyści: lepsze samopoczucie, osiągnięcie wymarzonego wyniku sportowego albo zgubienie zbędnych kilogramów. Droga do wyznaczonego celu bywa jednak długa i kręta. Powstrzymuje nas wiele czynników. Z punktu widzenia poprawy zdrowia i sprawności oraz utraty tkanki tłuszczowej przeszkody mogą być związane z genotypem, funkcjonowaniem na poziomie fizjologii, nawykami, aktywnością fizyczną. Nierzadko ograniczeniem jest stan umysłu, jeszcze częściej sposób odżywiania.


Czy Twoim ograniczeniem są geny podarowane przez naturę? Szczerze w to wątpię - tylko nielicznym dane jest dojście do granic swoich możliwości. A może to kwestia ćwiczeń? Jeśli jesteś osobą nieaktywną lub Twój plan treningowy nie jest dostosowany do indywidualnych celów i możliwości, to całkiem prawdopodobne. Faktycznie, bycie zdrowym, sprawnym i smuklejszym wymaga podejmowania regularnej, dobrze zaplanowanej aktywności. Tymczasem, w świetle badań i doświadczenia wielu trenerów należy stwierdzić, że ćwiczenia bez zmiany nawyków żywieniowych nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Owszem, dobry plan powinien uwzględniać aktywność fizyczną, ale spójrzmy na fakty: trzymiesięczny, monitorowany przez trenerów program 5-6 godzin ćwiczeń tygodniowo spowodował ubytek wagi większy raptem o 450-680 g w porównaniu z nieaktywną grupą kontrolną.

Wyobraź sobie, że przez kilka miesięcy dajesz z siebie wszystko tylko po to, by schudnąć około pół kilograma… Choć aktywność solo niesie pewne korzyści, to nigdy nie owocuje tak obficie jak połączenie treningu, zwiększenie ogólnej aktywności oraz odpowiedniego odżywiania.

Niezbędna jest również analiza aspektów fizjologicznych i psychologicznych. Nieoptymalne funkcjonowanie układu hormonalnego, pokarmowego czy immunologicznego bardzo często utrudnia utratę wagi czy osiągnięcie wyniku sportowego.

pakiet korzyści
Idealny system żywienia i aktywności pozytywnie oddziałuje na kompozycję ciała, zdrowie, samopoczucie i sprawność. Jest ukierunkowany na rezultaty i ich pomiar. Służy nie tylko nam samym, ale i planecie. Optymalny sposób odżywiania dostarcza niezbędnych składników, chroni przed chorobami. „Karmi” mięśnie, pozwala wykorzystać tłuszcz jako źródło energii, usprawnia regenerację, poprawia nastrój oraz każdy mierzalny czynnik zdrowia.fot. Michalina Bończa-TomaszewskaZapraszamy do lektury cyklu artykułów poświęconych skutecznemu odżywianiu autorstwa Marcina Bończa-Tomaszewskiego w magazynie Nordic Style. Pierwszy artykuł „Siła skutecznego żywienia” na stronach 24-26 najnowszego wydania czasopisma. Magazyn do kupienia w Empikach na terenie całego kraju.

JEDZ ŚWIADOMIE, TRENUJ SYSTEMATYCZNIE I CIESZ SIĘ Z REZULTATÓW!

 

Komentarze